Всичко за оксидативния стрес: Симптоми и последствия

Всичко за оксидативния стрес: Симптоми и последствия

Михаил Валентинов

Когато в тялото има дисбаланс между свободни радикали и антиоксиданти, възниква оксидативният стрес. Той се свърза с множество рискови фактори като застаряване на населението, различни хронични заболявания и други.

В тази статия ще се запознаем по-подробно с това как се поява оксидативният стрес, какви са неговите симптоми и как да се справим с него.

Апетит контрол

# Какво представлява оксидативният стрес

Както споменахме в началото, дисбалансът между свободните радикали и антиоксидантите е причината за появата на оксидативния стрес

# Свободни радикали

Свободните радикали представляват съединения с несдвоени електрони, които се стремят да отнемат електрони от друг атом или молекула. Влизайки в реакция с тях, те образуват нови радикали, които също отнемат електрони от други вещества и така броят им в организма нараства, причинявайки оксидативния стрес.

# Антиоксиданти

Антиоксиданти

Антиоксидантите от своя страна са група биохимични вещества с положителни функции за организма. Те попадат в тялото ни чрез храната, затова правилната хранителна диета е от основно значение. Антиоксидантите са молекулите, които са нужни за неутрализирането на свободните радикали и предпазват организма от оксидативния стрес.

# Симптоми на оксидативен стрес

Симптомите при оксидативния стрес могат да бъдат различни, често припокриващи се един с друг. 

Най-често срещаните симптоми са: 

  • Отпадналост, загуба на памет или намалена мозъчна функция. Получават се поради повреди в нервната тъкан, причинени от оксидативния стрес.
  • Болки в мускулите и ставите.
  • Поява на бръчки, сиви коси и суха кожа. Това са често срещани явления на оксидативния стрес, получаващи се от бързото стареене на клетките.
  • Чести инфекции: Оксидативният стрес намалява имунитета.
  • Главоболия.
  • Проблеми с гастроинтестиналния тракт: Оксидативният стрес увеличава възпалителните процеси.
  • Дисбаланс в нивата на кръвната захар.
  • Хронични проблеми: Продължителното увреждане на клетките от оксидативния стрес довежда до трайни изменения в тялото. Появяват се проблеми от страна на сърдечно-съдовата, нервната, отделителната и други системи.

# Фактори които водят до появата му

Фактори, които водят до появата му

Няколко са основните рискови фактори, водещи до увеличеното количество на свободни радикали и понижаващи защитните сили на антиоксидантите.

Тези рискови фактори включват:

  • Неправилен хранителен режим: Приемът на високо въглехидратни храни, храни, богати на наситени мазнини и захари, намаляват количеството на антиоксидантите.
  • Токсини от околната среда: Излагането на тялото на замърсен въздух, тежки метали, пестициди, цигарен дим и други увеличава риска от натрупване на свободни радикали.
  • Прием на големи количества алкохол: Алкохолът увеличава оксидативната увреда в клетките и черния дроб.
  • Хроничен стрес: Дългото излагане на емоционално или физическо натоварване увеличава нивата на свободни радикали в тялото. 
  • Тютюнопушене: Тютюневият дим стимулира производството на свободни радикали и инхибира това на антиоксиданти.
  • Стареене: Стареенето е физиологичен процес, който намалява нивата на антиоксидантите в тялото. 

Знаейки кои са рисковите фактори за поява на оксидативен стрес, ще можете да предприемете навременни мерки и да предотвратите появата му. 

# Как влияе на тялото и до какви усложнения води

Какво представлява оксидативният стрес?

Появата на оксидативен стрес е породена от дисбаланс в тялото между антиоксидантите и свободните радикали. Този дисбаланс води до увреди в клетките и тъканите. 

Свободните радикали атакуват човешкото ДНК, липогенезата и протеиновата синтеза, причинявайки сериозни проблеми в органите и системите. Дългото действие на оксидативния стрес довежда до преждевременно стареене на клетките и тъканите и до появата на хронични заболявания

Стареенето засяга кожата като се появяват бръчки и старчески петна по нея. В мозъка оксидативният стрес води до неврологични проблеми, които са рискови фактори за появата на болести като Алцхаймер и Паркинсон.

Едно от по-сериозните усложнения, до които води оксидативният стрес е високият риск от атеросклероза, водещ до сърдечно-съдови заболявания. 

Освен това оксидативният стрес намалява имунитета, увеличавайки риска от развитие на инфекции.

# Превенция и лечение

За да предотвратите натрупването на свободни радикали, а оттам и появата на симптоми за оксидативен стрес, има няколко неща, които можете да направите.

# Промяна в начина на живот

Превенция и лечение

Промяната в начина на живот играе ключова роля в борбата с оксидативния стрес. 

Прилагайте долуизброените съвети, за да избегнете усложненията: 

  • Откажете цигарите: Избягвайте тютюнопушенето и излагането на тютюнев дим.
  • Спортувайте редовно: Физическата активност увеличава продукцията на антиоксиданти и намалява оксидативната увреда.
  • Носете слънцезащита: UV лъчите са основен рисков фактор в увреждането на кожата и увеличаване на нивата на свободните радикали в тялото. Прилагането на слънцезащита ще намали оксидативния стрес.
  • Спрете приема на алкохол.
  • Стремете се да си набавяте нужното количество сън: Адекватната почивка помага на тялото да възвърне нормалните си нива на антиоксиданти.

# Диета и хранене

Невъзможно е напълно да избегнете образуването на свободни радикали и появата на оксидативен стрес. Антиоксидантите, които си набавяме чрез храната, от друга страна, могат да помогнат в нормализиране на нивата на оксидативен стрес и да подобрят здравето на тялото ви. 

Приемът на големи количества плодове и зеленчуци е един от естествените методи за набавяне на нужното количество хранителни вещества, нужни за производството на антиоксиданти. 

Храни, които може да приемате са:

  • Череши
  • Горски плодове
  • Цитруси
  • Броколи
  • Моркови
  • Домати
  • Маслини и други. 

Избягвайте приема на висококалорични храни, богати на захари храни и такива с високо съдържание на наситени мастни киселини. 

# Прием на антиоксиданти

Друг начин за набавяне на антиоксиданти е чрез хранителни добавки и билки. Природната медицина съдържа голям набор от добавки и билки със силни антиоксидантни свойства, които може да използвате за справяне с оксидативния стрес. 

витамин е оксидативен стрес

# Други

Освен гореизброените методи, практикуването на медитации и упражнения за дълбоко дишане също могат да бъдат прилагани като методи за лечение на оксидативния стрес.

# Кога е необходимо да се консултирате с лекар

Кога е необходимо да се консултирате с лекар?

Важно е да посетите специалист, ако имате постоянни симптоми на оксидативен стрес като отпадналост, чести инфекции, загуба на паметта или необясними болки в мускулите и ставите. 

Посещението при лекар е препоръчително и ако сте изложени на рискови фактори като тютюнопушене, вредни токсини, бедна на хранителни вещества диета и други. 

Специалист може да измери нивата на оксидативен стрес чрез специализирани тестове и методики и да назначи нужната хранителна диета и лекарствени средства, за да се преборите със стреса. 

Не пренебрегвайте симптоми, защото това може да доведе до по-сериозни усложнения като проблеми със сърцето, поява на диабет, неврологични състояния и други. 

# Заключение

Оксидативният стрес се получава, когато в тялото настъпи дисбаланс между нивата на антиоксиданти и свободни радикали. Тези промени водят до увреди в клетките и тъканите, причиняващи сериозни хронични състояния. 

Поддържането на богата на антиоксиданти хранителна диета, редовният прием на витамини и минерали, редовните упражнения и избягване на горепосочените рискови фактори ще намалят оксидативния стрес и ще подобрят функциите на вашето тяло.

# Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

# Влияе ли намаленото ниво на оксигенация на оксидативния стрес

Оксигенацията е процес, отговорен за доставянето на кислород до тъканите и органите. Той е тясно свързан с оксидативния стрес. Намаленото ниво на окисляване води до хипоксия, при която клетките произвеждат повече радикали, увеличаващи оксидативния стрес. 

# Как сънят намалява нивата на оксидативен стрес

Адекватният сън подобрява функциите на клетките и нормализира нивата на антиоксиданти. Стремете се да спите по 7-8 часа в денонощието. 

# Как оксидативният стрес влияе на менталното ми здраве

Оксидативният стрес може да нареди на нормалната функция на мозъка, водейки до загуба на памет, когнитивни проблеми или неврологични проблеми. Справянето с оксидативния стрес може да подобри менталното ви здраве и да намали неврологичните симптоми.

# Източници

#

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.