Най-добрите антиоксиданти

12 от най-добрите антиоксиданти и ползите от техния прием

Д-р Мартин Христов

Често споменавани и коментирани в ежедневието, реалните функции и значение на антиоксидантите все още остават неразбрани и неизяснени. 

Истински незаменими за здравето на организма или маркетингов трик са те, ще се опитаме да изясним в тази статия.

Какво са антиоксидантите и каква е връзката им със свободните радикали? На какви видове можем да разделим и кои са най-добрите антиоксиданти? От какви продукти можем да си ги набавим и какви са ползите им за организма?

Нека започнем с търсенето на отговори на тези въпроси.

Какво представляват антиоксидантите?

    Свободни радикали действие

    Антиоксидантите (противо-окислителите) са нискомолекулни съединения, които попадат в организма чрез различни хранителни продукти. Имат редица ползи за организма, тъй като основната им функция е защита на тялото от последствията от процеса на „оксидация“.

    Свободните радикали са продуктите на процес, наречен оксидация. Най-просто казано, този процес произвежда вещества, които съдържат 1 или повече несдвоени електрони – свободни радикали. 

    Проблемът в този случай е, че електроните обичат винаги да са по двойки, а когато има липсващ електрон, съединението става силно реактивно и нестабилно. За да се стигне отново до баланс е необходимо свободният радикал да „открадне“ електрон от друга молекула или да „загуби“ още един електрон от своята. 

    Този процес на отдаване и поглъщане на електрони може да доведе до верижна реакция на образуване на множество свободни радикали със съответни последици за организма – оксидативен стрес.

    Антиоксиданти и свободни радикали

    Свободните радикали са непрекъснато произвеждани от организма – при обработка на храна и реакции на приспособяване към промяна на условията във външната или вътрешната среда. Те са навсякъде около нас и вътре в нас. 

    От количеството им в организма обаче, както и от контрола им зависи дали те ще имат положително или отрицателно влияние върху самите клетки на тялото. 

    При нива в допустими граници те подпомагат функцията на белите кръвни клетки (левкоцитите), които при поглъщане на чужди за тялото частици могат да отделят свободни радикали и да ги унищожат. 

    При нива над допустимите граници обаче, започват отрицателните им действия – нарушаване структурата и функцията на собствени клетки на организма. Тези щети върху клетките често са необратими.

    Свободните радикали често са посочени като едни от основните „виновници“ за процесите на стареене на клетките на тялото, както и за развитието на някои заболявания, свързани с промяна или липса на някои основни функции на групи от клетки. 

    Тези радикали, както споменахме, са произвеждани от тялото при някои процеси, но външни фактори като стрес, алкохол, живот в замърсена среда, нездравословна диета, както и тютюнопушене могат сериозно да засилят оксидативния стрес в организма.

    Ето и нагледно разделението на свободните радикали на два типа:

    • Ендогенни: Образувани от самия организъм при метаболитни процеси като храносмилане, дишане, както и от активността на имунната система.
    • Екзогенни: Образувани при взаимодействие на тялото ни с определени „дразнители“ от външната среда. Такива, освен гореспоменатите могат да бъдат тежко физическо натоварване, йонизиращи лъчения, недоспиване, замърсители тежки метали, UV лъчите на слънцето, наркотични вещества и много други.
    Видове антиоксиданти

    Често освен „локалното“ действие на свободните радикали върху отделни клетки, отрицателния ефект може да засегне и функцията на цели системи и да доведе до последици като респираторни проблеми, сърдечно-съдови заболявания, артрити, имунна недостатъчност и други. 

    Тук идва и ролята на антиоксидантите. Както споменахме, свободните радикали са молекули с 1 или повече несдвоени електрони, което ги прави силно реактивни и нестабилни. 

    Задачата на антиоксиданта е „да се жертва“, като наруши структурата на свой собствен атом, да отдаде електрон на свободния радикал, да се окисли и да спре верижната реакция на образуване на радикали и оксидативен стрес. 

    Основно различие при антиоксидантите е, че дори и окислени, те не придобиват толкова силно изразена реактивност и нестабилност, както свободните радикали.

    Видове антиоксиданти

    Фитоестрогени

    Най-мощните антиоксиданти могат да бъдат разделени на 4 основни вида: 

    • Фитохимикали
    • Витамини
    • Ензими
    • Минерали.

    Фитохимикали

    Фитохимикалите са мощни антиоксиданти, които се произвеждат от растенията и ние си ги набавяме чрез консумация на плодове, зеленчуци и други растителни храни. 

    Ролята на съединенията за растенията е разнообразна и може да включва както протекция (защита) от различни външни дразнители и влияния, така и участие при процесите на размножаване. 

    На фитохимикалите се дължи оцветяването на съответното растение, както и специфичният му аромат. 

    В последните години се обръща все повече внимание на фармакологичните свойства на фитохимикалите, като някои от тях имат специфични протективни и профилактични действия спрямо някои заболявания. 

    Има проучвания, които посочват активация на кафявата мастна тъкан при прием на определени фитохимикали, което може да спомогне изгарянето на мазнини в тялото.

    Действията на фитохимикалите като група могат да бъдат описани по следния начин:

    • Антибактериален ефект: Защита срещу определени инфекциозни процеси на тъкани в тялото (поради силните противомикробни и противовирусни действия на фитохимикалите).
    • Защита на клетъчните мембрани на клетките: По този начин осигуряват стабилност на мембранните структури, както и нормалното осъществяване на функциите на клетките.
    • Предизвикват ензимна стимулация: Това е процес, който понижава риска от възникване на изродени (ракови) на клетки.
    • Действие като антиоксиданти и защита от оксидативния стрес: Предизвикан от действието на свободните радикали в тялото.

    Интересът към фитохимикалите расте все повече в последните години, въпреки че само 5% от растенията са изследвани с цел разбиране на тяхното съдържание. Има данни, че в храната, която приемаме се съдържат между 5 и 10 000 от тези съединения, като до този момент открити има над 100 000. 
    Нека разгледаме основните представители от групата на фитохимикалите антиоксиданти.

    Каротеноиди

    В растенията са известни над 600 вида антиоксиданти, които са представени основно от каротеноидите, но ние можем да усвоим едва около 40-50 от тях. 

    Тези съединения придават жълто-оранжевия цвят на зеленчуците и плодовете – тиква, моркови, домати, диня. Срещат се и в някои зелени зеленчуци като броколи, спанак, грах и други. 

    В растенията каротеноидите абсорбират слънчевата енергия и я превръщат в хлорофил. Най-известните представители на тази група химични съединения са бета-каротин, лутеин и ликопен. 

    Основните им функции при човека са предпазване на структурите на клетъчните мембрани от увреди, протекция на ДНК от оксидативно увреждане, както и профилактика при някои сърдечно-съдови заболявания.

    Полифеноли

    Полифенолите представляват голяма група от съединения, като името им в превод буквално означава „много феноли“. В растенията служат за предпазване от вредители, вземат участие в процесите на растеж, а също така някои от тях имат известна антибиотична активност. 

    За човешкия организъм най-голямо значение имат флавоноидите и фенолните киселини. Флавоноидите придават съответно жълт или синьо-лилав цвят на растения като грозде, вишна, арония, горски плодове, като най-голяма концентрация обикновено се открива в люспите на плода. 

    Богати на флавоноиди са също така какаото, ябълката, зеленият и черният чай, както и зелето, целината и коренът от магданоз. Фенолни киселини съдържат предимно бобовите култури, кафето, виното, орехите и др. 

    Общите свойства за групата на полифенолите са многобройни – регулация на кръвно налягане и кръвна захар, антибактериално, антиоксидантно, имуномодулиращо, както и известно противовъзпалително действие.

    Фитоестрогени

    Естрогените (естрадиол, естрон и естриол) са основните женски полови хормони, които се произвеждат предимно в яйчниците и в известно количество в надбъбреците и мастната тъкан. 

    Балансът и регулацията на женските полови хормони са изключително важни поради това, че те имат ефекти върху много процеси като предпазване на кожата от стареене, остеопороза и много други.

    Фитоестрогените са съединения с много подобна структура с човешките естрогени, но имат едва 0,1 % от тяхната ефективност. За сметка на това те имат висок афинитет към естрогеновите рецептори в организма и се свързват с тях, като по този начин отслабват действие на самите естрогени. Храни, богати на фитоестрогени са соята, ленено и тиквено семе, както и зърнените култури.

    Сулфиди

    Името на сулфидите идва от съдържанието им на химичния елемент сяра, като това са фитохимикали, които се съдържат в чесъна, лука и шалота. 

    Най-активната съставка на чесъна е алиинът, който след механична обработка, под действие на ензима алииназа се превръща в алицин. Именно последният е основният отговорник за силната миризма и лютивина на този зеленчук. 

    Алицинът е светложълта, мазна, подобна на олио течност. Има силно изразено антибактериално и антиоксидативно действие и действа като естествен антибиотик.

    Витамини с антиоксидантен ефект

    Няколко витамина се отличават със силни антиоксидантни качества. Малко по-долу ще ви запознаем с най-добрите сред тях.

    Витамин Ц

    витамин ц антиоксидант

    Витамин Ц, познат още като аскорбинова киселина/L-аскорбат е есенциален витамин и човек трябва да си го набави отвън - с храна или под формата на хранителна добавка. 

    Витаминът притежава силни антиоксидантни свойства и спада към групата на водноразтворимите витамини. Среща се в редица плодове и зеленчуци: цитрусови плодове, нар, шипки, всички горски плодове, люти чушки. Скорбутът е заболяване, което се проявява при тежък дефицит на витамина, като при него са характерни кръвоизливите от лигавиците.

    Витаминът е незаменима част от редица процеси в организма като различни ензимни процеси в централната нервна система (ЦНС), контрол на производство и зреене на колаген, както и при процесите на тъканно възстановяване. 

    Често с терминът Витамин Ц се обединяват няколко химични съединения, а именно солите на натриев и калциев аскорбат, както и аскорбиновата киселина.

    Освен мощен антиоксидант витамин Ц има силно противовирусно действие, както и важна роля в процесите на поддържането на тонуса и енергията. 

    Ролята на витамина като антиоксидант го прави “войник” на първа линия в борбата срещу вредните свободни радикали - основен продукт на оксидативния стрес. Те се отделят непрекъснато при почти всички химични процеси в тялото, като това ги прави отговорни за редица микроувреди на тъкани и органи. 

    Тук идва и ролята на витамин Ц, който успява да деактивира голяма част от тези химични съединения и да предотврати вредното им действие. Пребиваването на човек във вредни условия като замърсен въздух, среда с йонизиращо облъчване, високи или ниски температури прави приемът на витамин Ц задължителен.

    Витамин Е 

    Витамин Е е известен още като алфа-токоферол и осигурява на организма ни мощна антиоксидативна защита. Витаминът попада в групата на мастно разтворимите витамини, заедно с витамин А, витамин Д, както и витамин К.

    В природата витамин Е се съдържа изключително в растения, богати на мазнини като студено пресован зехтин, орехи, авокадо, фъстъци, слънчоглед, пшеничен зародиш, ядки и други. 

    Алфа-токоферолът е антиоксидант, който извършва функциите си в химическата реактивна верига на ензима глутатион пероксидаза. Витаминът предпазва клетъчните мембрани от окислителни процеси, като се свързва с липидите (продукти от действието на ензима липидна пероксидаза). 

    По този начин се отстраняват метаболитни прекурсори (вещества предшественици) на свободните радикали и се прекъсва веригата на окислителните процеси.

    Известен и доказан ефект на Витамин Е е, че оказва протективно действие върху сърцето и профилактира състояния като тромбозиране на коронарните съдове.

    Витамин А

    Витамин А също принадлежи към групата на мастноразтворимите витамини и обобщава в себе си група на сходни органични вещества, включваща ретинол, ретинал (или още ретиналдехид), ретиноична киселина и няколко прекурсора (провитамини) – каротеноиди, от които с най-голямо значение е бета-каротинът. 

    Този витамин изпълнява множество функции, сред които незаменимо значение за феталното развитие и растеж, поддръжка на здрава имунна система, поддръжка на нормална функция на зрителната система.

    Най-богати на Витамин А са храни като черен дроб, масла от студеноводни риби, сладки картофи, моркови, тиква, спанак и други. 

    Дефицитът на алфа-токоферол се свързва с намалена устойчивост към инфекциозни заболявания, както и с повишен риск от свръх-реактивност на имунната система на организма, което може да доведе до хронични възпалителни заболявания, автоимунни и алергични реакции.

    Ензими с антиоксидантни свойства

    храни антиоксиданти

    Ензимите се синтезират в нашето тяло благодарение на протеините и минералите, които консумираме. 

    Сред тези ензими антиоксиданти са:

    • Супероксидната дисмутаза
    • Грутатион пероксидазата
    • Глутатион редуктазата
    • Някои каталази. 

    За да могат ензимните антиоксиданти да извършват своите функции нормално, те се нуждаят от ко-фактори като магнезий, цинк, селен, мед и други. А това означава, че при недостатъчен прием на последните, тялото не може напълно да се възползва от свойствата на тези ензими. 

    Основната им функция е да катаболизират оксидативните токсични междинни продукти, като някои каталази метаболизират превръщането на водородния пероксид във вода и кислород, използвайки съответните ко-фактори.

    Количеството и източниците на протеини в храната, които попадат в организма са от изключително важно значение за осигуряването на нормалната работа и функция на ензимите антиоксиданти. 

    Кои са най-добрите антиоксиданти и как да си ги набавим?

    Понятието “най-добър антиоксидант” може да важи за много активни съединения. Винаги най-доброто решение е комбинацията от различни видове антиоксиданти, с цел максимален ефект. 

    Различните групи антиоксиданти се съдържат в различни видове храни, следователно приемът на хранителни добавки с добри антиоксидантни свойства е силно препоръчителен.

    Какви са ползите от приема на антиоксиданти за организма ни?

    “Натоварването” на организма с антиоксиданти е полезно за общото здраве на организма. Приемът на концентрирани форми от тях е ключов момент за контрол на състояния като хронични възпаления, хормонален дисбаланс, злокачествени процеси, както и превенция на увреди на кръвоносни съдове и нерви.

    Най-полезните храни, богати на антиоксиданти

    Често хората търсят информация за прием на антиоксидантни храни, които могат да включат в менюто си с цел разнообразие и същевременно извличането на полезни свойства от тяхното съдържание. Ето някой от най-популярните категории.

    Плодове

    Несъмнено плодовете заемат водеща позиция в списъка на храни със силни антиоксидантни свойства, тъй като те са мощни естествени антиоксиданти. 

    Ето кратък списък на най-важните от тях:

    • Боровинки: Боровинките са може би най-силните антиоксиданти сред плодовете. Те несъмнено са начело на класацията, поради високото им съдържание на антоцианини, основно концентрирани във вътрешния слой на тяхната люспа.
    • Нар: С уникална комбинация от вкус и високо съдържание на антиоксиданти, плодът има силни противовъзпалителни свойства, като особено добре повлияващи хронични заболявания.
    • Вишни: Подобряващи съня, имунитета и баланса на кръвното налягане, вишните още са богати на полифеноли, мелатонин и витамини С и Е.
    • Къпина: Комбинацията от антоцианини и терпеноиди, които се съдържат в тези плодове действат инхибиращо на провъзпалителни молекули, отделяни при остри и хронични възпалителни процеси.
    • Годжи-бери: Тези вкусни плодчета са с високо съдържание на зеаксантин, който е изключително полезен за очното здраве и като цяло поддържането на зрителната система.
    • Малини: Малините са богати на антоцианини и витамин Ц, а освен това показват добри противоракови свойства.

    Зеленчуци

    Зеленчуци антиоксиданти

    От групата на зеленчуците с мощни антиоксидантни свойства се открояват няколко.

    Ето кои са те:

    • Броколи: Като повечето листни зеленчуци, броколи са храна, богата на антиоксиданти. Богати са на биофеноли, които определят техните силни противовъзпалителни и противоракови свойства.
    • Спанак: Този нискокалоричен зеленчук, богат на каротеноиди и алфа липоева киселина е полезен за здравето на зрителната система, както и успешно профилактира състоянието на макулна дегенерация, според последни проучвания.
    • Картофи: Сравнително високолорийни, но пълни с витамини и минерали, антиоксидантите в картофите показват положително влияние при състояния на кръвното налягане и невродегенеративни заболявания.

    Билки и подправки

    Билки антиоксиданти

    В действителност много билки и подправки притежават по-високи нива на антиоксидантна активност, спрямо много плодове и зеленчуци. 

    Представяме ви някои от най-ярките представители на тази група.

    Черен бъз

    Черният бъз е с високо съдържание на витамин С, фибри, антоцианини, проантоцианидини, биофлавоноиди, терпени, фитофеноли, кверцетин, кемпферол и много други. 

    Комбинацията от тези вещества има изразен имуностимулиращ и имуномодулиращ ефект, силно антиоксидантно действие и общоукрепващо действие.

    Джинджифил и куркума „БиоТонус“ 

    Двете растения се категоризират като „супер храни“, поради високото им съдържание на полезни съставки. Имат доказан силен антиоксидантен потенциал, като предпазват от действието на свободните радикали, тъй като ги неутрализират или блокират механизма им на действие. 

    Подпомагат действието на собствените антиоксидантни системи на тялото и активират производството на вещества с антиоксидативна природа.

    Розмарин

    Фитохимикалите в състава на тинктурата от розмарин обуславят нейните антимикробни, противовъзпалителни, антиоксидантни, противотуморни, обезболяващи, невропротективни качества.

    Орех

    Орехът съдържа голямо количество полезни хранителни вещества – протеини, „полезни мазнини“, големи количества витамини от група Б, както и множество микро- и макроелементи. 

    Освен това е богат на множество биохимично активни вещества (около 130), като за близо 40 от тях се смята, че имат активност в човешкото тяло. Научно са установени множество свойства и функции на тези съединения – антиоксидантно действие, ефективност при диабет, регулация на нивата на липидите, антихипертензивен ефект, антимикробиално и противораково действие, хепато- и ренопротективен ефект.

    Най-добрите антиоксиданти

    Глог

    Екстрактът от глог съдържа огромно количество активни съставки в концентрирана форма. Той е мощен кардиопротектор и кардиотоник, има добра ефективност при процеси на атеросклероза и други. 

    Притежава уникално съдържание на полифеноли съединения, особено флавоноиди, които имат мощен антиоксидантен ефект.

    Зелен чай

    Уникални вкусови качества, липса на калории, но високо съдържание на биологично активни вещества са само част от качествата на екстракта от зелен чай. Помага за концентрацията и паметта и има силно антиоксидантно действие, поради съдържанието на флаванол-3-оли.

    Коензим q10

    Известен и под името Убихинон коензим, q10 се среща във всички тъкани и органи на човешкия организъм, като по-висока концентрация се наблюдава в черен дроб, бъбреци, сърце. 

    Основната роля на този ензим е участие в транспортната верига на електрони, поредица на окислително-редукционни реакции, свързани със синтеза на АТФ. 

    Коензим q10 е един от най-значимите липидни антиоксиданти в списъка на тези, които възпрепятстват образуването на свободни радикали и модифицирани протеини, липиди и ДНК. Липсата му води до намалена ефективност при работата на клетките.

    Мента

    Ментата намира приложение при третиране на разнообразни проблеми с храносмилателната и сърдечно-съдовата система, действа благоприятно при стрес и безпокойство. 

    Освен приятен вкус, билката крие в себе си богата гама от фитохимикали с благоприятно и лечебно действие за човешкия организъм. 

    Понижава значително пероксидацията на липидите и намалява оксидативния стрес, поради високо съдържание на флавоноиди. Повишава нивата на собствените антиоксиданти, азотен окис и други. 

    Заключение

    Антиоксидантите са химични съединения с изключително полезни свойства за организма, тъй като неутрализират вредните свободни радикали, които могат да нанесат необратими вреди върху клетките и техните функции.

    Съдържат се в множество продукти като плодове, зеленчуци, билки, подправки, което ги прави леснодостъпни храни антиоксиданти.

    Нуждите на организма от някои от тях са високи, което означава, че могат да бъдат приемани и под формата на хранителни добавки антиоксиданти.

    Умерен физически режим, добре балансираната диета, прием на антиоксидантни храни, богати на различни източници на тези така важни за здравето съединения могат да осигурят условия за намаляване на риска от възникване на някои заболявания и контрол на други, подобряване на работата на имунната система и добро подпомагане на здравето като цяло.

    Често задавани въпроси

    Често задавани въпроси

    За какво служат антиоксидантите?

    Антиоксидантите са съединения, които се съдържат в различни храни и функцията им е да предпазват организма от вредното влияние на оксидативния стрес, който се натрупва в ежедневието.

    Какви са различните видове антиоксиданти?

    Съществуват няколко групи антиоксиданти - фитохимикали, каротеноиди, полифеноли, сулфиди. Различните групи имат различен произход и малки разлики в начина им на действие. 

    Кои витамини са най-добрите антиоксиданти?

    Много витамини имат изразени противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Сред тях обаче витамините Ц, Е и А се отличават с мощни протективни свойства и се борят активно със свободните радикали и оксидативния стрес.

     

    Източници:

    https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/natural-antioxidant

    https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3819501/

    Назад към блога
    Д

    Д-р Мартин Христов

    Виж повече за автора

    1 коментар

    Много добре структурирана статия, която обяснява значението на антиоксидантите за здравето. След като включих в диетата си зелен чай и витамин E, забелязах по-добра кожа и повече енергия. Препоръчвам на всички да се запознаят с тези съвети

    Матей Петровски

    Оставяне на коментар

    Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.