Какво са липидите в кръвта и какви видове има?

Какво са липидите в кръвта и какви видове има?

Др. Мартин Христов
Липидите, наричани още мазнини, са мастни молекули. Те играят важна роля в живите организми, в това число и човешкия като осигуряват енергия и изпълняват структурна функция в клетките. 

Наред с въглехидратите и белтъците (протеини), те са основен компонент в човешката физиология, изпълнявайки разнородни биологични функции.

Липидите в ежедневието често биват асоциирани с така наречените “вредни” мазнини, които могат да доведат след себе си неприятни последствия за организма, но всъщност те са жизнено необходими за правилното функциониране на биологичните видове. 

Липидите включват различни групи и видове, като балансът между тях е от особено значение за поддържане на добро здраве, както и ключов аспект при превенцията на редица хронични системни заболявания. 

В тази статия ще се запознаете с основните видове липиди и каква роля имат в човешкия организъм.

Какво представляват липидите?

Какво представляват липидите?

Липидите са голяма група органични съединения, които не се разтварят във вода (хидрофобни), но се разтварят в органични разтворители като етер, ацетон и други. 

Те представляват основен структурен компонент на клетъчните мембрани на всички живи организми, източник са на енергия и са биологично активни, участвайки в множество физиологични и биохимични процеси.  

Основните категории липиди включват мазнини, масла, восъци, някои витамини и хормони. 

В организмите, транспортът им между клетките се осъществява посредством свързването им с протеини в комплексни химични структури. Те се наричат липопротеини, като така се улеснява преносът им през мембранните структури.

Роля и функции в тялото 

Липидите попадат в групата на основните вещества, които изпълняват незаменими роли в различни физиологични процеси.

Функциите, които изпълняват са:

  • Енергиен източник - липидите, като хранителни вещества, съдържат повече калории на грам, в сравнение с останалите (въглехидрати и протеини). Те са основната форма, под която тялото съхранява енергийния си запас и могат да се превърнат в първостепенен енергиен източник при гладуване.
  • Структурна функция - някои липиди, например фосфолипидите, имат основна роля в изграждането на структурата на клетъчните мембрани, като са отговорни за специфичните функции, които те имат. Фосфолипидите поддържат стабилността и интегритета на клетките.
  • Хормонална роля - някои липиди, в частност холестеролът, представляват основните прекурсори на стероидните хормони, към които попадат половите хормони естроген (при жените) и тестостерон (при мъжете). Холестеролът участва и в структурата на хормоните на надбъбречната жлеза.
  • Терморегулация - липидите изпълняват ролята на изолатор и помагат на организма да поддържа телесната си температура, без значение от температурата на околната среда.
  • Абсорбция на веществата - липидите подпомагат абсорбцията на мастноразтворимите витамини А, D, E и К.
  • Регулират нивата на възпаление - някои мастни киселини, като например Омега 3, имат противовъзпалителни качества.

Кои са основни видове липиди?

Както вече пояснихме, липидите са голяма група от съединения, които могат да бъдат разделени на различни подгрупи според своята структура, химически профил и качества. 

Тук ще разгледаме различните видове липиди.

Триглицериди

Триглицеридите са изградени от три мастни киселини, свързани с една молекула глицерол, и представляват основната форма на енергиен резерв в тялото. 

Когато сме в калориен плюс, излишната енергия се преобразува в триглицериди и се акумулира в мастните депа в тялото под формата на мастна тъкан. 

Високите им нива в кръвта (известни като хипертриглицеридемия) крият повишен риск от развитие на съдови инциденти като инфаркти и инсулти.

Холестерол

Холестеролът е друг важен липид в кръвта. Той изпълнява незаменими структурни и метаболитни функции, като е ключов компонент на клетъчните мембрани и субстрат за синтез на половите стероидни хормони.

Холестеролът се дели на два основни вида: 

  • LDL, липопротеин с ниска плътност - по-популярен е с името “лош холестерол”. Високите му нива в кръвта (хиперхолестеролемия) могат да доведат до неговото натрупване по стените на артериите, където създава така наречените атеросклеротични плаки, криещи риск от съдови инциденти и сърдечно-съдови заболявания.
  • HDL, липопротеин с висока плътност - наричан още “добър” холестерол. Той помага за осъществяване транспорта на лошия холестерол обратно в черния дроб, като по този начин намалява неговите стойности в кръвта, както и риска от сърдечни заболявания.

Фосфолипиди

Фосфолипидите представляват сложни липидни молекули, които са основен структурен компонент на клетъчните мембрани и са ключови за осъществяване на клетъчните функции и междуклетъчната комуникация. 

Те са силно полярни и благодарение на двата си полюса образуват двуслойните клетъчни мембрани, благодарение на които се осъществява транспортът на вещества от всякакъв характер през мембраните.

Стероли

Холестеролът е най-известният представител на групата стероли. Тези вещества участват в синтеза на жлъчните киселини, витамин Д, както и на стероидните хормони. Изпълняват структурни функции в клетъчните мембрани.

Мастни киселини

Мастните киселини се разделят на наситени и ненаситени

Наситените мастни киселини обикновено имат животински произход, като повишената им консумация може да доведе до повишен риск от сърдечни заболявания. 

Ненаситените (полезни) мазнини са с растителен произход. Пример за такива са омега 3 и омега 6 мастните киселини. Омега 3 мастните киселини намаляват възпалението в организма, както и риска от развитието на сърдечно-съдови заболявания.

Симптоми за изменения в липидния профил

Кои са основни видове липиди?

Липидният профил в медицината, представлява количественото разпределение на отделните групи липиди в организма. Той се определя с лабораторни изследвания.

В практиката, най-голямо значение имат триглицеридите и холестеролът. Осен тяхното количество (за което са определени допустими норми) е важно и отношението помежду им. 

Симптомите на изменения в липидния профил рядко са ясни, освен в случаите на дългогодишен проблем. В същото време повишените им стойности могат да доведат до сериозни здравословни проблеми.

Наднорменото тегло или още затлъстяването се свързва с повишени стойности на триглицериди - чрез алиментарен (хранителен) път и чрез синтезиране от тялото от други хранителни вещества. 

При слаби хора също би могло да се установи повишено ниво на триглицериди в кръвта. Най-често това се случва при спазване на диети и разграждането на телесните мазнини до триглицериди.

Следствие от изменението на липидния профил са много сърдечно-съдови проблеми - повишените нива на LDL с годините могат да доведат до стесняване на артерии и увреждане функциите на ендотелното им покритие. 

Те водят до увеличено кръвно налягане (хипертония), поява на сърдечна ангина (болки в гърдите, следствие от намаления приток на кръв в сърдечния мускул), задух и умора при минимални физически усилия.

Един от явните симптомите на хиперхолестеролемия и повишено количество на триглицериди е появата на мастни образувания около клепачите и очите (ксантелазми). Те са алармиращ сигнал, който трябва да насочи хората за проследяване на липдния профил.

Нека обобщим симптомите на изменения в липидния профил:

  • Наднормено тегло и затлъстяване
  • Увеличено кръвно налягане
  • Сърдечна ангина
  • Задух и умора при минимални физически усилия
  • Мастни образувания около клепачите и очите.

Рискови фактори за влошаване на липидния профил

Рискови фактори за влошаване на липидния профил

Най-честите рискови фактори са лошите хранителни навици и слабата хранителна култура на модерния човек. 

Диета, която е богата на наситени и хидрогенирани мазнини и бедна на полезни ненаситени мазнини и омега-3 мастни киселини, е сигурен начин за развитие на нарушения в липидния профил. 

Алкохолът представлява сериозен фактор, който допринася за нарушения липиден профил на милиони хори по света. Тютюнопушенето също е рисков фактор, който може да повиши нивата на липидите, или по-скоро да ускори натрупването им по стените на кръвоносните съдове.

Генетичният фактор също е от значение. Съществува фамилна обремененост, при която хората имат склонност да развиват сериозни нарушения в липидния профил, характеризиращи се със свръхвисоки нива на LDL, за сметка на ниски стойности на HDL. Те не се повлияват много ефективно дори от правилна диета и често налагат прием на хранителни добавки и дори специални медикаменти (статини).

Ниската физическа активност също може да доведе до повишени нива на липиди в кръвта по различни механизми - намален енергиен разход, инсулинова резистентност и други.

Хората, които приемат кортикостероиди или стероидни хормони, винаги имат нарушен липиден профил, както и диабетиците.

Често задавани въпроси

Как се измерват нивата на липидите в кръвта?

Липидният профил включва изследване на триглицериди и холестерол (общ, LDL  и HDL).

Какви фактори водят до повишени нива на липиди в кръвта?

Генетична предразположеност, нездравословен начин на хранене, липса на физическа активност и употреба на алкохол влияят пряко върху повишаването на нивата на липиди в кръвта.

Как да контролираме липидите в кръвта?

Контролът на липидния профил се постига чрез поддържане на здравословна диета, редовна физическа активност и избягване на прекомерен прием на алкохол и тютюн. 

Източници:

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.