Какво са фосфолипидите и какво е тяхното действие?
Тялото е сложна система, изградена от хиляди химически вещества, които формират различни активни биомолекули, отговорни за живота такъв, какъвто го познаваме в днешно време. Всяко от тях изпълнява точно определени роли и функции.
В тази статия ще се запознаете с фосфолипидите - ключови биомолекули с интересно “поведение”.
Какво са фосфолипидите?
Фосфолипидите са клас липиди или по народному “мазнини”, които имат фундаментално значение за изграждането на структурата и функционалността на биологичните мембрани, каквито са клетъчните мембрани.
Тези т.нар.”мазнини” представляват амфипатични молекули, което означава, че имат едновременно хидрофилен (привличащ водата) и хидрофобен (отблъскващ водата) край.
Тази уникална особеност в структурата на тези съединения им позволява да образуват двойния биполярен слой на клетъчните мембрани.
Каква е тяхната структура?
Фосфолипидите са вещества с комплексна структура и се състоят от три основни компонента.
Да видим кои са те:
- Глицеролов скелет: Глицеролът е молекула, изградена от три въглеродни атома и формира основата на фосфолипида.
- Две мастни киселини: Те формират хидрофобните опашки на фосфолипидите и представляват дълги хидровъглеродни вериги, които се свързват с два от въглеродните атоми на глицерола посредством естерни връзки.
- Фосфатна група (хидрофилна глава): Тя се прикрепва за третия въглероден атом в глицеролната молекула, като към нея може да има прикрепена допълнителна молекула - холин, етаноламин, серин и други. Фосфатната група е полярна и взаимодейства с водата.
Уникалната химична структура на тези биологични съединения е определяща и за специфичните им свойства. Те определят функциите, които фосфолипидите изпълняват за нашия организъм на клетъчно ниво.
Каква е тяхната функция в тялото?
Фосфолипидите формират двуслойната основа на клетъчните мембрани, като чрез нея поддържат клетъчната цялост и защитават клетъчните органели.
Някои фосфолипиди служат като прекурсори на сигналите молекули, които спомагат за предаване на информация между определени популации от клетки. Пример за такива вещества с фосфолипидна природа са фосфатидилинозитол 4,5 - бисфосфат.
Структурата на фосфолипидите позволява на клетъчните мембрани да са гъвкави и да могат да формират мехурчета, в които попадат различни важни за клетките вещества чрез процеса ендоцитоза и екзоцитоза.
Ползи за здравето
Поради основната функция, която заемат, фосфолипидите се срещат в клетките на всички тъкани и органи.
Освен горепосочените качества и свойства, съществуват и други по-тесни ползи от фосфолипидите за здравето на организма.
Играят роля за здравето на мозъка
Някои фосфолипиди, особено фосфатидилсеринът играят важна роля за функциите и здравето на мозъка като участват в предаването на нервните импулси и поддържат интегритета на невроните.
Крайният резултат е оптимална когнитивна функция, памет и концентрация, както и профилактика на невродегенеративните заболявания като деменция и Алцхаймер.
Помагат при лечение на чернодробни заболявания
Фосфолипидите намират приложение при лечението на стеатоза на черния дроб и различни видове хепатит. Казано иначе, те имат стимулиращ ефект върху чернодробната функция, мастния метаболизъм и изявено хепатопротективен ефект (предпазват черния дроб от увреждане).
Подпомагат правилната обмяна
Фосфатидилхолинът е вид фосфолипид, който взема участие в метаболизма на жлъчните соли, като по този начин помага за правилната обмяна и на холестерола.
Освен това е част от комплексните липопротеини, които служат за залавяне и преноса на холестерола в кръвообращението. Тази функция е благоприятна за профилактика на атеросклерозата.
Ролята на фосфолипидите в емулгирането и обмяната на мазнините, жлъчните киселини и нивата на холестерол е ключова за усвояването на мастноразтворимите мазнини A, D, E, и К.
И накрая, но не и на последно място, те подпомагат поддържането здравето, хидратацията и еластичността на кожата.
При кои състояния се препоръчва допълнителният им прием?
Като основен компонент на клетъчните мембрани, може да се досетите, че тез
Поради важните си функции, фосфолипидите понякога биват препоръчвани за конкретни състояния.
Нека видим кои са те:
- Чернодробни проблеми: Фосфолипидите са препоръчвани при чернодробни заболявания като стеатоза на черния дроб, при хроничен хепатит и цироза. Те помагат за регенерацията на чернодробните клетки, намаляват мастните натрупвания тях и подпомагат детоксикацията. За целта най-подходящ е фосфатидилхолинът, който се извлича от хранителни продукти, най-често яйца и соя.
- Неврологични проблеми: При неврологични проблеми, свързани с когнитивните способности, паметта и настроението се препоръчва се употребата на фосфатидилсерин, който представлява основен структурен компонент на мозъчните неврони.
- Сърдечно-съдови проблеми: Както вече по-горе стана ясно, фосфатидилхолинът и фосфатидилсеринът участват в обмяната на жлъчните соли, които са тяхно свързани с нивата на холестерол в кръвта. Фосфатидилсеринът подпомага сърдечната функция и предпазва от оксидативния стрес.
- Проблеми с имунната система: Фосфатидилсеринът участва в клетъчното сигнализиране, което е важна функция и регулаторен механизъм при осъществяване на имунните реакции.
- Спорт и възстановяване: Фосфолипидите са показани при интензивни тренировки поради свойството им да възстановяват клетъчните мембрани, които се разрушават вследствие на физическите усилия. Освен това редица проучвания сочат, че намаляват нивата на стресовите хормони.
- При гастрит и язви: Фосфатидилхолинът играе ролята на гастропротектор - предпазва стомашната лигавица от увреждане и подобрява регенерацията на лигавичните клетки.
Видовете фосфолипиди, които се използват като хранителни добавки са фосфатидилхолин и фосфатидилсерин, които се извличат от естествени растителни и животински източници и са напълно безопасни.
Рискове от прекомерен прием
Както с всички неща, така и с приема на фосфолипиди може да се прекали, което да доведе до нежелани реакции, които в повечето случаи са безобидни.
Такива са стомашно-чревните разстройства - най-често подуване на корема и диария, тъй като тялото има лимит на усвояване на тези вещества.
Поради техния произход (най-често соя и яйца), прекомерният прием може да предизвика и развитието на алергии.
Приемът на фосфолипиди трябва да се съобрази с приема на медикаменти, свързани с кръвосъсирването, както и със заболяванията, които засягат тези кръвни показатели и винаги трябва да бъде одобрен от медицински специалист.
Друга група медикаменти, с които фосфолипидите могат да взаимодействат или да повлияят на ефекта им са статините (лекарства за понижаване на холестерола).
Храни и източници на фосфолипиди
Най-често за увеличаване прием на фосфолипиди, както и за производството на концентрирани хранителни добавки се използват продукти като яйчени жълтъци, соя и соеви продукти (богати на лецитин), слънчоглед, черен дроб и други.
Животинските източници на протеин са придружени и с високо съдържание на холестерол, а соята е силен алерген.
Именно затова много хора използват хранителните добавки, които представляват концентриран изолиран източник на есенциални фосфолипиди, без допълнително съдържание на калории, холестерол и алергени.
Храна |
Фосфолипиди ( общо) |
фосфатидилхолин |
Фосфатидил етаноламин |
Фосфатидил серин |
Фосфатидил инозитол |
яйце прясно мляко телешко месо свинско месо сьомга риба тон соя фъстъци лимонов сок портокал спанак соев лецитин |
35 0,2 7 6 5 6 20 6 0.3 0.3 2 - |
770 327 493 429 547 379 386 435 387 323 236 386 |
166 285 180 267 140 210 263 81 355 387 229 164 |
- 141 139 49 104 54 50 40 55 130 89 0.6 |
- 46 68 25 85 141 242 161 65 70 192 |
*стойностите са в g/kg⁻¹ . На практика за пример - на един килограм яйчна маса, се съдържат 35 грама общо фосфолипиди, а на един килограм яйчни фосфолипиди се съдържат 770 грама фосфатидилхолин, 166 грама фосфатидилетаноламин и само следи от фосфатидилсерин и фосфатидилинозитол.
Често задавани въпроси
Каква е основната функция на фосфолипидите?
Фосфолипидите отговарят за изграждането на уникалните по своите свойства клетъчни мембрани.
Кога допълнителният им прием може да помогне?
При проблеми с черния дроб, висок холестерол, гастрит и язва, както и при различни неврологични нарушения.
Кои храни са най-добри източници на фосфолипиди?
Яйчните жълтъци, соята и соевите продукти и черният дроб са най-добрите източници на фосфолипиди.. В тази връзка, именно от тях най-често се правят хранителните добавки.