Устройство и функции на слуховата система

Устройство и функции на слуховата система

Михаил Валентинов

Хората възприемат и обработват звуковата информация от заобикалящата ги среда чрез слуховата сетивна система. 

От тази статия ще разберете повече за органа на слуха и как сигналите, които получава, се възпроизвеждат в звукови възприятия. 

# Устройство и анатомия на слуховата сетивна система

Органът на слуха и равновесието включва външното, средното и вътрешното ухо. Към него спадат и съответните центрове за обработка на информацията, които са част от централната нервна система

# Външно ухо

Външно ухо

Външното ухо е най-външната част на органа на слуха. То представлява първия отдел на звукопроводната система. 

Външното ухо е изградено от две основни част - ушна мида (auricula) и външен слухов проход (meatus acusticus). Тези две части улавят звуковите вълни, систематизират ги и ги насочват към средното ухо. 

Ушната мида има форма на приплесната фуния, ориентирана леко напред и встрани. Изградена е от еластичнохрущялна плочка (cartilago auriculae), към която се прикрепва надлежащата кожа. В най-долната си висяща част се разполага lobus auriculae. Тя не е изградена от хрущял, а от мастна и съединителна тъкан. 

Черна боровинка - билкова тинктура

Външният слухов проход е втората основна част на външното ухо с дължина от 2,5-3 см. Слуховият проход е изграден също от две части - хрущялна и костна. В него се образува така наречената ушна кал (cerumen) от множеството малки жлезички, които се разполагат в канала. 

Освен ушна кал, вътрешния слухов проход е осеян с множество малки фини косъмчета (tragi). Трагите, заедно с ушната кал, спомагат за предотвратяване навлизането на замърсители от външната среда, изпълнявайки защитна функция.

На границата между външното и средното ухо се намира тъпанчевата мембрана. Достигайки до мембраната звуковите вълни се удрят в нея и предизвикват нейното трептене. 

# Средно ухо

Средното ухо обхваща пространството между тъпанчето и вътрешното ухо. Това пространство е изпълнено с въздух и в него се намират три малки слухови костици, наречени чукче, наковалня и стреме. 

Функцията на слуховите костици е да предават звуковите вибрации от тъпанчето до вътрешното ухо.

Чукчето е първата малка костица от веригата на звуковото предаване. Тя улавя вибрациите от тъпанчето и ги предава нататък.

Наковалнятаспомага за усилването на вибрациите от чукчето и предаването им по веригата.

Стремето е най-малката кост в човешкото тяло. Тя предава звука към вътрешното ухо през овален прозорец. Стремето играе ключова роля за преобразуването на звуковите вибрации в нервни сигнали.

Освен предаване на звуковите вълни средното ухо е свързано с още две структури - евстахиева тръба (слухов канал) и сливици (аденоиди).

# Вътрешно ухо

Вътрешното ухо е изградено от костен и ципест лабиринт. Лабиринтът от своя страна има две части - две торбички с три полуокръжни канала, представляващи органът на равновесието(кортиевият орган) и охлюв, който е същинският орган на слуха.

# Слухов нерв

Функции на слуховата система

Слуховият нерв (Vestibulocochlear nerve) е осмият черепномозъчен нерв. Той е отговорен за предаването на звуковите сигнали от вътрешното ухо към мозъка. 

Достигайки кохлеата (охлюва) във вътрешното ухо, вибрациите се превръщат в електрически импулси. Тези импулси се предават от слуховия нерв към мозъчната кора, където се преобразуват в звук. 

Освен че преобразува трептенията в звук, вестибулокохлеарният нерв е отговорен и за баланса, тъй като приема сигнали и от органа на равновесието. Много често при проблеми със слуховия нерв, болните могат да изпитват замайване и/или частична загуба на слуха.

# Слухови центрове в мозъка

Слуховият център в мозъка е сложна мрежа от структури, която ни позволява да интерпретираме и реагираме на звуци. 

Ще разгледаме по-подробно частите на аудиторния център и техните специфични роли.

# Кохлеарно ядро

Кохлеарното ядро е първият център за обработка в мозъчния ствол. В него нервните влакна се обединяват и образуват синапси. 

Ядрото се разделя на две структури - дорзално и вентрално кохлеарно ядро, които обработват различни аспекти на звуковата информация, като време, амплитуда и честота. 

Сигналите преминали през тази зона се разделят и насочват по няколко различни пътя, за да се подобри точността на звуковото възприятие.

# Горна олива(Superior Olivary Comlex SOC)

Горната олива е мястото, на което звуковите сигнали от двете уши се събира в едно и се интегрират като един общ импулс. 

SOC играе важна роля в локализацията на звука. Чрез тази система сме способни да разберем от кое място в пространството идва той.

# Латерален лемниск(Lateral Lemniscus)

Лемниска е нервно сплетение, което пренася слуховата информация през мозъчния ствол. 

Той е отговорен за обработката на информация от сложни звуци като реч и музика.

# Инфериорен коликулус(Inferior Colliculus)

Коликулусът действа като център за интегриране на слуховите сигнали, като приема входящи данни от различни източници. Намира се в средния мозък. 

Той допълнително усъвършенства звуковата информация чрез анализ на звукови модели, честоти и честотна модулация.

# Медиално коленчато тяло(Medial Geniculate Body MGB)

MGB е част от таламуса. Действа като “разпределителна станция”, която филтрира и организира слуховите сигнали преди те да бъдат изпратени към слуховата кора. 

Тази част от аудиторната система разграничава реч и звуци, както и филтрира фоновия шум.

# Слухова кора

Слуховата кора се разполага в темпоралния дял на мозъка и е основната зона за възприемане на звука. Тук се разполага и двигателният център на речта, по-известен като зона на Брока.

Всеки един от тези центрове допринася за възприятието, локализирането и разбирането на разнообразни звуци в околната среда, позволявайки на мозъка да интерпретира слуховата информация.

# Орган на равновесието

Органът на равновесието, или така нареченият вестибуларен апарат, е разположен в центъра на вътрешното ухо и е отговорен за поддържане на баланса и равновесието на тялото. 

Състои се от полуокръжни канали, извършващи ротационни движения, и отолитни органи (утрикулус и сакука), които възприемат линейното ускорение. 

Органите, съставляващи вестибуларния апарат, спомагат за координацията на тялото, движението на очите и поддържането на баланса.

# Функции на слуховата система

Слухов нерв

Основната функция на слуховата система е да трансформира звуковите вълни в различни модели на невронна активност. 

Звуковите вълни се интегрират с информация от други сензорни системи, за да насочват поведението, включително ориентирането на движенията, към акустични стимули и вътрешновидова комуникация. 

Освен да преработва звуковите вълни в импулси, тя има и още няколко функции:

  • Локализация на звука

  • Разпознаване и интерпретация на звуците

  • Подпомагане на комуникацията.

Всички тези функции на аудиторната система са жизненоважни за всеки човек, тъй като помагат с ориентацията в околната среда, социалното взаимодействие и защитните реакции спрямо звукови стимули.

# Видове заболявания на слуховата система

Видове заболявания на слуховата система

Слуховата система може да бъде засегната от различни видове заболявания, както пряко свързани с органа на слуха и равновесието, така и като вторично засягане вследствие от вирусна или бактериална инфекция. 

Основните заболявания са:

  • Отит - възпаление на ухото, което може да засегне всяка една от трите основни части на ухото - външното (външен отит), средното (среден отит) и/или вътрешното (лабиринтит). Средният отит засяга милиони хора по света. Според статистиките има около 390 милиона нови случая на отит всяка година, като главно потърпевшите са деца. 

  • Тинитус - познат на повечето хора като “шум в ушите”. Получава се при увреди на слуховия нерв, ототоксични медикаменти, инфекции или други.

  • Мениерова болест - хронично заболяване на вътрешното ухо, което води до световъртеж, загуба на слуха и шум в ушите.

  • Проводна загуба на слух - причинява се от проблеми във външното и средното ухо, които спират провеждането на звуковите вълни до вътрешното ухо. 

  • Сензорна загуба на слух - причинява се от увреждане на вътрешното ухо и слуховия нерв.

  • Баротравма - често се среща при пилоти и водолази. Получава се при рязка промяна в налягането. Води до болка, частична загуба на слуха и в редки случаи до перфорация на тъпанчето.

  • Отосклероза- заболяване от наследствен тип. С напредване на възрастта се наблюдава свръхрастеж на кост в средното ухо, най-често около стремето, което пречи на нормалното предаване на звуковите вълни. 

Тези заболявания могат да варират по тежест. Повечето се лекуват медикаментозно, но при някои се налага оперативно лечение и прилагане на различни техники за слухова рехабилитация. 

# Заключение

Външното, средното и вътрешното ухо, заедно със съответните центрове в кората на главния мозък образуват слуховата сетивна система. 

Аудиторната система е ключова за възприемането на звуците, което позволява ориентиране в средата, общуване и да реагиране на заобикалящите сигнали. Чрез сложен комплекс от рецептори и клетки разположени в ухото хората могат да трансформират и анализират звуковите вълни и да ги интерпретират като аудио информация. 

Поддържането на здравето на слуховата система е от решаващо значение за качеството на живот и социалната интеграция. 

# Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

# Каква е ролята на слуховите костици

Слуховите костици (чукче, наковалня и стреме) усилват и предават звуковите вибрации от тъпанчето към вътрешното ухо. 

# Как мозъкът обработва звуковите сигнали

Звуковите сигнали се предават до мозъка посредством слуховият нерв (vestibulocochlearis nerve). По този начин можем да разпознаваме различни звуци, включително реч и музика. 

# Каква е функцията на кохлеата

Кохлеата е основният орган, който преобразува звуковите вибрации в електрически сигнали. В кохлеата се разполагат специални космести клетки, които улавят движенията на течността и се трансформират в нервни импулси, които се изпращат към слуховия нерв и оттам към кората на главния мозък.

# Източници

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

1 коментар

Имам проблеми със слуха в последните години и статията ми помогна да разбера повече за това, как слуховата система функционира и какво можем да направим, за да я поддържаме здрава.

Божидар Иванов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.