Всичко за плексита: видове, диагностика и възможности за лечение
Плекситът е възпаление на нервния сплит, характеризиращо се със силна болка, дискомфорт, изтръпване и слабост в засегнатата част. В тази статията ще разгледаме какви са причините за появата на плексита, как да го предотвратим и как да се справим с него в домашни условия.
Какво представлява плекситът?
Плекситът е болест на периферните нерви, които не са самостоятелно отделени, а образуват сплетения. Той представлява възпаление на нервния сплит, което може да има остър и хроничен характер.
Заболяването най-често засяга шийно-раменната (брахиална) и кръстно-поясната (сакрална) област, а обичайните причини за възникването му са дискови хернии и шипове (дегенеративни промени в прешлените).
Видове плексит
Плекситите се разделят в две основни групи, според техния характер и локализация.
Според характера
В зависимост от продължителността на симптоматиката се делят на остри и хронични. Острите се характеризират с внезапно начало, кратко протичане и бързо възстановяване. Често острите плексити рецидивират и се превръщат в хронични, ако не се лекуват своевременно и правилно.
При хроничните плексити симптомите се разгръщат по-бавно и подмолно, като се редуват периоди на обостряне и затишие. Плекситът е състояние, което изисква предприемане на бързи мерки, за да се избегнат усложненията.
Според локализацията
Плекситът може да засегне различни части от нашето тяло. Понякога възпалението може да е комбинирано като засяга двете нервни сплетения, например цервико-брахиалния плексус или кръстно-поясния плексус.
Ще разгледаме най-честите локализации:
- Раменен плексит: Наричан още “брахиален плексит”, този вид е възпаление на брахиалния плексус. Брахиалният плексус е мрежа от нервни коренчета, разположени в областта на шията и ръката. При този вид плексит има възпален нерв на рамото, който предизвиква остри болки в него, отслабване на мускулната сила в тази област и дори ограничения в движенията при по-тежките случаи.
- Шиен плексит: Симптомите при шийния плексит обхващат областта от врата до ухото. Характерното при него е засягането на диафрагмата, предизвикващо често хълцане при пациентите.
- Поясен плексит: При този вид се засяга крака и болката се разпростира по предната част на бедрото.
- Кръстов плексит: Локализацията му е близка до поясното сплетение, но при него се засягат кръста, седалището и задната част на бедрото. Наблюдава се силна болка в тези области.
- Плекситът на опашната кост (кокцигиален): При този плексит са засегнати функциите на половата и отделителната система.
Знаейки локализациите на плексита може лесно да разберете от къде идва проблема и да предприемете навременни мерки.
Симптоми
Най-честият симптом при плексит е болката. Тя е внезапна, едностранна и често води до ограничения в движенията. Изключително рядко плекситът може да е двустранен.
Болката се разпростира по хода на възпаления нерв от плексуса. Възможно е тя да е едва доловима или да се появява периодично.
Характерно за болката от плексит е, че се усилва при движения, защото те предизвикват притискане на възпаления участък.
В зависимост от степента, вида и характера на плексита, симптомите могат да са разнообразни.
Ето кои са най-честите сред тях:
- Усещане, подобно на убождане с иглички
- Изтръпване
- Парене
- Липса на мускулна сила
Често се среща оток и зачервяване в засегнатата област. При хроничните плексити се наблюдава атрофия на мускулите и отслабени сухожилни рефлекси. Най-тежкото последствие на плексита е парезата и парализата на засегнатото място.
Необходима ли е диагностика и как протича?
Поставянето на диагнозата изисква множество клинични изследвания, подробна история на заболяванията на пациента, пълен преглед, направен от специалист и изследване на целостта и функцията на засегнатия нерв.
Електромиографията (изследване на мускулите) и магнитният резонанс дават още по-добра информация за засегнатата област и функцията на нервите.
В диагностиката на плексита участва мултидисциплинарен екип от невролози, ортопеди, физиотерапевти и други.
Подходи за лечение и справяне със симптоматиката
Ако страдате от мъчителни болки, свързани с плексит, трябва да предприемете нужните мерки, за да избегнете тежките и необратими усложнения.
Лечението на плексита се състои в покой, специализирана физиотерапия, прием на нестероидни противовъзпалителни и кортикостероиди за облекчаване на болката.
В тази статия ще се запознаете с основните похвати и методи, които могат да бъдат прилагани в борбата с възпалението.
Упражнения
Упражненията са изключително полезни при плексит, защото подобряват гъвкавостта, здравината и намаляват компресията на нерва.
Основните типове са:
- Стречинг упражнения: Това са леки разтягания в областта на шията, рамото и ръката, които увеличават флексибилитета и намаляват напрежението.
- Силови упражнения: Фокусирани са върху раменната мускулатура и горната част на гърба. Ефективни са за намаляване на напрежението върху брахиалния плексус.
- Упражнения за обем на движения: Този вид упражнения поддържат и възстановяват нормалния обем на движенията, успокояват болката и дискомфорта.
Това са само примерни упражнения, които са подходящи и биха могли да подобрят вашето състояние.
Физиотерапия
Най-успешни са курсовете, които съчетават физиотерапия и кинезитерапия, заедно с процедури в минерални басейни.
Физиотерапевтичните методи включват:
- Ултразвукова терапия
- Електротерапия
- Терапия с лазер
- Масаж.
Подходите за лечение обаче не свършват дотук. Има и други методи, които можете да изпробвате дори вкъщи.
Домашни лекове
В домашни условия може да използвате няколко лесни подхода за лечение на плексит.
Нека видим кои са те:
- Почивка: Избягвайте физически натоварвания в засегнатата област. По този начин ще намалите напрежението върху нерва и мускулатурата, позволявайки по-бързото им възстановяване.
- Топли и студени компреси: Студените компреси биха могли да намалят възпалението и да облекчат болката. В първите 48 часа от началото на симптомите може да поставите топъл компрес, за да се подобри кръвотока в областта.
- Приемайте болкоуспокояващо при плексит: Нестероидните противовъзпалителни и кортикостероидите облекчават симптомите.
- Избягвайте еднотипни, повтарящи се движения: Намалете активните движения в рамото и врата до минимум, в противен случай състоянието ви може да се влоши.
Освен това можете да се обърнете за помощ и към народната медицина.
Натурални методи
Природната медицина е отличен помощник при лечението на плексита. Има разнообразни хранителни добавки и билки, които спомагат за намаляване на възпалението, болката и ускоряват възстановяването.
В селекцията на ВитаОн ще откриете следните предложения.
Джинджифил
Хроничното възпаление води до появата на невропатна болка, която трудно може да бъде облекчена. Ето защо е важно използването на противовъзпалителни средства. Джинджифилът, известен със своите противовъзпалителни и аналгетични свойства облекчава успешно всички симптоми, предизвикани от плексита.
В допълнение към тези свойства той притежава антиоксидантен ефект, който предпазва нервните клетки от оксидативен стрес и ускорява възстановяването.
Омега 3
Омега 3 е хранителна добавка под формата на капсули, която осигурява на тялото ни нужните количества незаменими мастни киселини, необходими за нормалната функция на нашия организъм.
Използвана при плексит, тя потиска възпалителните процеси и стимулира регенеративните способности на нервите. Добавката подобрява благополучието на сърдечно-съдовата система и мозъчната дейност.
Магнезий
Магнезият е жизненоважен елемент за тялото, защото осигурява нормално протичане на процесите в него. Той подпомага функцията на нервите и мускулите.
Ако страдате от хронична болка и мускулна слабост, свързани с хроничен плексит, магнезият може да облекчи вашите страдания и да предотврати бъдещи усложнения.
Тази добавка релаксира мускулатурата, предпазва от крампи и облекчава невропатната болка.
Ашваганда
Ашвагандата е широко използвана в индийската медицина и е известна още като индийски женшен. Високите нива на стрес потискат регенеративните способности на нервите, следователно забавят значително възстановяването и предразполагат към хронифициране на процеса.
Тази лековита билка намалява стреса и потиска възпалението. Следователно този природен продукт е изключително подходящ за хора, страдащи от плексит.
Мазила и компреси
Има голям избор от мазила, които може да използвате при лечението на плексит.
Най-ефикасните са някой от следните:
- Капсаицин спрей: Той е извлечен от семките на люти чушки и потиска субстанция P, която е отговорна за възникването и провеждането на болката.
- Арника гел: Осигурява природна защита с противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
- Диклофенак гел: Това е мощен противовъзпалителен гел, който се намазва директно върху мястото на болката. Намалява и облекчава симптоматиката.
Както споменахме по-горе, може да правите топли и студени компреси, с цел подобряване на симптомите.
Противопоказания и какво да не правите при плексит
Подготвили сме ви няколко съвета, които могат да ви бъдат от помощ в случай, че страдате от плексит.
Не пренебрегвайте болката
Болката е сигнал, че нещо с нашето тяло не е наред. Много хора пренебрегват болката при плексит и това води до възникване на сериозни усложнения. Потърсете медицинска помощ, ако болката не се повлиява или се задълбочава.
Избягвайте прекалено дългото обездвижване
Както споменахме по-горе, при плексит е необходимо възпаления участък да бъде временно обездвижен, за да се намали натоварването и да се ускори възстановяването. Прекалено дългото обездвижване обаче, може да доведе до по-сериозни последствия като атрофия на мускулатурата и скованост.
Избягвайте постоянните движения и интензивните натоварвания в засегнатата област
Не правете топли компреси по време на острото възпаление
Затоплянето в болезнения участък увеличава възпалението. В острата фаза са препоръчителни единствено студени компреси.
Ограничете приема на алкохол и тютюнопушенето
Пушенето може да наруши кръвотока към засегната част, а прекомерната употреба на алкохол да изостри невропатната болка и да повлияе негативно действието на лекарствата.
Заключение
Плекситът е състояние, което може да повлияе негативно на ежедневието ви и да затрудни обичайните ви задължения, но с правилните диагностични методи и лечение, неговите симптоми могат да бъдат лекувани успешно.
Честите физиотерапии, упражнения, приемът на хранителни добавки и билки са от изключителна важност за оптималното възстановяване и предпазване от негативните последици.
Използвайки правилните подходи, може да подобрите качеството си на живот и да не позволявате на болката да превземе живота ви.
Често задавани въпроси
Какво довежда до плексит?
Плекситът може да се причини от различни фактори, включително тежки възпаления, автоимунни заболявания, травми или увреди на нервния плексус. Понякога състоянието може да се прояви вследствие от усложнение на следоперативен период. По-често се наблюдава при диабетици, тъй като диабета уврежда нервите и ги прави уязвими.
Кои са най-честите симптоми на плексита?
Симптоматика при плексит може да е различна, в зависимост от това дали е остър или хроничен. Най-честите плексит симптоми са свързани с остра пареща болка в засегната област, мускулна слабост, изтръпвания, промяна в чувствителността и в най-тежките случаи - атрофия на мускулатурата.
Мога ли да се предпазя от плексит?
Не можете да се предпазите от плексит, но може да намалите дискомфорта, причинен от него, като ограничите физическата активност и прилагате редовно компреси в засегнатата област. Още по-ефективни са билките и хранителните добавки, които действат противовъзпалително и намаляват болката.
Има ли плексит на гърба?
Плексит на гърба е сборно понятие за кръстцов и поясен плексит. Както споменахме по-горе, възпалението обхваща нервните сплетения в долната част на гръбначния стълб и долните крайници.