
Задържане на вода в организма: Симптоми и причини
Др. Мартин ХристовЗадържането на вода, известно като оток (oedema) или водна задръжка, е състояние, при което излишни течности се натрупват в тъканите на организма. Това води до подуване, чувство на тежест и дискомфорт.
Обикновено това явление е безобидно и преминава без да се налага лечение, но в други случаи може да се касае за по-сериозен здравословен проблем, който изисква вземане на мерки и по-специално внимание.
Научете какви са основните причини и механизми за задържане на вода в тялото и до каква степен отоците по различните части от тялото трябва да ви тревожат.
Какво представлява задържането на течности в организма?

Задържането на течности (едема) е състояние, което е резултат от нарушен баланс между отделени и задържани течности. Като резултат те се натрупват в определени части на тялото, най-често в подкожните мастни слоеве.
В повечето случаи този феномен е резултат от нарушена хомеостаза на организма и промени в кръвоносната и лимфната система, както и налични хормонални дисбаланси.
В кои части на тялото се задържа вода най-често?
Водната задръжка в повечето случаи засяга определени части от тялото.
Освен локализирани, отоците и водната задръжка могат да бъдат генерализирани. Състоянието се нарича аназарка и най-често се причинява от ниски нива на албумин в кръвта (характерно при нарушена чернодробна функция) или следствие от тотална сърдечна недостатъчност.
Понякога течности могат да се задържат и в телесните кухини - гръдната и коремната. Причините за това са разнообразни и обикновено са сериозни и с лоша прогноза.
В тази част от текста ще разгледаме частите от тялото, в които най-често се задържа вода.
Крака
Краката, особено в частта на подбедрицата и глезените, са най-честите зони за задържане на вода.
Задържането на вода в краката засяга основно хората, които прекарват дълго време в статично положение - изправено или седнало. Причината е нарушената венозна циркулация, която, комбинирана с гравитацията, води до наслагване на течности в подкожната тъкан. Това се изразява с характерни отоци по долните крайници.
Понякога може да се дължат и на проблеми с помпената функция на сърцето - сърдечна недостатъчност.
Корем
Коремът е още една област, в която се случва често да се задържа вода.
Задържането на вода в корема и поясната област е следствие от задържане на натрий и прекомерната употреба на готварска сол, но може да бъде причинено от хормонални промени, като високи нива на кортизол или пролактин.
Бедра
Отоците и задържането на вода в бедрата се наблюдават най-често при женския пол. Причината за появата им се дължи на хормоналните колебания.
Лице и клепачи
При лицето и клепачите характерни отоци има при алергии. Могат да се появят също при дехидратация и при проблем с бъбреците. Освен това, задържането на вода в лицето, особено около очите е специфични при бъбречни заболявания.
Ръце и пръсти
Отоците на ръцете и пръстите, освен при възпалителни състояния, са характерни при някои нарушения в хормоналната хомеостаза на организма.
Тези части от тялото се отичат и при прекомерен прием на сол и задръжка на натрий.
Какви са причините за задържане на вода?

Задържането на вода може да е следствие от доста разнообразни фактори, които варират по своята сериозност. Те налагат различен тип поведение за корекция на отоците.
Ще разгледаме някои от основните причини за задържане на вода.
Алиментарни (хранителни) фактори
Хранителните фактори са честа причина за задържане на вода.
Прекомерната консумация на готварска сол води до задържане на вода. То се изразява с подуване и отичане на определени зони. Така се увеличава и подкожната водна задръжка.
Недостатъчният прием на храна (дехидратация), макар да звучи парадоксално, също може да доведе до задържане на вода. Когато не приемаме нужното количество течности, в организма настъпват хормонални реакции, които водят до задържане на вода за подсигуряване на запасите.
Дефицитът на минерали като калий и магнезий също може да доведе до задържане на вода. Те участват в регулирането на водно-солевата хомеостаза, като недостатъчният им прием може да доведе до задържане на течности в организма.
При някои хранителни непоносимости също се наблюдава задържане. Примери за това са лактозната и глутеновата непоносимост.
Хормонални нарушения и промени

Хормоналните нарушения и промени също могат да доведат до задържане на вода.
Много жени твърдят, че имат подуване на корема, гърдите и бедрата преди или по време на ежемесечния си цикъл. Обикновено те са резултат от промени в нивата на хормоните естроген и прогестерон.
Хормоналните промени, нарушенията на лимфния дренаж и венозната функция при бременност водят до задържане на течности, особено в долните крайници. Те са най-силно изразени в областта на подбедриците, глезените и стъпалата.
По време на менопаузата намалените нива на естроген, особено в началните етапи, водят и до съответните промени в регулацията на течностите и отоци.
При състояния като хиперкортицизъм, патологично завишените нива на кортизола водят до сериозна водна задръжка, най-силно изразена по лицето, клепачите и около талията.
Застоял начин на живот
При продължително стоене в изправено положение или седене, което е характерно за някои професии, може да се наблюдава забавена циркулация на кръвта и лимфата. Това най-често се изразява с отоци в областта на пищялите и глезените.
Липсата на физическа активност и залежаването водят до затруднено движение на лимфната течност и кръвта, което също може да доведе до подуване.
Медицински състояния
Някои заболявания могат да доведат до задържане на вода в организма.
При сърдечната недостатъчност нарушената помпена функция на сърдечния мускул или пороците в клапния апарат на сърцето, пречат на ефективното изпомпване на кръвта и циркулацията ѝ в тялото. Това се изразява с натрупване на течности в най-отдалечените части от него (краката), както и в белите дробове.
Бъбреците са органите, които пряко отговарят за поддържане на водно-солевия баланс. При бъбречни заболявания с нарушенията в тяхната функция се появяват характерните бъбречни отоци, най-силно изразени по лицето и дланите.
При чернодробните заболявания (цироза), нарушената синтетична функция на черния дроб води до ниски нива на албумин в серума. Една от ролите на белтъка албумин е да регулира онкотичното налягане в клетките, и когато неговите нива са ниски, резултатът е “изливане” на течности в извънклетъчния матрикс и висцералните кухини - плевралната кухина и корема (асцит).
При венозната недостатъчност, вените не могат да придвижват кръвта обратно на гравитацията. Това води до задържане на течности и изливането им екстравазално (извън венозните съдове) в подкожието и появата на характерните отоци.
При лимфедем, което е нарушена функция на лимфната система, отново се наблюдава задръжка на течности и подуване в определени части на тялото.
Странични ефекти на лекарства
Редица лекарствени вещества могат да причинят отоци като странична реакция. Най-често това са групите на кортикостероидите, хормоналните медикаменти (в частност контрацептивите), нестероидните противовъзпалителни средства.
Тук спада и група лекарства против високо кръвно налягане, известни като инхибитори на калциевите канали.
Външни фактори
Фактори на околната среда, като например горещото време, водят до разширяване на кръвоносните съдове и по-лесното изтичане per vasorum (през съдовете) на течности и наслагването им в подкожието.
Промяната в атмосферното налягане (например при висока надморска височина или големи дълбочини) също може да доведе до задържане на вода.
Симптоми на задържане на вода

Симптомите на задържане на вода в повечето случаи се свеждат до появата на отоци, подуване и тежест в засегнатите части на тялото - най-често крайниците.
Когато обаче отоците засегнат телесните кухини като плевралната или коремната могат да се появят затруднения в дишането, задух и нарушена функция на органите, в следствие от притискането им “отвън” и увеличаването на налягането в тях.
Други симптомите на водна задръжка са:
-
Намалена гъвкавост и скованост в ставите
-
Усещане за опъване на кожата, която често е гладка и силно напрегната
-
Бързо увеличаване на теглото без увеличаване на хранителния прием
-
Оставане на вдлъбнатина върху кожата при натиск с пръст.
Има ли тест за задържане на вода?
Тест конкретно за задържане на вода няма, тъй като само по себе си това явление е симптом на заболяване или временно явление, за което обаче винаги има причина.
Водната задръжка, когато засяга различни участъци на тялото, видими за просто око, се диагностицира при обикновен физикален преглед - или чрез наблюдение и визуализация, или чрез прилагане на натиск на кожата върху твърда (костна) подложка. Ако по кожата остават следи от пръстите на преглеждащия, това означава, че има задържане на вода.
При наличие на отоци, с цел установяване на причината, се изследват различни лабораторни показатели като електролити, бъбречна функция, чернодробни ензими, серумен албумин и други.
Образните изследвания се използват за установяване на течности в телесните кухини (Ро-графия на гръдна клетка, ЕХО на корем, ЕХОкардиография при съмнение за излив в перикарда - потенциално животозастрашаващо състояние). Освен това, при отоци на долните крайници, често се налага извършването на доплер-сонографско изследване с цел да се оцени венозната функция.
Възможни методи за отстраняване на излишната водна задръжка

Когато се касае за изхвърлянето на излишната вода от тялото, първо трябва да бъде установена причината за нейната поява на първо място.
При безобидните случаи подходите се концентрират върху:
-
Намаляване приема на сол - една от основните причини сред популацията за поява на отоци е твърде високата консумация на готварска сол и натрий.
-
Поддържане на добра хидратация - поддържането на добър водно-солеви баланс и хидратация намалява значително риска от отоци.
-
Увеличаване на физическата активност - осигурява добра циркулация на кръв и лимфа по цялото тяло.
-
Прием на диуретични храни и билки
-
Изследвания за други заболявания - адресиране на сериозните медицински състояния, които се изразяват с водна задръжка.
Съществуват и различни продукти, ефикасни при задържане на вода - те включват лекарствени диуретици, хранителни добавки, чайове, билки и хомеопатия.
Възможни усложнения и как да ги разпознаете
При персистиращо задържане на вода, особено системно, а не локално, може да настъпят усложнения, които са следствие от трайно нарушената водно-солева хомеостаза.
Пример за такива са:
-
Влошаване на сърдечно-съдовия статус
-
Проблеми с бъбреците
-
Увеличено кръвно налягане
-
Дихателни затруднения
-
Нарушения във функцията на храносмилателната система
-
Нарушена перфузия на крайниците от притискане (при асцит например)
Кога да се консултирате с лекар?
Има ситуации, при които е добре да потърсите мнението на специалист.
Трябва да потърсите медицинска помощ, ако:
-
Задържането на вода е продължително и не може да го свържете с нищо логично, като застоял начин на живот, прекомерна употреба на сол, хормонални колебания или прием на медикаменти и т.н.
-
Придружено е от задух, болка в гърдите, цианоза (посиняване) на лигавиците или крайниците, намалено отделяне на урина.
-
Няма подобрение, въпреки предприетите мерки (когато смятате, че знаете каква е причината).
Медицинското лице ще ви насочи за подходящи изследвания и следващи стъпки.
Често задавани въпроси

Може ли задържането на вода да се дължи на хранителна непоносимост?
Да, някои хора изпитват водна задръжка в резултат на чувствителност към определени храни като глутен или млечни продукти.
Възможно ли е задържането на вода да бъде причинено от дефицит на магнезий или калий?
Да, недостигът на тези минерали може да допринесе за задържането на течности, тъй като те участват в регулирането на водния баланс.
Може ли да получим отоци при излагане на горещини?
Да, горещото време води до разширяване на кръвоносните съдове, което създава предпоставка за изтичане на течности извън венозната система и натрупването им в подкожието.
Източници: