Кое е най-ефикасното лекарство за отводняване?
Има ли ефикасно лекарство за отводняване при проблеми със задържането на вода в организма е една често засягана тема в днешно време, която вълнува хора от всяка възраст, пол и начин на живот.
В тази статия ще изясним основните въпроси относно това какво е задържане на течности в тялото, как да познаем симптомите, какви могат да са причините и какво да правим в тази ситуация.
Какви са причините за задържане на вода в организма?
Човешкото тяло съдържа над 70% вода. Тя е основна среда на клетките, в която се случват жизненоважни процеси като растеж, делене, регенерация, защитни реакции и други.
Липсата на добър баланс на количеството вода в различните тъкани и органи обаче може да доведе до прекомерното ѝ натрупване и създаването на определен дискомфорт за работата на определени системи на тялото.
Основните отговорници за този баланс са:
- Бъбреците
- Кръвоносната и лимфната системи
- Някои хормони в нашето тяло.
Най-често задържането на течности е резултат на „дефект” в работата на някоя от тези системи. Задържането на вода или отокът води до извода, че в определени места на тялото ни има излишно количество вода, водещо до дискомфортно усещане за подуване.
Как да разберем дали задържаме вода в организма?
Има някои основни симптоми и признаци, които могат да ни накарат да се замислим дали не правим водна задръжка.
Основните симптоми включват:
- Колебания на телесно тегло за кратко време: Най-често покачването на 2-3 кг в рамките на 48-72 часа говори за транспорт на течност към клетките и тъканите, а не за покачване за сметка на мазнини.
- Отоци (подуване) на долните крайници – колене, глезени, стъпала: Това се случва по хода на гравитацията - най-често в края на деня или след продължително стоене на крак.
- Скованост на ставите, подпухналост и изменения в цвета на кожата.
- Трудно сваляне на килограми: Трудното сваляне на килограми, въпреки полагането на големи усилия, също е индикация, че задържаме вода в организма.
Разпознаване на отоци в долните крайници
Ето един прост начин как можете да разберем дали имате отоци по долните крайници.
Състои се от 2 стъпки:
- Използвайте палеца на ръката си, за да притиснете умерено силно кожен участък в областта на глезена или подбедрицата си (областта между коляното и глезена).
- Притиснете кожата, разположена върху големия пищял отпред и задръжте палеца си за около 10 секунди. При наличие на оток, след прекратяване на натиска ще остане вдлъбнатина на кожата.
Как да разпознаете задържане на вода в мозъка или белите дробове?
Изключително важно е да се отбележи, че задръжката на вода в някои органи като мозъка и белите дробове може да има тежки последици за здравето на човек.
При задържане на вода в мозъка се появяват:
- Проблеми с равновесието
- Гадене
- Повръщане
- Упорито главоболие.
Това са характеристики на това опасно за здравето състояние, наречено хидроцефалия, което изисква незабавно посещение при специалист.
Симптомите за задържане на вода в белите дробове са:
- Кашлица
- Задух
- Хрипове
- Болка в гърдите и други.
Причини за натрупването на излишни течности в тялото
Много състояния могат да доведат до задържане на вода – от преходни състояния на организма, пътувания, някои екстремни занимания, лоши хранителни навици до някои здравословни състояния и сериозни заболявания.
Хормонални промени
Хормоналните промени са сред основните причини за задържане на течности:
- Менструален цикъл: Това често срещано преходно състояние в женския организъм, водещо до хормонални промени и колебания, може да доведе до движение към тъканите и задържане на течности.
- Бременност: Приемът на повече течности от бременната, поради повишените изисквания на организма, хормонални колебания, както и нарастващия плод в утробата, могат да доведат до отоци в долната част на тялото.
Промяна в начина на живот
Определени негативни промени в начина на живот също са потенциални причини:
- Обездвижване на тялото: Продължителната работа в определена поза или залежаване на легло поради заболяване води до задръжка на течности в най-ниските части на тялото – долни крайници и седалище. В такива случаи кратката почивка и раздвижването на крайниците, с цел подобряване на кръвообращението може да има положителен ефект.
- Стрес: Постоянният психически стрес, който е често срещано състояние през 21 -ви век, било то на работа или вкъщи, също може да доведе до отоци.
- Некачествен сън: Липсата на качествен сън за продължителен период от време често е пренебрегна причина за леки отоци по тялото.
Атмосферни промени
Атмосферни промени като промени в атмосферното налягане, продължително гмуркане, дълги полети със самолет и други подобни активности, могат да доведат до задръжка на течности. Това обикновено преминава с връщането към обичайното налягане.
Недостиг на микро- и макронутриенти
Изтощени хора след тежки заболявания често страдат от недостиг на микро и макронутриенти, който води до общи отоци.
Непълноценното и небалансирано хранене, както и проблеми с храносмилателната система, също могат да доведат до лошо усвояване на някои важни за баланса на водната концентрация в организма вещества.
Неправилни хранителни навици
Може би най-честата причина за задръжка на вода в тялото ни е прекомерната консумация на сол („NaCl”). Натрият е основният елемент, който е „отговорен” за водната задръжка в тялото ни, поради основната му роля като регулатор на водния транспорт по посока към и извън тъканите.
Високата концентрация на натрий в храната под формата на трапезна сол или консумация на рафинирани храни води до нарушения в йонния баланс и бързото „зареждане” на тъканите и клетките с вода. Важно е да се отбележи, че честото хранене навън води до прием на голямо количество „неосъзната“ сол, поради обилното осоляване на храната в повечето ресторанти.
Друг лош хранителен навик, който може да доведе до задръжка на течности, е обилен прием на нездравословни храни и напитки, т.нар. „джънк фууд“. Примери за подобни продукти са много колбаси, имитиращи продукти, чипсове, газирани напитки и т.н.
Интересен факт е, че тялото ни може да задържи течности заради прием на прекалено малко количество вода през деня. Това е защитен механизъм на организма, чрез който то се „презастрахова“ чрез водна задръжка.
Хронични заболявания
Сред причините могат да бъдат и определени хронични заболявания:
- Заболявания на бъбречната система: Невъзможността на бъбреците да филтрират достатъчно количество течност може да доведе до задържането на излишна такава. В такива случаи отоците се наблюдават най-често по крайниците и лицето.
- Заболявания на черния дроб: Цирозата и някои възпалителни заболявания, водещи до повишено налягане на органа и недостатъчно производство на протеини може да доведе подуване най-често на корема.
- Сърдечна недостатъчност: Нарушената помпена функция на сърцето и недостатъчна циркулация на течности в съдовете също може да е причина за поява на отоци.
Медикаменти
Отоците могат да се появят и като странични реакции на някои лекарства.
Ето някой от тях:
- Хормонални препарати – например противозачатъчни често са причина за отоци у жените
- Някои лекарства при диабет
- Кортикостероиди, напр. преднизон
- Габапентин
- Блокери на калциевите канали
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
Основни съвети и препоръки за справяне със задържането на вода
Когато един проблем е многофакторен, то следва и стратегията за решаването му да е базирана на различни подходи.
Ето някои съвети от нас как да се справите с натрупването на излишна вода.
1. Здравословно хранене и начин на живот
1.1. Намалете солта
На първо място намалете солта в менюто си.
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва не повече от 2000 мг/ден прием на натрий с цел превенция на високо кръвно налягане и заболявания на сърдечно-съдовата система като цяло.
Редуцирането на солта включва и ограничаване на консумацията на пакетирани, предварително обработени храни, т.н. полуфабрикати.
1.2. Приемайте магнезий, калий и витамин B6
Увеличете приема на храни с високо съдържание на магнезий, калий и витамин В6.
Ето примери за някои такива продукти:
- Калий: С богато съдържание на калий са бананите, тиквеното семе, спанакът, бобът, орехите. Калият е основен микроелемент, необходим за нормалното функциониране на всички клетки. Необходим е за регулацията на сърдечния ритъм, за синтеза на протеини и участва активно в метаболизирането на въглехидратите.
- Магнезий: Съдържа се в лененото и тиквеното семе, в ядките, зеленолистните зеленчуци, авокадото, бананите. Магнезият има редица полезни действия – подобрява мускулната работа, функцията на сърцето, чрез понижаване на кръвното налягане и много други.
- Витамин B6: Съдържа се в храни като нахут, авокадо, телешки черен дроб, оризови трици, и месни продукти като цяло.
1.3. Осигурете си качествен сън
Опитайте се също така да си осигурите спокоен и пълноценен нощен сън. Хроничното недоспиване често може да е пренебрегвана причина за това да се появят дискретни отоци по лицето, корема и долните крайници.
Причината за това е забавянето на метаболизма, заради липсата на качествена почивка, както и самият стрес от недоспиването, който води до хормонални промени в тялото. Целта, която тук е добре да си поставите, е да постигнете поне 6,5-7 часа непрекъснат нощен сън всяка нощ.
1.4. Приемайте повече течности
Колкото и нелогично да звучи, пиенето на вода може да помогне за изхвърлянето на вода от тялото. Това се случва заради елиминиране на токсини от тялото и забързването на метаболизма като цяло.
2. Прием на диуретици
Диуретиците са група лекарства за отводняване, които насърчават диурезата (производството на урина). Те често са приемани с цел изхвърляне на излишните течности от тялото при състояния като сърдечна недостатъчност, чернодробни заболявания и високо кръвно налягане.
Приемът на диуретици може да крие рискове и не трябва да бъде подценяван. Поглъщането на подобно хапче за отводняване трябва да бъде строго контролирано от човек с медицинско образование, тъй като тези лекарства могат да имат редица странични ефекти – главоболие, висока кръвна захар, световъртеж и други.
3. Прием на витамини, минерали и хранителни добавки
С цел избягване на приема на лекарства, както и техните странични реакции, някои хора се обръщат за помощ към естествените диуретици.
Това са мощни билки, добавки и храни, които донякъде могат да имитират ефекта на медикаментозните диуретици и спомагат за елиминиране на излишните течности.
Освен диуретичен ефект, редица от тях могат да набавят на организма и допълнителни антиоксиданти, минерали и витамини, както и да оптимизират много аспекти на здравето на човек.
Ето някои примери на естествени диуретици и продукти, които могат да играят ролята на лекарство за обезводняване.
Water out
Water out представлява натурален изсушен екстракт от дървесния вид Бяла бреза. Притежава силен диуретичен ефект – засилено филтриране и производство на урина от бъбрека. Следователно приемът на екстракт от бреза помага на организма ни да изхвърля излишната вода, която задържаме. Приемът на тези билкови таблетки за отводняване допринася за постигане на чувство за лекота и енергичност.
Екстракт от бяла бреза
В състава на екстракта влизат разнообразни химични съединения с голямо разнообразие от свойства. Именно едни от най-важните сред тях е свойството на силен диуретик. Това свойства усилва изхвърлянето на излишна вода от тялото и по този начин намаляване на отоците и кръвното налягане. Билката е изключително подходяща при проблеми с уринарния тракт.
Червена боровинка
Тя концентрира в себе си редица биоактивни съединения, които имат разнообразни действия в човешкия организъм. Най-важното от тях е процианидин А, което е отговорно за широко маркетирания ефект на боровинката при цистити и инфекции на пикочните пътища.
Мечо грозде
Тинктурата от мечо грозде е известна е полезното си действие най-вече върху храносмилателната и отделителната система. Подходяща е за прием при възпалителни процеси на пикочния мехур и уретрата, бъбречно-каменна болест и др.
Съдържа веществото арбутин, което при попадане в стомаха се превръща в хидрохинон – съединение със силни антисептични и антибиотични свойства.
Трицветна теменуга
Растението е силен стимулатор на филтрацията и екскрецията - процеси, застъпени в бъбреците и насочени спрямо образуването и изхвърлянето на урина.
Именно повишената диуреза подпомага елиминирането на токсини, които са продукти на обмяната на веществата - креатинин, урея и пикочна киселина.
Агримония (Камшиче)
Екстрактът от агримония притежава мощни антиоксидантни противовъзпалителни свойства.
Също така съдържа вещества (проантоцианидини), които имат способността да пречат на прикрепянето на някои патологични бактерии към стените на покритите с уротел(специфична лигавица) отдели на уринарния тракт.
Дребноцветна върбовка
Тя е концентриран източник на уникални фитохимикали - фитостеролови естери, фитостеролови гликозиди, както и на голямо количество фенолни съединения, тритерпеноиди и техните киселини.
Те са отговорни за качествата на билката и за ползите от приема на нейната тинктура.
В миналото е било всеизвестно полезното действие на дребноцветната върбовка при възпалителни и инфекциозни заболявания на пикочо-половата система - уретрити, цистити, бъбречни възпаления и други.
Най-прочута обаче е тази билка с лековитото си действие върху доброкачествени заболявания на простата, като според източници тя лекува дори рак на простатната жлеза. Притежава още имуномодулиращо и имуностимулиращо действие.
Кое е най-ефикасното лекарство за отводняване?
Както разбрахме, еднозначен отговор на този въпрос няма.
Малки промени в навиците и начинът на живот могат да повлияят на задържането на вода и отоците по тялото. Добавянето на продукти и хранителни добавки, съдържащи витамини от група В и магнезий също е крачка към лишаването от излишните течности.
В случай, че опитате различни стратегии за отводняване на организма (от горе изброените), но нищо не даде резултат, то е необходимо да се консултирате със специалист, преди да започнете евентуален прием на лекарства. Той ще установи евентуалната причина за проблема, както и ще предложи пряко решение.
И да не забравяме, изграждането на правилни хранителни навици, спортуването, както и приемът на билки и хранителни добавки е най-доброто решение за дългосрочно справяне с проблема.
Заключение
Задържането на вода е изключително често срещан проблем, с който обикновено се сблъскват хора над средна възраст. Причините за водната задръжка могат да бъдат проблеми с бъбреците, със сърцето, недостиг на хранителни вещества и редица други.
Важно е установяването на началния проблем, с цел предприемане на адекватно лечение. Начините за борба с излишната вода са разнообразни - промяна в начина на живот, прием на медикаменти или включване на определени суплементи (хранителни добавки и билки), с цел избягване на прием на лекарства за отводняване на организма.
Често симптомите отшумяват след предприетите промени, но когато резултатите не са задоволителни е препоръчителна консултацията с медицинско лице.
Често задавани въпроси
Как да разбера дали задържам вода?
Водната задръжка има различни симптоми. Примери за такива са качване на няколко килограма телесно тегло за няколко дни, рязко повишаване на кръвното налягане, отоци по долните крайници, често уриниране.
Има ли връзка между хормоните и водната задръжка?
Повишеното ниво на редица хормони в организма може да доведе до натрупване на излишни течности в тялото. Пример за такъв хормон е кортизолът. Неговите нива могат да се повишат при някои заболявания, както и при хроничен стрес.
Какви билки мога да приемам за отводняване?
Редица билки имат изразен диуретичен ефект. Най-популярната сред тях е бялата бреза. Други примери за такива билки са мечо грозде, червена боровинка, агримония.
Кои хапчета за отводняване действат най-бързо?
Няма “магическо хапче” или мигновено решение на този проблем. Въпреки това сред медикаментите диуретиците действат с най-голяма скорост и имат най-силен ефект.
Източници:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17804183/
1 коментар
Статията е много добре структурирана и предлага ясни и точни съвети относно ефективните средства за отводняване. Особено ми хареса как се обяснява разликата между различните лекарства и тяхната приложимост в зависимост от индивидуалните нужди на организма. Определено ще се възползвам от препоръките!