Себореен дерматит на скалпа: съществува ли ефикасно лечение
Какво е себореен дерматит?
Себорейният дерматит е често срещано хронично възпаление на кожата на скалпа. Не е заразен и симптомите му подлежат на успешен контрол. Характерна за него е появата на сърбящи червени петна и мазни люспи по кожата, заедно с бели или жълти корички по скалпа. Себорейният дерматит засяга главно тийнейджъри и възрастни. Може да се срещне и при кърмачета, като така наречените млечни корички, които обикновено се появяват преди тримесечна възраст. В този случай се препоръчва използването на специфични продукти, подходящи за третиране на млечни корички при деца. Въпреки високата честота на това състояние, много хора изпитват затруднения с намирането на ефикасно лечение на себореен дерматит . В тази статия ще разгледаме кои са ефективните методи за лечение на себореен дерматит.
Симптоми и локализация
Себорейният дерматит засяга предимно богатите на мастни жлези кожни участъци - скалпа, лицето и горната част на тялото. Обичайните симптоми са:
- Лющеща се кожа (пърхот) по скалпа, косата, веждите, брадата и други области;
- Червен обрив - възпалени, раздразнени петна по кожата;
- Участъци от мазна кожа, покрити с бели или жълти корички, по скалпа и лицето;
- Сърбеж (пруритус) - упорит сърбеж, който може да варира по интензивност;
- Мазни петна - омазнена кожа, изглеждаща лъскава.
Има ли ефикасно лечение за себореен дерматит ?
Себорейният дерматит е хронично състояние, чиито симптоми могат да бъдат ефективно повлияни с правилното лечение. Подходящото лечение включва комбинация от медикаментозни шампоани, локално приложение на кортикостероиди, различни витамини за подхранване на скалпа, антимикотични кремове и овлажняващи лосиони.
Поддържането на добра цялостна хигиена на скалпа и употребата на подходящи продукти могат значително да повлияят симптоматиката. В по-тежките случаи се препоръчва консултацията с дерматолог.
Бабини рецепти
Изпитаните бабини рецепти и природната медицина са широко застъпени в лечението на себорейния дерматит. Тези методи са оцелели във времето, именно защото предлагат безопасни и естествени начини за успокояване на раздразнения скалп.
Кокосово масло
Със своите противогъбични и антибактериални свойства, кокосовото масло облекчава сърбежа и възпалението. Намажете засегнатите участъци и ги оставете така, докато спите. На сутринта, измийте с шампоан против пърхот.
Алое вера
Прясно изцеден гел от алое вера се нанася върху скалпа, за да успокои раздразнението и да намали лющенето. Това е една от най-прилаганите бабини рецепти за себореен дерматит, защото има силно противовъзпалително и овлажняващо действие върху кожата.
Чай от лайка
Лайката е билка, която е много популярна в народната медицина. Нейните противовъзпалителни свойства облекчават скалпа и потискат сърбежа. Измийте косата, веднъж седмично, с прясно прецеден чай от лайка.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет е друг естествен помощник, който балансира pH-то на кожата и потиска развитието на гъбичките. Смесете в една чаша вода и оцет, в съотношение 1:1 и с памуче разнесете по скалпа, оставете течността да действа около 15 минути, след което измийте косата си.
Шампоани
Шампоаните за себореен дерматит включват съставки, които повлияват възпалението, образуването на пърхот и облекчават сърбежа на скалпа. Една от активните съставки, която трябва да търсите при избора на шампоан за себореен дерматит, е кетоконазол. Той има антимикотично действие и спира растежа на дрождите. Цинков пиритион е друга активна съставка, която има антибактериално действие. Ако имате проблем с омазняването на скалпа, търсете шампоан, който съдържа селениев сулфид. Той отстранява омазняването и лющенето на скалпа.
Кремове
За лечението на себореен дерматит, има няколко вида кремове, които са показали своите положителни ефекти. Ето някои от тях:
- Циклопирокс - използва се за леки и средно тежки форми на себореен дерматит по лицето. Кремът има противогъбични свойства и се прилага 2 пъти дневно, в продължение на месец, за да се избегне появата на нови дерматози;
- Кетоконазол - най-популярният антимикотичен крем, използван за себореен дерматит по главата. Използва се за намаляване на червените петна, сърбежа и лющенето;
- Кортикостероидни кремове - такива кремове, например хидрокортизона, се използват за бързо справяне с възпалението и успокояване на лющещата се кожа. Нанасят се 2-3 пъти дневно върху засегнатата област.
Лекарства
Фармакологичното лечение на себореен дерматит се свежда до три основни групи лекарства:
- Кератолитици - предотвратяват образуването на корички и спомагат за премахването на натрупания рогов слой (мъртви кожни клетки) от повърхността на кожата. Примери за такива са: салицилова киселина, урея и млечна киселина;
- Противовъзпалителни - спомагат за намаляване на възпалението, зачервяването и сърбежа. Могат да се прилагат локално (директно върху кожата) или системно (през устата). Пример за такива са: кортикостероидите, калциневриновите инхибитори (кремове като такролимус и пимекролимус), нестероидни противовъзпалителни и други;
- Противогъбични - основна група лекарства от лечението на себорейния дерматит. Контролират гъбичната инфекция и унищожават дрожди от род Malassezia, които са основните гъбички, отговорни за появата на кожните лезии. Кетоконазол, циклопирокс, селен сулфид, клотримазол и много други са част от тази широко използвана лекарствена група.
Витамини
Себорейният дерматит повлиява не само външния вид, но и психичното здраве, като понижава самочувствието и самооценката ви. Той създава постоянен дискомфорт и тревожност в ежедневието. Важно е да бъде лекуван, за да се чувствате по-добре в тялото си и да си осигурите нужната увереност. Ето витамините, които ще ви бъдат от безценна помощ в лечението на това състояние:
Витамин Д
Витамин Д е незаменима част от набора витамини, препоръчителни за прием при себореен дерматит. Той има множество ползи за нашата кожа - потиска възпалението и подсилва локалния имунитет. По този начин успешно контролира хода на болестта. Освен това, Витамин Д подсилва кожната бариера, като подпомага възстановяването и регенерацията на клетките. Витамин Д3, под формата на таблетки е хранителна добавка от селекцията на ВитаОн, която осигурява цялата дневна нужда от този витамин. Нормалните нива на Витамин Д, получени чрез излагане на слънчева светлина или приети под формата на хранителни добавки, могат значително да подобрят симптомите и цялостното здраве на кожата.
Витамин от група Б
Недостигът на витамин Б6 и Б12 влошава състоянието на нашата кожа.
Витамин Б6 (Пиридоксин) играе важна роля в производството на себум (специфичен мастен секрет, отделян от мастните жлези). Свръхпродукцията на себум запушва мастните жлези и води до появата на себореен дерматит. Витамин Б6 е важен за хармоничното протичане не този процес. Той има и противовъзпалителни свойства - намалява зачервяването и успокоява кожата.
Витамин Б12 (Кобаламин) ускорява клетъчната регенерация, която е жизненоважна за заздравяването и поддържането на целостта на кожата. Подпомага образуването на нови клетки в кожните зони, увредени от себорейния дерматит. Витаминът е важен още за поддържане на силата на имунната система.
Витамин Е
Витамин Е притежава мощно антиоксидантно действие и е един от най-важните витамини за себореен дерматит. Успокоява раздразнената кожа, помага за заздравяването на увредените кожни клетки и намалява възпалението. Укрепвайки кожната бариера, Витамин Е предотвратява дехидратацията, което е от решаващо значение за предпазване от дразнещото лющене на кожата. Витамин Е на ВитаОн може да приемате под формата на таблетки - 1 таблетка дневно ще ви помогне значително в борбата със себорейния дерматит. Витамин Е се използва, също толкова успешно, за регулиране нивата на половите хормони и повишаване на репродуктивните функции.
Пробиотици
Пробиотиците са добавки, съдържащи различни щамове бактерии, които са част от естествения микробиом. Пробиотиците се използват за лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт, а поради взаимодействието между чревния и кожния микробиом, последните проучвания показват, че пробиотиците облекчават симптомите на себореен дерматит и могат да се ползват за неговото лечение.
Хранене и диета
Въпреки че данните от клинични проучвания не са окончателни, храната може да помогне значително за по-добър контрол на себорейния дерматит. Нужно е да се премахнат от менюто храни, произведени от мая или гъбички - хляб, сирене, вино, бира и други. Освен придържането към диетата, трябва да се приемат и висококачествени пробиотици, така в червата се поселват правилните бактерии и дрожди.
Заключение
Себорейният дерматит е хронична дерматоза, характеризираща се с червени, лющещи се и сърбящи петна, локализирани по скалпа, лицето и други богати на мастни жлези участъци. Учените смятат, че появата на това заболяване е резултат от комбиниране на няколко фактора - свръхрастеж на дрожди от род (Malassezia), свръхпродукция на себум и реакция на имунната система. Въпреки че дерматозата не може да бъде излекувана, тя може да бъде ефективно контролирана с подходящите грижи.
Методите на лечение включват специални шампоани, противогъбични кремове и такива, съдържащи кортикостероиди за потискане на възпалението. Поддържането на здравословна диета, богата на витамини Б, Д и Е, може да подобри симптомите. Пробиотиците също играят важна роля в поддържането на естествената флора, която е в пряк контакт с кожната флора. Комбинацията на всички тези методи с правилната хигиенна грижа за кожата свежда до минимум симптомите и премахва обострянията на заболяването.
Често задавани въпроси
Заразен ли е себорейният дерматит?
Не, себорейният дерматит не е заразен. Не може да се предава от човек на човек.
Може ли себорейният дерматит да бъде излекуван?
Себорейният дерматит не може да бъде излекуван напълно, но симптомите му могат да се контролират изключително успешно
Кой е най-често използвания пробиотик при себореен дерматит?
Lactobacillus rhamnosus е най-често използваният пробиотик при себореен дерматит. Пробиотикът подобрява чревната микрофлора и имунната система. Изследвания показват, че Lactobacillus rhamnosus действа противовъзпалително и подобрява състоянието на кожата при себореен дерматит.
Има ли връзка болестта на Паркинсон със себорейния дерматит?
Да, учените откриват връзка между болест на Паркинсон и себореен дерматит. Хората, болни от Паркинсон за изложени на 50-60% по-голям риск от развитие на себореен дерматит. Учените обясняват това с промени в нервната и имунната система, отговорни за омазняването на кожата и увеличена продукция на дрожди от род Malassezia.