Висок кортизол: Симптоми, лечение и превенция
В наши дни често се чува израза “висок ми е кортизола” обикновено от хора, които имат проблем с килограмите или задържането на течности. Макар, че високите нива на кортизол могат да доведат до тези симптоми, най-често те се дължат на прекаляване с калориите и храната като цяло.
Въпреки това, стресът и динамиката на модерния живот наистина могат да се окажат причини за повишаване на кортизола, а в т
Какво представлява кортизолът?
Кортизолът е хормон, който се синтезира от малки жлези, наречени надбъбречни, заради разположението им над горния полюс на всеки бъбрек. Той изпълнява важна роля в регулацията на отговора на тялото към стрес.
Хормонът участва в регулацията на метаболизма, модулира възпалението и помага в реакцията на организма към различни стресори, като повишава нивата на кръвната захар, мобилизира процеса на запаметяване и регулира нивата на сол и течности в тялото.
Неслучайно този хормон е известен още като хормон на стреса. Той помага на тялото да отговори по най-добрия за момента начин на фактори, които могат да бъдат физически, психологически и емоционални по характер.
Неговите функции в тялото са незаменими, а механизмите, чрез които нивата на хормона се регулират са комплексни.
Симптоми при висок кортизол
Високите нива на кортизол в медицинската литература се наричат с термина хиперкортицизъм. Той може да бъде първичен, вследствие на различни фактори, както и ятрогенен - причинен от приема на синтетични аналози на хормона като кортизон.
Поради широкото си участие в много аспекти от работата на организма, то логично е симптомите при високи нива на кортизол са доста разнообразни.
Ето кои са най-честите сред тях:
- Наддаване на тегло: Типично за хиперкортицизма е покачване на мазнини около корема и талията.
- Загуба на мускулна маса: Кортизолът има обратни функции на анаболните хормони, тъй като е катаболен и участва в разграждането на веществата. Прекомерните концентрации на кортизол в кръвта кара тялото да консумира собствените си мускули.
В резултат на това хората с високи нива на кортизол съобщават за загуба на мускулна сила и маса и постепенно всички придобиват подобен вид - едър торс, голямо количество поясни мазнини и слаби крайници.
- Хипертония: Високото кръвно налягане е следствие от водната и натриевата задръжка.
- Промени в настроенията: Настроения като тревожност, депресия и раздразнителност са типични за състоянието.
- Нарушени когнитивни функции: Повишаването на кортизола води до проблеми с концентрацията и паметта.
- Нарушения в съня: Нарушения и проблеми със съня като инсомния или разпокъсан и непълноценен сън често са индикация за висок кортизол.
- Проблеми с храносмилателната система: Високите нива на хормона често водят до проблеми с храносмилането, подуване и развиване на синдром на дразнимото черво.
- Увеличена жажда и микция (отделяне на урина): Прекомерната жажда и отделянето на урина се дължат на нарушената водно-солева хомеостаза, която е вследствие на високите нива на хормона.
- Потисната имунна система: Кортизолът е важен за имунитета, но високите нива водят до влошаване на имунния отговор. Неслучайно синтетичните варианти на хормона се използват като имуносупресори при автоимунни заболявания, при които се цели потискане на собствения имунитет.
Хиперкортицизмът не е безобидно състояние, а някои от симптомите и следствието от тях могат да представляват сериозен риск за здравето на човека.
Как да овладеем високия кортизол: 4 ценни съвета
Установяването на контрол върху нивата на кортизол в организма включва разнообразни методи и техники, свързани с промяна в начина на живот, както и медицинска намеса в по-тежките случаи.
Профилактиката на състоянието е по-лесно постижимо и изисква по-малко жертви от лечението на клинично изявен хиперкортицизъм.
Представяме ви няколко съвета за промяна на начина на живот, следването на които могат да помогнат за овладяване на високия кортизол.
1. Използване на техники за справяне със стрес
Медитацията, както и различните видове йога упражнения за дълбоко дишане са много уважавани практики, особено в азиатските държави, които според мнението на участниците в тях са незаменими за контрол на стреса.
2. Редовни упражнения и физическа активност
Редовната двигателна активност води до понижаване нивата на кортизола и подобряване на настроението. Доказано е, че комбинацията от аеробни активности като бягане, колоездене с тренировки с някакъв вид съпротивление като вдигане на тежести и фитнес упражнения има по-голяма ефективност.
3. Привикване към здравословни хранителни навици
Промяната в начина на живот и по-специално привикването към здравословни навици са изключително важен фактор за цялостното здраве, хормоналното равновесие и функциониране на организма.
Фокусът трябва да е насочен към прием на пресни плодове, зеленчуци, чисти източници на протеин, ядки, полезни мазнини и ограничаване на празните калории, мазните, солени, пържени храни и сладките захарни изделия.
Приемът на алкохол и кофеин в големи количества може да наруши качеството на съня и да допринесе за повишен кортизол.
4. Придържане към постоянен режим сън-бодърстване
За да намали нивата на хормона кортизол е важно да си осигурим между 6-8, понякога и повече часове качествен, непрекъснат сън, както и да спазваме часовете за лягане и събуждане.
Освен промяната в начина на живот, за овладяването на високите нива на кортизол понякога се налага и медицинска намеса.
Тя може да включва:
- Прием на лекарства: Лекарства за висок кортизол, предписани от специалист могат да бъдат необходими за третиране някои от симптомите на хиперкортицизма като високо кръвно налягане и инсулинова резистентност, особено при клинично разгърнат синдром на Кушинг.
- Когнитивно-поведенческа терапия: Тази или друг тип психотерапия, извършвана системно и методично от опитен специалист може да подобри възприятията ни и да ни помогне по-лесно да се справим с високите нива на стрес, което ще се отрази благоприятно върху нивата на хормона кортизол.
Приемът на хранителни добавки и билкови екстракти също би бил от помощ, тъй като някой билки имат силни лечебни свойства и могат да помогнат в редуцирането на кортизола.
Витамини и хранителен режим за понижаване на кортизола
Осигуряването на нужните препоръчителни количества от есенциални витамини и минерали е ключово за поддържане функциите и състоянието на организма.
Когато говорим за кортизол, има няколко от витамина и минерала, които изпъкват по своето значение.
Витамин C
Среща се широко в цитрусите, горските плодове и в много други растителни представители, които влизат в менюто на човека. Този витамин се бори с оксидативния стрес, възпалението и регулира нивата на кортизола. Освен това подпомага функцията на имунната система.
Витамин B комплекс
Витамините от тази група се срещат в ядките, зърнените и бобовите храни, както и в месните продукти и субпродукти. Те са важни за енергийния метаболизъм и помагат за по-доброто адаптиране на тялото при стрес, като стабилизират нивата на кортизола.
Витамин D
“Слънчевият витамин” участва в регулацията на множество процеси и изпълнява важни функции в тялото ни. Новите проучвания доказват регулаторната му роля върху оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречни жлези и ролята му за контрола на адренокортикотропните хормони, стимулиращи синтеза на кортизол.
Магнезий
Магнезият е важен за изпълнението на редица процеси в човешкото тяло, като също помага за постигане на спокойствие и понижава нивата на кортизола.
Що се отнася до хранителния режим, както вече стана ясно, ролята на храната е ключова и за регулацията на този хормон.
За да държим нивата на кортизол ниски, трябва да консумираме достатъчно протеин от чисти източници като пуешко, риба, морски деликатеси и червени меса в умерени количества.
Приемът на есенциални мазнини е от голямо значение за редица аспекти на здравето, като консумацията на авокадо, зехтин, ядки и мазни студеноводни риби като сьомга има благоприятно влияние върху стреса и нивата на кортизола.
Редовното хранене е друг важен аспект, на който трябва да се обърне внимание. Когато тялото остава гладно за по-дълги периоди от време, нивата на кортизол се повишават.
Това не прави режимите, през които се гладува 18 часа и се храним само в прозореца от 6 часа вредни, важното е да се създаде режим, с който тялото да свикне.
Приемът на въглехидрати е важен от гледна точка на снабдяване на организма с постоянни нива на енергия. Именно затова трябва да наблегнем на комплексните такива като сладки картофи, киноа, пълнозърнести, овесени ядки.
Захарта е един от най-вредните фактори, които повишават нивата на кортизол, заедно с редица други вредни ефекти като инсулинова резистентност, хипергликемия и други.
Естествено, за цялостното правилно и адекватно функциониране на организма се нуждаем от достатъчно количество вода и течности. Обезводняването води до драстично повишаване на кортизола, който служи за задръжка на течностите в организма.
Естествена помощ от билките
За допълнителна подкрепа в борбата срещу високия кортизол, благодарение на данните от народната медицина, събирани през вековете, хората са установили, че някои билки могат да редуцират стреса и нивата на стрес-хормона.
За част от тях, модерната наука е установила и доказала ползотворното им действие за регулиране на кортизола и подпомагане организма при стрес.
Тази категория от билки се наричат с наименованието “адаптогенни”, тъй като помагат на тялото да отговори адекватно на стреса, без значение от неговия произход.
Пример за такива билки са ашваганда, златен корен (rhodiola rosea), маточина, сладък корен, валериана и много други.
За тези представители на лечебните растения е доказано действието им и механизмите, по които го осъществяват по отношение нивата на кортизола в организма. Те са много добро допълнение към холистичния принцип за здраве и справяне със стреса.
Често задавани въпроси
Защо кортизолът се нарича хормон на стреса?
Той участва в адаптацията на организма към стрес като нивата му водят до промени в тялото. Повишените му стойности за дълъг период от време води до развитието на определени симптоми.
Как да се справим с високите нива на кортизол?
Подходът е комплексен и изисква подобряване на разпределението на времето за работа и почивка, правилно хранене, адекватна физическа активност, добър сън и прием на хранителни добавки и билки.
Коя билка е най-ефективна срещу кортизола?
Ако трябва да изберем само една, то от всички ефективни билки се отличава една и това е ашваганда.
Източници