
Какво да правя при нервен стомах: 10 бабини рецепти и билки
Др. Мартин ХристовНервният стомах, наричан на медицински език функционална диспепсия, е често срещано състояние, свързано със стрес, неправилно хранене и други фактори.
Симптомите могат да включват:
-
Подуване
-
Гадене
-
Киселини
-
Рефлукс
-
Усещане за тежест след хранене
Докато медицинската помощ е от съществено значение при сериозни случаи, много хора разчитат на естествени средства и народна медицина за облекчение.
В тази статия ще разгледаме ефективни билки и бабини рецепти за нервен стомах, като е важно да сложим ударение на значението на правилното хранене и спазване на природосъобразен начин на живот.
Ефективни билки за нервен стомах

Когато се отнася до болки в корема или нервен стомах, билките могат да се окажат единственото, от което имате нужда, и да ви спестят неприятните странични ефекти и похарчените пари за лекарства.
Доста голяма част от тези лечебни растения съдържат вещества, които имат общо противовъзпалително и успокоително действие и именно по тази причина биха помогнали при нервен стомах.
Ето и някои от най-популярните билки, използвани при нервен стомах и други нарушения на стомашно-чревния тракт и храносмилателната система.
1.Маточина
Известна със своите успокояващи свойства върху нервната система, маточината облекчава мускулните спазми на стомаха и червата и подпомага храносмилането. Затова често влиза в състава на билкови продукти като тинктури, билкови хапчета и капки за нервен стомах, предназначени за проблеми с гастроинтестиналния тракт.
Препоръчва се билката да се приема под формата запарка, като 1-2 чаени лъжици от се заливат с 250 мл вряла вода за около 10 мин, след което запарката се пие 2-3 пъти дневно.
По-високи концентрации от активните вещества на лечебното растение могат да се приемат под формата на тинктура или сух екстракт.
2.Лайка
Класическа билка, която е много подходяща за облекчаване на стомашни раздразнения. Тя притежава противовъзпалителни свойства, като също така успява да подейства релаксиращо на гладката мускулатура на стомаха, както и на нервната система.
Чай за нервен стомах от лайка се приготвя от една супена лъжица цветове, попарени в 250 мл вряла вода за 5-7 минути. Чаят се консумира 2-3 пъти дневно преди храна.
3.Мента

Ментата успокоява стомашната лигавица, намалява възпалението и помага при гадене. Облекчава и симптомите на нервен стомах като тежест и подуване на корема и може да се използва както под формата на чай, така и като тинктура или като билкови хапчета за нервен стомах.
4.Копър
Семената от копър са отлични за намаляване на газовете и подобряват храносмилането, действат успокоително на цялата храносмилателна система. Може да се използват за приготвяне на чай или да се приемат под формата на висококонцентрирана тинктура.
5.Жълт кантарион
Освен успокояващо и противовъзпалително действие, жълтият кантарион е естествен антидепресант и регулира нивата на серотонин, норадреналин и допамин в нервната система, чиито дисбаланс често е причина за появата на симптоми на нервен стомах.
6.Джинджифил
Джинджифилът стимулира храносмилането и перисталтиката на органите на гастроинтестиналния тракт, намалява гаденето и има освежаващо действие. Може да се консумира като запарка. Една чаена лъжица настърган корен от джинджифил служи за приготвянето на една чаша чай.
Билките могат да се приемат отделно или комбинирано, както и да се редуват през различно време на деня. Те не са лекарства и за да бъдат ефективни и да проявят лечебните си качества, трябва да бъдат приемани като част от режима и за по-дълъг период от време.
Бабини рецепти за успокояване на нервен стомах
В народната медицина билките са широко използвани и с доказан ефект, но освен това всяко кътче на страната има и своите бабини рецепти за нервен стомах, в които старите хора вярват и които проповядват. Част от тях имат плацебо ефект, а някои дори могат да се окажат противопоказни.
Въпреки това сред тях има и такива, които действително могат да помогнат, ако се съчетаят в комбинация с правилен хранителен режим и употребата на помощни средства като пробиотик за нервен стомах и други.
Представяме ви някои от популярните бабини рецепти за нервен стомах.
1.Сусамов тахан с мед
Натурален студено пресован тахан от сусам и чист пчелен мед са добър начин за облекчаване на стомашните раздразнения. Те релаксират стомаха и регулират перисталтиката му, а също така предпазват лигавицата от дразнещи стимули. Комбинацията се приема сутрин на гладно, по 1-2 супени лъжици.
2.Топла вода с джинджифил, мед и лимон

Тази бабина рецепта спомага за подобряване на перисталтиката, облекчава възпалението и стимулира храносмилането. Според бабините предания, топлата течност трябва да се приема на гладно, но истината е, че комбинацията може да раздразни стомаха, поради лютиво-киселия ѝ вкус, ако се приема преди храна.
Затова нашият съвет е да я приемате след лека закуска и да я използвате за по-бързо преминаване за усещане за тежест след нахранване.
3.Чай от канела
Канелата подобрява кръвообращението в стомашната област и подпомага разграждането на храната. Запарете половин чаена лъжичка канела на прах в чаша вряла вода за 5-7 минути, като ви съветваме да добавите чаена лъжичка мед за подобряване вкусовите качества на напитката.
4.Зехтин с лимон и джинджифил
Смесете две супени лъжи зехтин с малко джинджифил, половин лимон и консумирайте сутрин на гладно. Важно е обаче да знаете, че тук отново може да се получи обратен ефект, заради парливия вкус на джинджифила. Ако се появят раздразнения, приемайте сместа след хранене.
Още съвети за успокояване на нервния стомах

Нервният стомах, както се подразбира от наименованието му е по-скоро резултат от нервно-психическо напрежение и стрес, но все пак някои фактори могат да помогнат за подобряване на състоянието.
На първо място, за да се радваме на добро здраве и правилно функционираща храносмилателна система е много важно да подбираме храната си.
Консумацията на лесно смилаеми, но питателни храни е от огромно значение. Редовното хранене на равни интервали и в неголеми количества, също допринася много за добрата функционалност на стомаха и другите органи на гастроинтестиналния тракт.
Подходящи храни при нервен стомах са:
-
Качествени източници на протеини: Чисто пуешко, пилешко и телешко месо, риба, яйца, извара, кисело мляко
-
Комплексни въглехидрати: Овес, елда, чиа, киноа
-
Пресни плодове и зеленчуци: Тук трябва да внимавате с грубите целулозни продукти като зеле, зелени салати, както и с цитрусовите плодове, които понякога въпреки полезните си качества, могат значително да раздразнят стомаха.
-
Източници на полезни мазнини: Зехтин, авокадо, рибено масло
Избягвайте консумацията на рафинирани храни, захар и сладкарски изделия, пържени и мазни продукти, както и смесването на много различни храни по време на едно хранене.
Други фактори, чието елиминиране значително може да подобри състоянието “нервен стомах” са ограничаване вредните навици и някои привички.
Сред които:
-
Намаляване или елиминиране на алкохола
-
Преустановяване на тютюнопушенето
-
Намаляване приема на кафе и кофеиновите напитки
-
Намаляване на пържените храни
Освен подобряване на хранителните навици и свеждане до минимум на дразнещите храни и навици, осигуряването на качествен и достатъчен сън е фундаментално за здравето на организма. Дори самостоятелно, нередовният сън е фактор, който може да предизвика редица неразположения, включително и нервен стомах.
Често задавани въпроси

Нервният стомах болест ли е?
Не, той представлява по-скоро вид сигнализация, която тялото ви отправя, за да обърнете внимание на различни фактори, които могат да допринесат за появата на симптомите, с които се характеризира.
Може ли да се лекува нервният стомах с билки?
Нервният стомах не е болест, но може да се “излекува” чрез билки, спазвайки холистичните принципи за здраве.
Нередовният сън може ли да причини нервен стомах?
Да, всъщност доста често той е един от основните тригери за появата на симптомите.
Има ли домашен лек срещу нервен стомах?
Да, например лесно достъпен и ефективен начин за справяне със състоянието е прием на домашен чай от семена на копър, консумацията на смляно ленено семе или чай от мента.
Източници: