Нервен стомах - същност, симптоми и лечение

Нервен стомах - същност, симптоми и лечение

Др. Мартин Христов

Съвременният човек е обхванат от динамиката на ежедневието, която е свързана с високи нива на стрес, влошаване на хранителните навици и намаляване качественото време за отдих. 

Всичко това се отразява върху душевното и физическото състояние и може да се изрази с различни функционални разстройства и появата на заболявания. Стомахът е вероятно най-чувствителният и високо инервиран орган в човешкото тяло, който реагира на различни вътрешни и външни стресови стимули и промени. 

Именно по тази причина напоследък все по-често се засяга темата за състоянието нервен стомах.

# Какво представлява нервният стомах

Нервният стомах представлява немедицински термин, който се отнася до съвкупност от гастроинтестинални симптоми, които са причинени или се задълбочават от стрес, тревожност и емоционално натоварване. 

Терминът се свързва с оста “мозък-черва”, която се влияе от психологически фактори. Тези фактори нарушават нормалната функционалност на храносмилателната система и могат да доведат до симптоми като стомашна или коремна болка, подуване, гадене и промяна в ритъма на дефекация. 

Въпреки че “нервен стомах” не е официална медицинска диагноза, симптомите му често се припокриват с функционални гастроинтестинални нарушения. Примери за такива са синдромът на дразнимото дебело черво и функционална диспепсия. При тези състояния не се откриват структурни патологични промени, въпреки наличието на реални и персистиращи симптоми.

# Какви са причините за нервен стомах

Какви са причините за нервен стомах?

Причините за нервен стомах могат да варират значително и най-често са съвкупност от различни фактори, които по един или друг начин повлияват различни аспекти от функционалността на стомаха и гастроинтестиналния тракт.

# Психологически фактори

Най-честите причини за появата на състоянието се свързват с действието на различни психологически фактори

Емоционалните и психологически стресори играят значителна роля за появата симптоми на нервен стомах, които биват медиирани от оста “мозък-черва”. Оста се отнася до връзката между мозъка и органите на храносмилателната система.

# Стрес

Хроничното излагане на прекомерен стрес влияе на процесите на храносмилане по редица начини.

Биват нарушени:

  • Моториката на храносмилателните органи

  • Ензимната секреция

  • Кръвоснабдяването на отделните участъци на храносмилателната система. 

Всичко това е свързано с отделянето на различни невромедиатори, невротрансмитери и хормони в различни концентрации и цикличност от нормалните за организма. Между тях са допамин, серотонин, норадреналин и кортизол.

# Тревожни и депресивни разстройства

Тревожните и депресивни разстройства са състояния, свързани с душевното здраве, които могат да повишат сетивността на органите на гастроинтестиналния тракт и да влошат симптомите на лошо храносмилане.

Добре инервираните органи в човешкия организъм (включително стомахът и червата) могат да отразяват емоционалния дистрес чрез разгръщане на различни физически симптоми като гадене, болки и други.

# Подлежащи функционални или структурни проблеми

Подлежащи функционални или структурни проблеми на храносмилателната система могат да предизвикат симптоми, които се асоциират с нервен стомах.

Такива примери са:

  • Синдром на дразнимото дебело черво - все по-често срещано нарушение, което се характеризира с нарушена моторика на дебелите черва и появата на коремна болка, без да може да се посочи чисто физическа причина.

  • Функционална диспепсия - симптоми на лошо храносмилане, които включват подуване или дискомфорт след прием на храна, които не могат да бъдат свързани с обективни структурни нарушения.

  • Гастрит - възпаление на стомашната лигавица, най-често причинено от инфекция с бактерията Helicobacter pylori или употребата на нестероидни противовъзпалителни медикаменти.

  • Остри или хронични инфекциозни заболявания - инфекциите с вируси, бактерии или паразитни микроорганизми могат да нарушат храносмилателната функция и да имитират симптомите на нервен стомах.

Някои от по-горе изброените причини са реални състояния със симптоми, които се припокриват, но не се ограничават със симптомите на “нервния стомах”.

# Други фактори свързани с начина на живот

Други фактори от живота, които също могат да са свързани с прекомерен стрес и да доведат до нервен стомах, са нарушените навици за сън и почивка и заседналият начин на живот. 

Обикновено тялото може да компенсира вредното влияние на стреса по време на сън и различни видове физически и спортни активности. Обратно, хора с нарушен циркаден ритъм или нарушения на съня се справят по-трудно с психологическото натоварване и могат да развият симптоми на нервен стомах.

Други вредни навици, включително и хранителни такива, също оказват своето влияние върху цялото тяло, като храносмилателната система е особено потърпевша. 

Пример за такива са: 

  • Консумация на големи количества кофеин, алкохол

  • Тютюнопушене

  • Нередовен прием на храна, преяждане или гладуване

  • Прием на рафинирани храни, бедни на есенциални хранителни вещества. Такива са полуфабрикати, “бързи храни”, захарни изделия, и храни, богати на подправки и консерванти.

Широкатаупотреба на лекарствени продукти и медикаменти също може да доведе до нервен стомах. Такива лекарства са антибиотиците, нестероидните противовъзпалителни препарати и антидепресантите, които нарушават баланса на чревния микробиом. Чревният микробиом е доказано важен за правилното функциониране на гастроинтестиналния тракт.

Съзнателното адресиране на всяка една от по-горе изброените причини може значително да намали тежестта на симптомите и на практика да “излекува” това състояние.

# Симптоми на нервен стомах

Симптоми на нервен стомах

Симптомите на нервния стомах са разнообразни. Характерното за тях е, че те са истински и се срещат при реални патологични (болестни) състояния, свързани със стомаха и коремните органи като цяло. 

Симптомите могат да варират и да обхващат различни комбинации от следните: 

  • Болки в корема - болките са най-често локализирани в горната част на корема (епигастриума), като могат да са с променлив интензитет, остри, тъпи или коликообразни.

  • Подуване на корема - често пациентите се оплакват от дискомфорт и чувство за тежест, съпроводени с газове или оригване.

  • Промени в апетита - по-често се наблюдава нарушен апетит, но в зависимост от някои индивидуални особености, нервният стомах може да се изразява и с повишено желание за консумация на храна, особено на сладки изделия.

  • Гадене и рефлукс - нормалната реакция към стрес и неправилно хранене се проявява в повишаване на киселинността в стомаха, което води до тези симптоми.

  • Нередовна дефекация - нередовната дефекация може да се прояви в диария или запек.

Всички изброени симптоми могат да се срещнат при различни болести, свързани със структурни промени в засегнатите органи. Затова е необходимо да се извършат различни диагностични процедури, за да се разграничи състоянието на нервен стомах от болести на храносмилателната система.

# Диагностика и тестове

Диагностицирането на “нервен стомах” може да бъде предизвикателство за медицинските специалисти, тъй като то не е свързано с видими структурни или органични промени и до една или друга степен излиза от рамките на конвенционалната медицина. 

Нервният стомах не представлява реална медицинска диагноза. Въпреки това, неглижиране на състоянието може да бъде предпоставка за появата на реални заболявания и поради тази причина е важно да му се обърне навременно внимание.

Основната цел на диагностичния процес при симптоми на нервен стомах е да бъдат изключени други болести.

При консултация със специалист, лекарят ще започне с подробен разговор и снемане на медицинска анамнеза.

Анамнезата ще има за цел да изясни следните детайли: 

  • Началото и продължителността на оплакванията

  • Фактори, които сте забелязали да провокират или влошават симптомите (например стрес, храни, лекарства и др.)

  • Всички симптоми и оплаквания, които имате.

  • Подробности относно начина на живот, нивата на стрес и индивидуалния режим на хранене и други.

Физикалният преглед е сравнително ограничен и се свежда до палпация и перкусия на корема за установяване на болка при допир и наличие на газове.

Могат да бъдат извършени и лабораторни тестове и изследвания, които да послужат за изключване на инфекции, възпалителни заболявания и метаболитни нарушения.

Такива тестове включват: 

  • Кръвни тестове - изследват се показатели като кръвна картина, възпалителен протеин CRP, специфични антитела и протеини, според преценката на лекаря.

  • Фекални тестове - за наличие на паразити и бактерии (в това число Helicobacter pylori).

Могат да бъдат назначени и образни изследвания, които служат за установяване на различни проблеми на горен гастроинтестинален тракт като камъни на жлъчния мехур, рефлуксна болест, гастрит, дуоденит и язвена болест.

Възможните образни изследвания включват:

  • Ехография на коремни органи

  • Рентгенография на коремната кухина

  • Мини инвазивни изследвания като горна ендоскопия (гастроскопия). 

Психологическата оценка е важна и особено необходима, когато гореизброените задължителни изследвания не покажат отклонения. Нервният стомах е свързан с различни психосоматични фактори и по тази причина психологическата оценка включва скрининг за тревожни състояния и депресия, тестове за нивата на стрес и психологическото здраве.

# Диференциални диагнози

Диференциални диагнози

Тъй като състоянието може да има сходни симптоми с редица заболявания на храносмилателната система, то диференциалната диагноза при нервен стомах е широка. За да се постави диагнозата “нервен стомах”, на първо място трябва да се изключат реални заболявания, свързани със структурни или органични промени в органите на храносмилателната система, в частност стомах и черва.

Такива примери са: 

Само при изключване на клинично значими състояния и болести, може да бъде поставена “диагноза” като нервен стомах, чиято най-честа причина е по-скоро свързана с психоемоционалното състояние на човека и нивата на стрес.

# Лечение на нервен стомах Как да облекчите състоянието

Облекчаването на състоянието на нервен стомах може да се окаже нелека задача. Изисква се прилагане на цялостен (холистичен) подход, който да засегне всички важни фактори, които могат да доведат до развитие на нервен стомах.

# Промени в начина на живот

Някои фундаментални, но необходими промени в ежедневните навици могат значително да намалят тежестта на симптомите.

Те включват:

Калориен дефицит
  • Прилагане на техники за управление на стреса- като йога, медитация, дихателни упражнения или прогресивна мускулна релаксация. 

  • Физическа активност - редовните упражнения, дори такива с ниска интензивност и продължителност, водят до отделяне на медиатори и хормони, промотиращи психологическото здраве и благосъстояние и контролират нивата на кортизол и пролактин (хормони, които могат да доведат до симптоми на нервен стомах).

  • Избягване на вредни навици - преустановяване на вредни навици като прием на алкохол, наркотични вещества и тютюнопушене, които дразнят стомашната лигавица, увеличават оксидативния стрес върху организма и водят до развитието на дисбаланс в биохимичното равновесие на нервната система.

# Здравословно и балансирано хранене

Правилният начин на хранене е от фундаментално значениеза облекчаване на нервния стомах и избягване появата на състоянието. 

Той се изразява в прием на чести и малкия хранения на равни интервали. Специалистите съветват да се храните бавно и да се съсредоточите върху процеса, а не на крак в динамиката на ежедневието. 

Освен това е важно да консумирате предимно качествени и полезни храни като пресни плодове и зеленчуци, чисти протеини и полезни растителни мазнини. В допълнение се препоръчва да избягвате рафинирани полуфабрикати, пържени, мазни и изкуствено подправени храни. Ограничете приема на кафе, захар и газирани напитки.

# Адекватна почивка и сън

Осигурете си достатъчно количество качествен сън. Старайте се да си лягате и ставате по едно и също време, като си осигурите удобства - тиха, тъмна и прохладна обстановка и успокояващи ритуали, например четене на книга или топла вана. 

# Прием на хранителни добавки и билки

Приемът на пробиотици може да подобри връзката на мозъка с храносмилателната система и да подобри функцията на органите на гастроинтестиналния тракт. 

От векове хората разчитат и на лечебните сили на билките. Те могат да се приемат като отвари, чайове, а вече и под формата на сухи екстракти и тинктури.

Подходящи билки при нервен стомах са:

Билки за детокс
  • Лайка

  • Мента

  • Валериана

  • Маточина

  • Джинджифил

  • Жълт кантарион. 

Билките са богати на активни вещества, които могат да облекчат възпалението и да успокоят стомаха и червата. 

# Медикаменти

Някои фармацевтични препарати също могат да бъдат използвани при нервен стомах. Това най-често са лекарствата от групите на H2-блокерите и инхибиторите на протонната помпа, чиито прием води до намаляване секрецията на солна киселина от стомашната лигавица и по този начин временно може да намали дразненето. 

Тези медикаменти са удачни, тъй като при повишен стрес или неправилно хранене стомахът може да отделя по-голямо количество киселина от обичайното и по този начин да доведе до поява на някои от симптомите, характерни за нервния стомах.

# Кога да посетите лекар

Ако някои от гореспоменатите симптоми се появят е персистират за по-дълго време (3-5 дни), е удачно да вземете мерки, като посетите лекар. 

По този начин ще може да отхвърлите теорията за наличие на органично заболяване като гастрит или язва или да предприемете навременно лечение в случай че се касае за нещо повече от нервен стомах. 

# Често задавани въпроси

често задавани въпроси

# Кои хора страдат най често от нервен стомах

От нервен стомах страдат най-вече емоционалните хора и хора под въздействие на повече стрес.

# Опасно ли е състоянието нервен стомах

Нервният стомах не е болест, а по-скоро състояние, което често е резултат от действието на психосоматични фактори и не се характеризира с наличието на структурни или органични промени в стомаха. Въпреки това, то трябва да се адресира и да се изкорени причината за появата.

# Помагат ли билките при нервен стомах

Да, билките помагат за успокоението на нервната система, облекчават симптомите при нервен стомах, подобряват храносмилането и намаляват възпалението.

# Източници

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.