Депресия: Как да се справите със състоянието

Депресия: Как да се справите със състоянието

Др. Мартин Христов
 

В съвременния свят, изпълнен с динамика и стрес, все повече хора се сблъскват с ментални проблеми. Един от най-разпространените е депресията, която може да се прояви в различни форми и с различна интензивност.

В тази статия ще разгледаме клиничните симптоми на депресията, нейните основни разновидности и ефективните подходи за справяне с това състояние.

Какво представлява депресията и какво се случва с мозъка?

Какво представлява депресията и какво се случва с мозъка?

Противно на общоприетите разбирания, депресията е реален медицински проблем и представлява сериозно психично разстройство, което в наши дни засяга все повече хора по света. 

Тя не е обикновено преминаващо чувство на тъга, апатия или умора, а дълбоко душевно състояние, което може да продължи с години и при неглижиране е с тенденция да се задълбочава и влошава. 

Депресията може да бъде следствие от редица проблеми, които ще разгледаме по-надолу в статията, но при хора с депресивни разстройства се наблюдават и сериозни нарушения в начина, по който мозъкът функционира. 

Именно тук се заражда въпрос, подобен на този за яйцето и кокошката - дали депресията се дължи на първоначален дисбаланс в мозъчната трансмисия или тя е причината за промените в мозъка.

Истината е някъде по средата и в края на този пост се надяваме да имате по-ясна представа за цялата картинка.

При истинската депресия, в човешкия мозък се наблюдават промени в невротрансмитерите и техния метаболизъм. По същество невротрансмитерите представляват химични вещества, чиято роля, най-общо казано е да предават сигнали между невроните и да осъществяват комуникацията между отделните региони в мозъка.

Основните представители на този род химически биомолекули, които участват в генезата на депресията са серотонин, допамин и норадреналин, като съвременната наука е открила връзка и с други такива като например гамааминобутиричната киселина (GABA) и глутамат.

Дисбалансът между тези вещества води до промени в настроението, мотивацията и концентрацията, както и начина на възприятия и реакция към различни психически и емоционални стимули и дразнители. 

Различни функционални части на мозъка при хора с депресия (като например амигдала - бадемовидното ядро и хипокампуса), които са отговорни за емоциите, паметта и чувството на удовлетвореност, също са променени.

Причини за депресия

Депресията е сложен психичен проблем, който рядко се дължи на една-единствена причина. Обикновено е резултат от комбинация от генетични, биологични, психологически и социални фактори. 

Ето основните причини за нейното развитие:

  • Генетична предразположеност: Генетичният фактор е важен и наследствеността играе роля за по-голяма предразположеност към депресия при хора, в чиито семейства вече има история за такава.
  • Травматичните събития и стрес: Травматичните събития и различни стресови ситуации като загуба на любим човек, дом или работа, както и тежки физически травми също са честа причина за развитие на депресивни разстройства.
  • Хроничен стрес и бърнаут: Прекомерният стрес, бърнаут синдромът, както и недостатъчно разпускане в наше време са може би най-честите причини за депресия, особено сред младите хора.
  • Хроничните физически заболявания: Физическите заболявания също не са маловажни, особено тези, които налагат трайни рестрикции и нарушават качеството на живота - например диабет, сърдечно-съдови заболявания, болест на Крон, автоимунни заболявания като множествена склероза и много други.
  • Хормонален дисбаланс: Хормоналните нарушения и промени, които се наблюдават при бременност, менопауза и андропауза също са чест повод на потърпевшите да потърсят помощ при специалист - психолог или психиатър.

Злоупотребата с алкохол, наркотични вещества и лекарствени препарати много бързо и лесно нарушават естествените процеси в мозъка и са сигурен път към развитието на депресия.

Симптоми на депресия

Депресията е медицинско състояние, което се проявява както с психически, така и с физически симптоми, като те са застъпени различни при отделните индивиди.

 

Физически симптоми

Физически симптоми

Физическите симптоми се изразяват чрез някой от следните състояния.

Нека видим кои са те:

  • Умора и чувство за немощ: Ниската енергия, дори и след достатъчно сън и хранене е честа проява на депресия.
  • Промени в апетита, както и в телесното тегло: При всеки човек депресията може да се изрази в загуба на апетит и тегло или пък склонност към преяждане и затлъстяване.
  • Проблеми със съня: Инсомнията (безсъние), както и прекомерния сън са все признаци на депресия, като общото между тях е, че и двата случая хората не се чувстват отпочинали и енергични.

Депресията може да се прояви с необяснимо главоболие, мускулни болки, стомашни или чревни проблеми, които нямат друго медицинско обяснение.

Психически симптоми

Психологическите симптоми при депресия са много характерни и са в основата на симптоматиката на разстройството.

Те включват: 

  • Постоянно чувство на тъга, отчаяние и безнадеждност, дори обреченост.
  • Апатия или пълна загуба на интерес към нормалните активности и задължения, както и към неща, които преди са свързани в радост.
  • Нарушена концентрация и памет, както и останалите когнитивни умения - трудно вземане на решения и възпроизводство на информация.
  • Ниско самочувствие и поява на чувство за вина без реална причина.

Всеки вид депресия причинява различни симптоми и от двете групи, които често са в много разнообразни комбинации.

Видове депресия

Според изявите и симптомите си, от науката се разпознават няколко вида депресивни разстройства, всяко с характерните си черти.

Основните видове депресия са:

  • Клинична депресия: Клиничната депресия се характеризира с чувство на тъга, безнадеждност и загуба на интерес към обичайните активности. Тази форма на депресия може да засегне различни аспекти от живота като съня, апетита и енергийните нива. Епизодите продължават поне две седмици и често рецидивират.
  • Дистимия: Това е персистиращо депресивно разстройство, представляващо хронична форма на депресия, при което симптомите продължават дълго, понякога до 2 години.
  • Биполярно депресивно разстройство (маниакална депресия): Представлява състояние, при което пациентът постоянно променя настроенията си от маниакални (еуфорични) до депресивни. 
  • Следродилна депресия: Характерна е за периода след раждането при някои жени. Освен характерните симптоми на депресия, този вид води до затруднения с отглеждането на детето.
  • Предменструално дисфорично разстройство: Представлява тежка форма на предменструалния синдром със сериозни поведенчески изменения, промени в настроенията, раздразнителност и депресия. Обикновено започва седмица-две преди настъпване на цикъла.
  • Сезонно афективно разстройство: Форма на депресия, която започва през определени периоди от годината, обикновено есенните месеци, когато започва намаляването на деня. Характеризира се с умора, депресия и отдръпване от социалната среда.
  • Атипична депресия: Тази форма е различна от останалите, поради специфичните симптоми, с които се представя. При нея се наблюдава подобрение в настроението, резултат от позитивни събития, увеличен апетит и прекомерен сън.
  • Психотична депресия: Представлява тежка форма на депресия, при което пациентите страдат от психоза - делир и халюцинации. Опасно състояние, което изисква незабавно медицинско внимание и лечение с антипсихотици и антидепресанти.
  • Ситуационна депресия: Този тип депресия се задейства от конкретен момент от живота, като например развод, загуба на близък човек или професионални несполуки. По-благоприятна от другите видове като обикновено симптомите са обвързани само с конкретния стресор.
  • Разстройство на настроението с нарушение на регулацията: Диагностицира се при деца и юноши и се характеризира с тежки и чести изблици на гняв, които не са съобразени с нивото на развитие на детето. Лекува се чрез поведенческа терапия и медикаменти, насочени към стабилизиране на настроението и управление на симптомите.

Въпреки многото видове и разновидности на депресията, принципите на лечение са еднотипни за по-голямата част от тях.


Биполярно депресивно разстройство

Има ли лечение за депресията?

Депресията може да бъде лекувана и управлявана чрез различни подходи. Основните видове лечение включват някой от следните подходи и методи.

Медикаменти

Антидепресантите са лекарства, които са насочени за лечение на депресията, чрез регулация на химическите процеси в мозъка. Те влияят на нивата и метаболизма на основните невротрансмитери като серотонин, допамин и норадреналин.

Най-използвани в практиката са лекарствата от групата на селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина, както и инхибиторите на обратното захващане на допамин и норадреналин.

Хранителни добавки и билки

Добавки за мозъчна дейност.

Някои хранителни добавки влияят добре при депресии

Това са например:

  • Омега-3 мастните киселини
  • Витамин D
  • Витамините от група Б
  • Магнезият.

Билките от своя страна са природни антидепресанти. Някои от тях като жълтия кантарион, например, имат доказано антидепресивно действие, подобно на фармацевтичните антидепресанти. 

Адаптогенните билки като златен корен и ашваганда също могат да намалят тревожността и стреса, които са симптоми и причини за депресията.

Промени в начина на живот

Промяната на начина на живот играе важна роля в лечението на депресията. Редовната физическа активност, балансираното хранене и достатъчният сън подобряват емоционалното състояние.

Физическите упражнения стимулират производството на ендорфини и подобряват настроението, докато редовният сън стабилизира мозъчните функции.

Психотерапия

Различните форми на психотерапия, като когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) и интерперсонална терапия, са ефективни при справяне с депресията.

КПТ помага да се променят негативните мисловни модели, които поддържат депресията, докато интерперсоналната терапия се фокусира върху подобряване на взаимоотношенията и социалните умения.

Други методи

В някои случаи, особено при тежка или устойчива депресия, могат да бъдат приложени електроконвулсивна терапия (ЕКТ) или транскраниална магнитна стимулация (TMS). Тези методи се използват, когато традиционните лечения не дават резултат.

Комбинацията от тези подходи, адаптирана спрямо нуждите на пациента, често води до подобрение и по-добро качество на живот.

Живот с депресия

Животът с депресия е бреме както за страдащите, така и за околните. Хората с депресивни състояния често не определят живота си като такъв, а като съществуване. Причините за това са, че те не умеят да изпитват щастие и удоволствие.

Именно по тази причина животът с депресия не е избор и с това не трябва да се прави компромис, тъй като това е напълно лечимо състояние.

Как да помогнете на човек в депресия?

Как да помогнете на човек в депресия?

Хората, страдащи от депресия много често не съумяват да се справят сами. Причините за това са много - от слабост в характера и липса на достатъчна мотивация, до липса на подкрепа или чувство за срам и несигурност да потърсят помощ от професионалист.

Най-правилният вариант да помогнете на човек с доказана депресия е да го поощрите да потърси адекватна професионална помощ. Причината затова е, че депресията е медицински проблем и много често хората, въпреки добрите намерения, не съумяват да поднесат помощта си по правилен начин. 

Това може да се изразява в даване на банални и често неизпълними за страдащи човек съвети или в недостатъчна търпимост, осъждане и неглижиране на проблема, като това може силно да обезвери човек в състояние на депресия.

Нашият съвет е, когато забележите, че ваш близък страда от депресия - помогнете му да се почувства сигурен във вас и да сподели какво изпитва, да осъзнае, че има проблем, който макар и сериозен може да бъде разрешен. 

Това е първата стъпка, която е добра основа за по-нататъшната помощ, която може да му окажете като го насочите към добър психолог или психиатър.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси?

Медицинско състояние ли е депресията?

Депресивните разстройства са медицински психологически заболявания.

Как се лекува депресия?

Депресията се лекува посредством психотерапия и медикаменти. В зависимост от формите и могат да се приложат и други по-специфични видове лечение.

Може ли да се справим с депресията сами?

Понякога това е възможно като зависи от вида и тежестта на депресивното разстройство, но доста често е необходима намесата на специалист.

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.