Глутенова непоносимост: Причини, симптоми и начин на живот
Голяма част от човешката популация разчита на консумацията на пшеница и пшенични култури, от които се произвежда брашно и множество кулинарни продукти. Хлябът е неизменна част от човешкия бит, откакто човекът се е научил да обработва зърното и да го превръща във вкусни печива.
Високата консумация на тези продукти във вековете е довела до развитие на непоносимости към един силно активен белтък, намиращ се в зърнените култури, а именно глутенът.
В тази статия ще ви разкажем повече за глутеновата непоносимост, симптомите и измененията в начина на живот, които се изискват при доказана нетолерантност към пшеничния протеин.
Какво е глутен?
Глутен е обобщаващ термин за два основни протеина - глиадин и глутенин.
Глутенът е основният белтък на пшеницата и зърнените растения и именно затова се съдържа в големи количества в брашното. Той осигурява неговата еластичност и дава възможност на кулинарите да приготвят вкусни и разнообразни печива.
Този белтък е високо биологично активен, като за съжаление у много хора може да доведе до хранителни алергии или непоносимост - невъзможност на тялото да го преработва качествено. При някои дори може да се стигне до автоимунно заболяване, наречено глутенова ентеропатия.
Какво представлява глутеновата непоносимост?
Глутенова непоносимост е термин, синоним на глутенова нетолерантност (също както при лактозната нетолерантност и непоносимост). Състоянието е известно още като нецьолиакална чувствителност към глутен и се проявява, когато тялото изпитва затруднения в преработването на глутен.
За разлика от цьолиакията или глутеновата ентеропатия, което е автоимунно заболяване, при глутеновата непоносимост не се наблюдава увреждане на тънките черва. Въпреки това, състоянието се свързва с проявата на доста неприятни симптоми, но за щастие не се развиват структурни патологични промени на чревната лигавица.
Как да разпознаете симптомите?
Симптомите на глутеновата непоносимост могат да са разнообразни и да варират значително при всеки индивид. Най-често те са комбинация от стомашно-чревни оплаквания и други неразположения.
Хората с непоносимост към глутен, могат да изпитват:
- Дискомфорт
- Болки в корема
- Подуване
- Лесна уморяемост
- Ниска енергия
- Спад в имунитета.
Основните оплаквания, които са характерни за всеки, страдащ от глутенова нетолерантност са болките в корема, подуване на червата, газовете и проблеми с дефекацията - редуване на запек с диария.
Освен тях, засегнатите хора често се оплакват от постоянна умора и слабост, без да имат адекватна причина, с която да ги свържат, като това често води до сериозни негативни последици в начина им на живот.
Често, пациентите се оплакват от болки в ставите (артралгия) и в мускулите (миалгия), които се дължат на възпалителните промени в организма, следствие от токсините и свободните радикали.
Симптомите на глутеновата непоносимост не са специфични и могат да се срещнат при редица други хранителни непоносимости и не само. Сред симптомите на състоянието попадат главоболие и мигрена, както и различни видове кожни обриви и дерматози.
Появата на кожни раздразнения и зачервявания могат да сигнализират за реакция на организма срещу глутена, особено, ако се наблюдават непосредствено след прием на храни, които го съдържат.
Рискови фактори, причини и диагностика
Глутеновата непоносимост има наследствен характер и генетична предразположеност. Хора с фамилна анамнеза за хранителни непоносимости като цяло, както и за автоимунни заболявания са с повишен риск от развитие на глутенова нетолерантност.
Рискови групи, сред които по-често може да се установи глутенова непоносимост са хората, страдащи от ревматоиден артрит, диабет тип 1 и болест на Хашимото.
Честите чревни инфекции и неправилното хранене са друг рисков фактор, който допринася за по-голяма честота на глутенова непоносимост, като механизмът затова се счита нарушената чревна флора.
Диагностиката на състоянието включва изключването на цьолиакия и провеждането на кожно-алергични тестове, тъй като на практика състоянието представлява алергия към глутен. Въпреки че на практика до този момент медицината не разполага със специфичен тест за чувствителност към глутен, то практиките на елиминационната диета под наблюдение на специалист може да помогне за установяване на диагнозата.
Има ли лечение за непоносимостта към глутен?
Глутеновата непоносимост не представлява болест или нозологична единица сама по себе си. Именно по тази причина за лечение не може да се говори в директния смисъл на думата.
Все пак, състоянието води до значителен дискомфорт и нарушаване в качеството на живот. Затова е важно симптомите да бъдат правилно управлявани. Най-лесният начин за това е да се избягват храни, които съдържат глутен.
На пазара съществуват всякакви заместители на хляба и тестените изделия, които не съдържат глутен и са със запазени вкусови характеристики.
Хубавото при глутеновата непоносимост е, че за разлика от глутеновата ентеропатия, малки количества глутен, приети с храната, не водят до тежки нарушения в здравето и промени в червата.
Здравословният начин на хранене и приема на качествени пробиотици може да подобри способностите на организма да се справят с пшеничния белтък и по тази причина хората, засегнати от състоянието, могат от време на време да си позволят да тестени изкушения, в малки количества.
Възможни усложнения
При спорадично обостряне на състоянието - тоест след допускане на диетични грешки и прием на “забранени” храни, не може да се достигне до сериозни здравословни проблеми.
Редовното прегрешаване обаче и консумацията на глутен, при това - сериозно количество от този проблематичен белтък, може да доведе до поява на неприятни симптоми. Не трябва в никакъв случай да неглижираме липсата на енергия, умората или спада в имунитета, за които стана въпрос по-горе в статията.
При неправилна диета, редовната консумация на глутен води до появата на хронична диария и бързо елиминиране на поетата храна с изпражненията. По този начин могат да се развият неприятни хранителни дефицити, предимно на макро и микроелементи и витамини.
Желязото често пъти бива с нарушена абсорбция, при хора, страдащи от хранителни непоносимости, а това може да доведе до анемия (малокръвие) - именно с нея може да си обясним липсата на енергия и постоянна умора.
Калцият е важен елемент за организма, отговорен за поддържане на скелета, зъбите и мускулния тонус, като при неконтролирана глутенова непоносимост, неговото усвояване може да е значително намалено.
Глутеновите храни (пшеница, ръж, ечемик) са добър източник на витамини от група Б и фолат, като ограничаването им може да доведе до дефицит на тези витамини.
Въпреки това, чрез спазване на разнообразна диета, това може лесно да се компенсира.
Приемът на хранителни добавки и витамини в този случай също е адекватно решение и профилактика на проявата на хранителни дефицити.
Кога да посетите лекар?
При съмнение за глутенова непоносимост е добре още от самото начало сами да извършим елиминациона диета, като се запознаем с адекватни заместители на зърнените култури, както и като придобием по-детайлни познания върху това, кои от тях трябва да избягваме.
Ако след изключването им, симптомите продължат - то това е сигнал да посетим специалист, който да ни помогне в диагностиката.
Необходими промени в начина на живот
Необходимите промени в начина на живота, касаещи конкретно глутеновата непоносимост, се свеждат единствено и само до ограничаването на глутена ( по възможност пълното му изключване) от диетата.
Само по себе си, това ще ни накара да забравим за състоянието си, тъй като ако се касае за глутенова нетолерантност - премахването на този белтък и храните, които го съдържат от живота ни, ще премахне всички симптоми.
Често задавани въпроси
Опасна ли е глутеновата непоносимост?
Не, ако се спазват необходимите ограничения, състоянието няма да доведе до никакви симптоми или здравословни проблеми.
Може ли да се излекува глутеновата непоносимост?
Не, няма доказателства, че човек с развита нетолерантност към глутена, може внезапно да започне да го преработва нормално.
Какви са симптомите на състоянието?
Симптомите може да са подуване на корема, болки, диария, запек, както и други, несвързани с храносмилателната система - кожни възпаления, обриви, мигрена, анемия и други.
Каква е разликата между цьолиакия и глутенова непоносимост?
Цьолиакията е автоимунно заболяване, при което собствената имунна система атакува чревната лигавица при консумация на глутен, водейки до тежки морфологични, структурни и функционални промени в червата. При глутеновата непоносимост тялото изпитва затруднения при смилането на този белтък, като се получават болки в корема, диария и други, без да се нарушава структурата и функцията на тънкочревната лигавица.