Преддиабетно състояние: Кои са предупредителните признаци на диабет?
Всеки ден по света се диагностицират и регистрират нови случаи на диабет - било то от тип 1 или тип 2. Диабет тип 2 се развива постепенно, често в продължение на години. Хората, които наблюдават внимателно организма си, могат да разпознаят настъпващите промени в ранен етап, преди състоянието да премине в истински диабет.
Промеждутъкът, в който тялото успява да маскира признаците на диабета и да компенсира патологичните промени в организма, се нарича преддиабетно състояние. Именно за него ще стане дума в тази статия.
Какво представлява преддиабетното състояние?
Преддиабетно състояние или само преддиабет се отнася за състояние, при което нивата на кръвната глюкоза са по-високи от нормалните, но все пак не достатъчно високи, за да се класифицира като диабет от втори тип.
Диагнозата “преддиабет” се поставя при попадане в следните критерии:
- Измерената кръвна захар на гладно е между 5.6ммол/л и 6.9ммол/л след събуждане.
- Орален тест за глюкозна толерантност: Нивата на кръвната захар се измерват между 7.8ммол/л и 11.9ммол/л, два часа след глюкозно натоварване (прием на глюкоза през устата).
Преддиабетното състояние ни поставя в значително по-голям риск от развитие на диабет тип 2, сърдечни заболявания и други здравни усложнения, ако не бъдат взети адекватни мерки.
Промените в начина на живот като придържане към рационален и здравословен начин на хранене, увеличена физическа активност и поддържане на здравословно телесно тегло, обикновено са достатъчни да предотвратят или забавят развитието на състоянието до диабет тип 2.
Редовното мониториране на нивата на кръвната глюкоза и профилактичните здравни прегледи са от голямо значение за справянето с преддиабета.
Рискови фактори за развитие
Инсулинова недостатъчност и свързаните с нея рискове за развитие на диабет
Недостатъчно производство на инсулин играе една от водещите роли за развитието на захарен диабет, особено за диабет от втори тип.
Инсулинът е хормон, който се произвежда от задстомашната жлеза - панкреас и има основната функция да регулира нивата на кръвната захар, като осъществява преминаването на глюкозните молекули в клетките през клетъчната мембрана за синтез или складиране на енергия.
Когато синтеза на този ключов хормон или неговата ефективност намалеят се нарушават процесите на глюкозната обмяна, което в крайна сметка може да доведе до клинично изявен диабет тип 2.
С някой от механизмите, които водят до инсулинова недостатъчност ще се запознаем сега.
Нарушена функция на бета-клетките
Бета-клетките в панкреаса синтезират инсулин. Понякога те не успяват да произведат достатъчно от този хормон при високи нива на кръвна захар.
Причината за тази дисфункция обикновено е комбинация от генетична предразположеност, повишен оксидативен стрес вследствие на нездравословен начин на живот, хронично възпаление и затлъстяване.
Намалена инсулинова чувствителност
Това е другият основен фактор, допринасящ за инсулиновата недостатъчност. При инсулиновата резистентност, както още се нарича, клетките стават по-малко чувствителни към този хормон и той не предизвиква същия отговор като при хората без нарушения в обмяната на захарта.
Обикновено, в началото (което може да продължи години) панкреасът компенсира за тази намалена чувствителност като произвежда повече инсулин. В един момент обаче той декомпенсира и вече не може да се справи, в резултат на което се развива диабет тип 2.
Инсулиновата недостатъчност, дължаща се на намалена функция на бета-клетките или развита инсулинова резистентност увеличава значително риска от развитието на диабет тип 2 чрез няколко механизма.
Ето кои са те:
- Хипергликемия: Продължително повишените нива на кръвната захар водят до увреждане на кръвоносните съдове, нервите и органите, като по този начин допринася за усложненията от диабета.
- Изтощение на бета-клетъчния апарат на панкреаса: Хронично завишената нужда от инсулин, с цел компенсиране на инсулиновата резистентност в един момент води до малфункция на бета-клетките и постепенната загуба на синтетичните им свойства. По този начин се задълбочава инсулиновата недостатъчност и се изразява със затруднен контрол на кръвната захар.
Повишен възпалителен отговор
Инсулиновата резистентност и хроничната хипергликемия нарушава метаболизма на захарта, като тялото превключва в други режими и пътища за нейната обмяна.
По този начин се стига до производството на много свободни радикали, които засилват оксидативния стрес в организма и водят до възпалителна реакция от страна на имунитета. Възпалителната компонента води до по-нататъчно задълбаване на ниската чувствителност към инсулин и засилва увреждането на бета-клетките.
Фактори, свързани с начина на живот
Заседналият начин на живот, лишен от адекватна физическа активност, нездравословният начин на хранене и диета, богата на мазнини и захари, както и наднорменото тегло са все фактори, които допринасят в голяма степен за първоначалната поява на инсулинова резистентност.
Ролята на наследствеността
Диабет от втори тип представлява комплексно мултифакторно заболяване, което се влияе както от генетични, така и от фактори на средата. Наследственият аспект има значима роля и допринася за предразположеността на индивида към развитие на диабет тип 2.
Затова са отговорни няколко генетични фактора.
Фамилна анамнеза
При хора, чиито един родител или брат/сестра страда от диабет тип 2, има статистически значимо повишение на риска от развитието на заболяването.
Според резултатите от проучванията по темата, ако единият родител страда от диабет тип 2, рискът за поколението е около 40%, а при наличие на двама болни родители, рискът надвишава 70%.
Генетични варианти
Изследователите са установили множество генетични вариации, които се асоциират с повишен риск от развитие на “тихия убиец”.
Те са свързани с различни аспекти от метаболизма на глюкозата, като синтеза на инсулин, неговото действие и функциите на бета-клетките.
Открити са някои добре проучени гени, свързани със заболяването:
- TCF7L2: Вариантите на този ген се свързват с повишен риск от диабет тип две и влияят на инсулиновата секреция и продукцията на глюкоза.
- PPARG: Този ген участва в метаболизма на мазнините и в определянето на инсулиновата чувствителност. Мутации в гена се асоциират с нарушено действие на инсулина.
- KCNJ11: Варианти на този ген могат да нарушат функцията на калиевите канали на бета-клетките, и по този начин да намалят освобождаването на инсулин.
Етнически и расови особености
Установено е, че някои етноси и раси имат по-голяма честота на диабет тип 2, дължаща се предимно на генетична предиспозиция.
Например, популациите на държавите в Южна Азия, Африка, Латинска Америка и местното население на Северна Америка имат генетично по-висок риск за развитие на заболяването, в сравнение с хора с европейски произход.
Ролята на стреса и недостига на сън
Стресът и недостигът на сън са сред факторите, които допринасят за развитието и декомпенсацията на диабети тип 2. Комбинирано, тези два фактора може негативно да повлияят метаболитното здраве, инсулиновата чувствителност и регулацията в нивата на глюкозата.
Стрес
Хроничният стрес води до постоянно високи нива на кортизол – основния хормон на стреса. Повишеният кортизол (хиперкортицизъм) увеличава кръвната захар, като стимулира глюконеогенезата в черния дроб – процес, при който глюкозата се синтезира от глицерол и аминокиселини. В същото време кортизолът намалява чувствителността на клетките към инсулин.
Адреналинът, който също се повишава при хроничен стрес, допълнително засилва хипергликемията, макар и временно.
Освен чрез хормонални промени, стресът намалява инсулиновата чувствителност и чрез увеличаване на оксидативния стрес и възпалителните процеси. При възпаление се освобождават медиатори, които увреждат инсулиновите рецептори и нарушават функцията на бета-клетките.
Много хора реагират на стреса с нездравословни навици като преяждане, прекомерна консумация на захар и мазнини, тютюнопушене и злоупотреба с алкохол. Тези навици допринасят за наднормено тегло, метаболитни нарушения и инсулинова резистентност.
Липса на сън
Недостигът на качествен сън негативно повлиява метаболизма на глюкозата. Проучванията затвърждават факта, че дори частична загуба на сън, намаленото му качество и недостатъчна продължителност, може да доведе до нарушения в инсулиновата чувствителност и да увеличи нивата на кръвната захар.
Сънят е важен за регулацията на два основни хормона, които са отговорни за глада и чувството на ситост - лептин и грелин. Хората, които страдат от хроничен недостиг на сън имат повишен апетит за висококалорични храни, богати на прости захари, което води до повишено телесно тегло и метаболитни нарушения.
Хормонът на растежа е друг важен фактор, който се отделя само по време на сън. Липсата на сън води до пълното му потискане, а той също изпълнява функции, свързани с метаболизма на захарта и складирането на мазнини.
Липсата на сън води до драстично повишени нива на кортизола, оксидативен стрес и възпалителни промени в организма, всички от които вече пояснихме, представляват важни фактори за развитието на диабет тип 2.
Диагностични методи
Съществуват три основни метода за диагностика и потвърждаване на преддиабет.
Единият от тях се базира на измерването нивата на кръвната глюкоза след поне 8 часов глад, което най-често съвпада с времето, в което спим. Казано иначе, вземат се кръвни проби сутрин на гладно, след като са минали поне 8 часа от вечерята.
За нормални се считат нивата под 5.6ммол/л. За преддиабетно състояние се приема, когато нивата са от 5.6ммол/л до 6.9ммол/л, а за диабет - всичко над 7.0ммол/л.
Орален тест за глюкозна толерантност. Както споменахме в началото, диагностичният метод се състои в измерването на нивата на кръвната глюкоза два часа след глюкозно натоварване, което обикновено представлява консумацията на разтвор, съдържащ 75 грама глюкоза.
Нормални стойности на теста се отчитат при резултати под 7.8ммол/л, за преддиабет се приемат нивата между 7.8 до 11.0 ммол/л, а за диабет - нива над 11.1 ммол/л.
Изследването на нивата на гликиран хемоглобин A1c (HbA1c) измерва средните нива на кръвната глюкоза през последните 2-3 месеца, като се интерпретира според нивата в проценти на гликирания хемоглобин.
За нромални се считат стойности под 5.7%, за преддиабет - 5.7% - 6.4%, за диабет - над 6.5%.
Начини на превенция и профилактика
Промени в хранителния режим и начина на живот
Промените в хранителния режим и цялостния начин на живот са първата и най-важна стъпка при сигнал, че може да страдаме от преддиабетно състояние. Тъй като не можем да влияем на генетичния материал, който сме наследили, е важно да окажем нужното внимание на тялото си, като се погрижим за него.
Хората, в преддиабетно състояние трябва сериозно да осмислят хранителните си навици.
Спиране на захарта
Първата стъпка е спирането на захарта. Призната за наркотик, към който се установява психологическа зависимост, първоначалното ѝ спиране може да доведе до силно изпитване на глад към сладки изделия, раздразнителност, липса на енергия. За период около 2 седмици тези усещания постепенно намаляват, като в тялото се установява ново, по-стабилно равновесие.
Намаляване на мазнините
Изключването на захарта е първата най-важна стъпка, но ограниченията обхващат и количеството на мазнини, които приемаме. По правило те трябва да съставляват около 0.6-0.8 грама на килограм телесно тегло.
Важно е да се приемат качествени, предимно растителни мазнини като зехтин, авокадо, ядки, както и животински ненаситени омега 3 мастни киселини - предимно от студеноводни риби.
Консумация на пресни плодове и зеленчуци
Хранителният режим на хората, страдащи от преддиабет, трябва да е богат на пресни зеленчуци и плодове, чисти протеини и полезни мазнини. Храненията трябва да са чести, но на малки порции.
Консумация на въглехидрати с нисък гликемичен индекс
Изборът на въглехидрати също е от голямо значение, като е важно да се наблегне на приема на комплексни източници с нисък гликемичен индекс. Примери за такива са овесени ядки, елда, киноа, чия, сладки картофи.
Те водят до продължено освобождаване на малки количества глюкоза в кръвта, с чието усвояване тялото се справя по-лесно, без да натоварва панкреаса твърде много.
Физическа активност
Важно е да включим в режима си достатъчно физическа активност, като се препоръчват от 30 до 90 минути активна дейност на ден - някакъв вид спорт, бързо вървене или дълги разходки. Заниманията, свързани с вдигане на тежести имат много добър ефект за подобряване на инсулиновата чувствителност.
Достатъчно качествен сън
Не на последно място трябва да отдадем внимание на нуждата от сън и въвеждане на редовен режим на спане и събуждане. Така ще държим кортизола в ниските граници, а тялото ще има възможност да се възстанови по-добре.
Профилактични мерки и редовни прегледи при лица с преддиабет
Редовните профилактични прегледи, следенето на стойностите на кръвната захар и гликирания хемоглобин са фундамента за контрол и обратно развитие на преддиабетното състояние.
Те показват дали има ефект от мерките, които сме предприели и дали заболяването има склонност да прогресира в диабет или да регресира и тялото да възстанови нормалната си метаболитна функция и инсулиново производство.
Често задавани въпроси
Какви са симптомите на преддиабетно състояние?
В почти всички случаи това състояние протича безсимптомно, поради способността на тялото да компенсира проблемите в този ранен и все още обратим етап.
Хората, които имат диабет в рода си, имат ли по-голяма нужда от скрининг за наличие на преддиабет?
Да, те са със статистически значимо по-висок риск от развитие на диабет и скринингът е много важен.
Може ли да се спре развитието на преддиабета в диабет?
Да, често пъти преддиабетът е обратим при сериозни промени в начина на живот.
Източници
Д-р Мартин Христов
Виж повече за автора- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.
2 коментара
Много полезна статия! Аз не знаех, че преддиабетът има толкова признаци. След като прочетох, започнах да следя здравето си и се чувствам по-уверена в себе си.
Много добра статия! Бях леко притеснена, защото имам фамилна анамнеза за диабет, но след като я прочетох, станах по-осведомена и знам какво да гледам. Благодаря за полезната информация и да добавя че вашия Омега 3 е страхотен