
5 средства за успокояване на суха кашлица
Др. Мартин ХристовЗа разлика от влажната кашлица, при която организмът се опитва да изчисти дихателните пътища от секрети, сухата кашлица обикновено не води до отделяне на храчки. Тя е свързана с дразнене на гърлото, възпаление или остатъчни симптоми, най-често след вирусна инфекция.
Сухата кашлица може да бъде предизвикана от алергени и да е симптом на алергия.
Понякога е толкова упорита, че нарушава съня и създава сериозен дискомфорт в ежедневието.
Затова навременното ѝ овладяване с подходящи средства е важно не само за облекчаване на симптомите, но и за подобряване на качеството на живот.
Защо е важно да се справите със сухата кашлица?
Сухата кашлица е изключително неприятна, както всеки от нас знае. Понякога обаче тя може да доведе до някои усложнения и затова трябва да се справим с нея преди да е придобила хроничен характер. Макар че, моменталното спиране на кашлицата при деца и възрастни повечето случаи не е възможно, то съществуват някои домашни лекове, които определено биха дали резултат и ще бъдат разгледани по-надолу в статията.
Все пак, докато е налична, това е сигнал, че все още тялото се бори с някакъв вид дразнител или възпаление. Важно е да я излекуваме не само заради неудобството, което създава, но и защото може да бъде сигнал за подлежащ здравословен проблем.
Сухата кашлица е дразнеща и непродуктивна, тоест не се облекчава след евентуално отхрачване, както е при влажната кашлица.
Сухата кашлица води до умора, безсъние и дори болки в гърдите или гърлото, особено когато се задържи по-дълго.
Освен това постоянното кашляне може да раздразни лигавицата на дихателните пътища, както и гласните връзки. Това още повече задълбочава симптомите и увеличава риска от вторични инфекции, а може да промени дори и гласа ви.
Навременното й овладяване не само подобрява качеството на живот, но и подпомага организма в процеса на възстановяване.
Домашни методи при суха кашлица
Домашните методи и бабините рецепти срещу суха кашлица могат да бъдат особено ефективни, когато се приложат навременно и упорито.
Те предлагат естествено облекчение, щадят организма и често използват подръчни средства и билки, които се намират във всяка кухня или аптека.
В следващите редове ви представяме няколко от най-популярните и изпитани домашни лекове срещу суха дразнеща кашлица:
1. Инхалации
Инхалациите представляват вдишване на топли изпарения, в които са разтворени различни полезни вещества, най-често с билков произход.
Инхалациите овлажняват дихателните пътища и успокояват раздразнената лигавица, като същевременно могат да предизвикат отхрачване в някои случаи.
За направата на инхалации могат да се използват билкови отвари - дали от варене на билки или чрез добавяне на концентрираните им извлеци под формата на етерични масла.
Например много ефективни са инхалациите, при които в гореща вода се добавят етерична масла от евкалипт, лавандула, мента, мащерка - заедно или поотделно. Те имат противовъзпалителни свойства и благоприятстват горните дихателни пътища.
След това заставате зад съда с врящата вода и покривате главата си с кърпа. Вдишвате с отворена уста бавно в продължение на няколко минути, като внимавате да не се изгорите и спазвате разстояние от водната повърхност около 30 сантиметра.
Същата процедура може да се извърши като вместо етерични масла се сварят билки - например мащерка, мента, риган, босилек и отново се вдишват за 10 минути веднъж или два-три пъти дневно.
Друго средство за инхалация е содата за хляб, като 1 ч.л. сода бикарбонат се добавя в литър гореща вода. Тя има успокояващо и антисептично действие.
2. Топли напитки и чайове
Топлите напитки хидратират лигавицата и облекчават сухотата и дразненето в гърлото. Естествено най-добър ефект имат чайовете поради съдържанието на активни лечебни вещества от билките.
Най-ефикасните билки за приготвяне на чай за кашлица са:
-
Лайка
-
Градински чай
-
Липа
-
Мащерка
-
Риган.
1-2 ч.л. билки се варят или запарват в 250 до 500 мл вода за 10 мин.
Чаят може да бъде овкусен с мед и лимон или захар според предпочитанията, като медът допълнително подсилва ефекта поради мощното си противовъзпалително и успокоително действие върху лигавиците.
Други примери за топли напитки с успокоителен ефект са топла вода с мед и лимон, както и мляко с куркума и мед. Последната помага и за по-лесно заспиване поради съдържанието на л-триптофан в топлото мляко и ефекта му върху синтеза на хормона на съня - мелатонин.
3. Гаргари
Гаргарите почистват и успокояват гърлото, като намаляват усещането за дразнене. Те, също както чайовете и инхалациите, са ефективни поради разтворените билки или други активни вещества в тях.
Съставки за приготвяне на гаргара:
-
Топла солена вода (1/2 ч.л. сол на чаша топла вода).
-
Отвара от градински чай, мащерка, липа, риган, босилек и лайка, като се изчаква да добие телесна температура, за да не изгорите гърлото и устата си.
-
Разтвор с ябълков оцет (1 с.л. оцет в 250 мл вода).
Гаргари се правят няколко пъти дневно, като е добре да се извършват в продължение на 4-5 мин, а течността да не се поглъща.
4. Компреси
Топлите компреси върху гърдите или гърлото стимулират кръвообращението и облекчават дълбоката кашлица.
Съставки и начин на приложение:
-
Топла кърпа, напоена с чай от лайка или масло от риган, увита около врата или гърдите.
-
Картофен компрес от варени намачкани картофи, увити в тънка кърпа, след което поставени върху гърдите за 15–20 минути.
-
Маслени компреси с рициново масло, затоплено леко и нанесено върху гърдите, след което се покрива с хавлиена кърпа и вълнен шал.
5. Домашни сиропи
Сиропите за кашлица действат смекчаващо, подпомагат отхрачването и намаляват дразненето.
Съставки и начин на приложение:
-
Сироп от лук и мед - нарязан лук се залива с мед и се оставя да престои няколко часа. Приема се по 1 ч.л. няколко пъти на ден.
-
Сироп от черна ряпа - издълбана ряпа, пълна с мед, престоява 6 - 8 часа, след което се приема образувалият се сироп.
-
Отвара от нарязан джинджифил, мед и лимон - силен антисептик и имунен стимулатор.
Тези методи са подходящи за облекчаване на симптомите при лека до умерена суха кашлица.
Ако обаче кашлицата продължава повече от седмица, усилва се или е придружена от температура, болки в гърдите или други тревожни симптоми, задължително се консултирайте с лекар, като не бива да чакате цяла седмица.
Допълнителни съвети при суха кашлица
Освен домашните средства и билкови рецепти, има и няколко прости, но често пренебрегвани ежедневни навика, които могат значително да помогнат при суха кашлица.
Те се фокусират върху създаване на благоприятна среда за възстановяване на дихателната система и намаляване на дразненето.
Овлажняването на въздуха в помещението е от особено значение, особено през зимните месеци, когато отоплителните уреди изсушават въздуха. Сухият въздух допълнително дразни лигавиците и може да задълбочи кашлицата. Използването на овлажнител или просто поставяне на съд с вода близо до източник на топлина може да внесе така необходимата влажност в стаята.
Хидратацията също играе ключова роля. Приемът на достатъчно вода, билкови чайове и бистри течности помага да се поддържат лигавиците влажни и да се намали усещането за сухота в гърлото. Това е особено важно при суха кашлица, която не произвежда секрет и лесно води до раздразнение.
Горещият душ или престой в парна баня могат да имитират ефекта на инхалацията, като овлажняват дихателните пътища и отпускат мускулатурата. Парата има бърз ефект върху сухото и раздразнено гърло и често осигурява незабавно облекчение.
Храните също могат да окажат влияние – консумацията на плодове и зеленчуци, богати на витамин C, витамин A и цинк, подпомага възстановяването на лигавиците и имунната защита. Пчелните продукти като мед и прополис имат допълнителен успокояващ ефект, а супи и бульони помагат и с хидратацията.
Накрая, избягвайте тютюнопушене, както активно, така и пасивно, защото димът е един от най-големите дразнители за дихателните пътища.
Пазете се също от прашни, задимени или много сухи помещения и ако е възможно, проветрявайте редовно.
Сънят също е важен съюзник – добре отпочиналото тяло се справя по-лесно с възпалителните процеси.
Как да облекчите сухата кашлица при деца?
Облекчаването на сухата кашлица при деца може да се постигне със същите методи, които се прилагат и при възрастни, но с повече внимание към безопасността и възрастовите ограничения.
Инхалациите с физиологичен разтвор, топлите напитки като чай от лайка с мед (за деца над 1 година), леките компреси и овлажняването на въздуха в стаята са напълно подходящи.
Добрата хидратация и осигуряването на спокоен сън също допринасят значително за облекчението.
Винаги обаче е важно да се наблюдава състоянието на детето и при съмнение или влошаване да се потърси лекарска помощ. Дори и без тях - когато става дума за детското здраве, е добре да се подсигурите, въпреки собствените убеждения и усилия и да потърсите мнението на педиатър.
Кога да посетите лекар?
При суха кашлица посещението при лекар е препоръчително, ако симптомите не отшумяват в рамките на 5-10 дни, особено ако се влошават или се появяват тревожни признаци.
Такива са:
-
Висока и продължителна температура
-
Болка в гърдите
-
Задух
-
Свирене в гърдите или кръв в храчките (дори при суха кашлица понякога се появяват следи).
Също така, ако кашлицата нарушава съня, предизвиква повръщане, води до изтощение или е съпроводена с общо влошаване на състоянието, прегледът е задължителен.
При деца, възрастни хора и хора с хронични заболявания не бива да се отлага консултацията дори при по-леки, но упорити симптоми.
Често задавани въпроси
Колко време е нормално да продължи сухата кашлица?
Обикновено продължава между няколко дни и седмица. Ако надвиши 10–14 дни или се влошава, е добре да се консултирате с лекар.
Каква е разликата между суха и влажна кашлица?
Сухата кашлица не е съпроводена с отделяне на храчки, докато влажната е продуктивна – изчиства дихателните пътища от слуз и секрети.
Опасна ли е сухата кашлица?
В повечето случаи не е опасна, но може да бъде симптом на по-сериозен проблем, особено ако се комбинира с други симптоми като задух, болка или температура.
Може ли сухата кашлица да е от алергия?
Да. Алергичната реакция може да предизвика упорита суха кашлица, особено при контакт с прах, полени, животински косми или определени химикали.
Източници:
Др. Мартин Христов
Виж повече за автораПопулярни продукти
-
Water OutОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Апетит контролОбичайна цена 39.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
АшвагандаОбичайна цена 31.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
39.99 лвЦена при промоция 31.99 лв -
Колаген смутиОбичайна цена 47.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
59.99 лвЦена при промоция 47.99 лв -
Пробиотик бленд - пробиотичен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Мулти ензимен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.