
Суха кашлица при деца и възрастни: Причини и възможни усложнения
Др. Мартин ХристовЗа разлика от продуктивната кашлица, при която се отделят секрети под формата на храчки, тя не води до изчистване на секрети и често е съпроводена с дразнещо гърло. Това може да предизвиква позивите за кашлица и да причини дискомфорт и нарушения на съня.
Разбирането на причините и начините за облекчаване на този симптом са от съществено значение за правилното лечение и предотвратяването на усложнения.
Какво представлява сухата кашлица?
Сухата кашлица е мъчителна форма на кашлица, при която липсва отделяне на храчки. Тя често се дължи на дразнене на горните дихателни пътища или гърлото и може да бъде предизвикана от различни заболявания, като настинка, грип или алергии.
В някои случаи може да продължи седмици наред и да изисква специализирано лечение. Понякога е толкова упорита, че води до истинско изтощение и претоварване на мускулите, участващи в акта на кашляне - най-вече на корема и тези, между ребрата.
Характеристики на сухата кашлица

Сухата кашлица е специфичен симптом, който е лесно разпознаваем чрез своите характеристики.
За сухата кашлица са характерни следните особености:
-
Липса на секрет – сухата кашлица не е придружена от отхрачване на слуз, жилави секрети или храчки. Именно поради тази причина, при нея трудно настъпва облекчение.
-
Чувство на дразнене – често причинява усещане за гъделичкане в гърлото, което от своя страна води до непрестанни позиви за кашляне.
-
Пристъпи – може да възниква на пристъпи, особено през нощта, като те са особено мъчителни и могат да доведат до повръщане или бронхоспазъм и силно затруднено дишане.
-
Продължителност – ако трае повече от три седмици, е необходимо да се консултирате с лекар.
За какво да внимавате при суха кашлица?
Сухата кашлица може да бъде сигнал за различни заболявания, затова е важно да се обърне внимание на няколко ключови аспекта. При наличието на дори един от тях е добре да се консултирате с медицински специалист.
Обърнете внимание на:
-
Продължителност на кашлицата – ако продължава повече от три седмици е необходимо да се търси подлежаща причина като хронична респираторна болест, гастроезофагеален рефлукс или дори белодробна неоплазия.
-
Наличие на придружаващи симптоми – треска, загуба на тегло, задух или болка в гърдите могат да насочат към сериозни инфекции, сърдечни или белодробни заболявания.
-
Влошаване през нощта – може да е признак на астма или ГЕРБ, при които дразненето на дихателните пътища се засилва в легнало положение и задейства парасимпатиковата нервна система през нощта.
-
Влияние на околната среда – излагането на прах, дим, химикали или сух въздух може да влоши кашлицата и да насочи към алергична или дразнеща причина.
-
Прием на лекарства – АСЕ-инхибиторите (за хипертония) са известни с предизвикването на хронична суха кашлица. Ако се подозира лекарствена причина, е необходимо консултация с лекар с цел евентуална промяна на лечението.
-
Рискове от усложнения – Продължителната суха кашлица може да доведе до мускулна умора, гръдни болки, дехидратация на лигавиците и дори до увреждане на гласните струни.
Ако кашлицата е упорита, с влошаващи се симптоми или е придружена от тревожни признаци като кръвохрак или силен задух, е необходима незабавна медицинска оценка.
Причини за суха кашлица

Съществуват множество причини за появата на суха кашлица. В повечето случаи не се касае за страшни или нелечими болести, но въпреки това трябва да бъдат адресирани навреме и правилно.
Инфекции
Вирусни и бактериални инфекции като грип, настинка или коклюш могат да причинят упорита кашлица при възрастни и деца, която продължава дори след отшумяване на първоначалната инфекция.
Причината за това е дразненето и наранената лигавица, като след нейното възстановяване кашлицата трябва да отзвучи от само себе си.
Алергии и дразнители
Алергичната кашлица може да бъде предизвикана от прах, полени, домашни любимци или замърсен въздух. Дразнители като тютюнев дим и химикали също могат да засилят кашличния рефлекс.
Особено внимание трябва да се обърне при появата на суха кашлица след излагане на химически вещества, като например почистващи препарати. Те могат да доведат до увреждане на дихателните пътища, да намалят възпротивителните сили на лигавичния слой, който покрива трахеята и бронхите и постепенно да се появят усложнения като бактериални инфекции.
Алергичната кашлица често е сезонна, придружена със сърбеж в очите и носа, без температура, втрисане и болки в мускулите, характерни за вирусната кашлица.
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
При ГЕРБ или още гастроезофагеална рефлуксна болест, киселините от стомаха дразнят гърлото, което води до дразнеща кашлица от гърлото, особено през нощта или сутрин след ставане.
ГЕРБ е диагноза, която не се поставя след единични случаи на киселини или рефлукс, каквито всеки от нас е имал, а при хроничната им поява и трябва да се приеме сериозно поради риск от усложнения.
Медикаменти
Някои лекарства, като АСЕ инхибитори, използвани за лечение на високо кръвно налягане, могат да причинят спастична кашлица като страничен ефект.
Вашият кардиолог ще прецени според тежестта на кашлицата ви дали да промени лечението, дозировката или да го остави същото.
Астма
Астмата често се проявява със суха дразнеща кашлица, която се влошава през нощта или след физическо натоварване.
Характерното за нея обаче е затруднения експириум (издишване) и появата на бронхоспазъм, който в някои случаи може да доведе до асфиксия (задушаване), ако не бъдат предприети мерки.
Психогенна кашлица
При някои хора лаеща кашлица може да бъде свързана с психологически фактори, като стрес и тревожност.
В такива случаи, трябва да се насочите към психолог или психиатър за отстраняване на психологическия проблем, след което ще изчезне и симптома суха кашлица.
Сух въздух
Прекомерно сухият въздух в затворени помещения може да доведе до хронично дразнене на гърлото и появата на кашлица. Именно по тази причина, особено през зимните месеци, е добре да се проветрява редовно помещението, в което се спи, работи или прекарва повече време.
Как да преборите мъчителна суха кашлица?
Начините за справяне със сухата кашлица включват различни методи, които зависят основно от причинителя на симптома и неговият произход. Съществуват и други, които комплементарно могат да внесат облекчение, без значение каква е причината.
-
Овлажняване на въздуха – използването на овлажнители може да намали възпалението и дразненето, като това е ефективен метод, без значение от причината за появата на суха кашлица.
-
Прием на повече течности – топлите чайове и водата подпомагат хидратирането на организма, а билките за кашлица със своите активни вещества помагат за облекчаване на възпалението и дразненето.

-
Избягване на дразнители – ограничете излагането на тютюнев дим и замърсен въздух. Внимавайте при употреба на химически препарати и винаги използвайте маски, когато е необходимо.
-
Медикаментозно лечение – при необходимост могат да се използват антитусивни лекарства или антибиотици, но само след консултация с лекар и установен причинител.
Суха кашлица при деца: Особености и с какво да внимавате
Детският организъм е по-чувствителен и сухата кашлица при деца може бързо да доведе до усложнения като бронхит или пневмония. Продължителната суха кашлица е силно изтощителна и може да доведе до повръщане, отпадналост и дори да попречи на дишането и последваща асфиксия.
Особено внимание трябва да се обърне на лаеща кашлица, която може да бъде признак на коклюш, изискващ незабавна медицинска помощ.
Сухата кашлица при децата може да бъде предизвикана от вирусни инфекции, алергии, астма или дразнители от околната среда. Тя често е по-изразена през нощта и може да доведе до безсъние, раздразнителност и дискомфорт.
При децата има особености за сухата кашлица, които включват:
-
По-чувствителни дихателни пътища – детските бронхи са по-тесни и реагират по-силно на възпаление и дразнители.
-
Честа нощна кашлица – засилва се в легнало положение, особено при постназално стичане (задна хрема) или рефлукс.
-
Рискове от усложнения – продължителната кашлица може да доведе до умора, болки в гърдите или затруднено дишане.
При децата трябва да се внимава да не настъпят усложнения. Ако кашлицата трае повече от две седмици потърсете консултация с лекар.
Други особености, които трябва да вземете предвид, са:
-
Придружаващи симптоми – висока температура, задух, обриви или промяна в гласа изискват незабавна медицинска оценка и назначаване на адекватно лечение с антибиотици, антихистамини, противовирусни медикаменти и имуностимулатори (в зависимост от причината).
-
Възможни алергии – ако кашлицата се засилва при контакт с прах, домашни любимци или определени храни, то тя може да е алергична и е необходимо да се направят тестове за установяване на конкретния алерген, за да може неговото действие да бъде отстранено.
-
Опасност от коклюш – при пристъпна кашлица, наподобяваща лаене или звуците на магаре (магарешка кашлица) и „кукуригащо“ вдишване и повръщане, особено при неваксинирани деца, е необходима спешна диагностика.
За да облекчите сухата кашлица при децата е нужно да проветрявате редовно помещението, в което се намират, да ги пазите от тютюнев дим и да овлажнявате въздуха, за да се намали дразненето.
Ако сухата кашлица не се подобрява или се влошава, е важно да се направи своевременна медицинска оценка, за да се изключат сериозни заболявания.
Кога да се консултирате с лекар?
Необходимо е да се консултирате с лекар, ако кашлицата продължава повече от три седмици, влошава се, придружена е с висока температура или затруднено дишане.
Това може да е признак на сериозно заболяване на белите дробове или други органи.
Често задавани въпроси

Как да различим алергична кашлица от вирусна?
Алергичната кашлица често е сезонна, придружена със сърбеж в очите и носа, без температура, втрисане и болки в мускулите, характерни за вирусната кашлица.
Какво да правя при нощна суха кашлица?
Овлажнявайте въздуха, пийте топли течности и повдигнете главата си с допълнителна възглавница.
Кои заболявания могат да причинят хронична суха кашлица?
ГЕРБ, астма, хроничен бронхит, алергии и някои сърдечни заболявания.
Източници:
Др. Мартин Христов
Виж повече за автораПопулярни продукти
-
Water OutОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Апетит контролОбичайна цена 39.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
АшвагандаОбичайна цена 31.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
39.99 лвЦена при промоция 31.99 лв -
Колаген смутиОбичайна цена 47.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
59.99 лвЦена при промоция 47.99 лв -
Пробиотик бленд - пробиотичен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Мулти ензимен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.