Херпес зостер: Същност и лечение

Херпес зостер: Същност и лечение

Михаил Валентинов
Голям процент от хората са прекарвали инфекциозното заболяване шарка, било то в детството или като възрастни, но малцина знаят, че не сме застраховани от повторна проява на вирусната инфекция.

Повторната активация на вируса обаче води до развитието на т.нар. херпес зостер, което всъщност е наименованието на самия вирус и се изразява в появата на силно болезнен неприятен обрив.

Научете повече за това заболяване и начините да облекчите неприятните симптоми, свързани с него.

Какво е херпес зостер?

Симптоми херпес

Херпес зостер е вид вирусно заболяване, причинено от реактивацията на вируса на варицела-зостер (вирусът, отговорен за появата на познатата на всички ни варицела). След преболедуване от варицела, вирусът не се унищожава напълно. Отслабен, той се заселва в нервната тъкан, намираща се в близост до гръбначния мозък.

Там остава инактивиран и след години може да се реактивира, но вече под новата си форма, а именно, под формата на херпес зостер. В хода на заболяването се появява обрив. Характерно за обрива е, че той е болезнен, сърбящ и засяга само едната страна на тялото или лицето.

Много често при пациентите, преболедували херпес зостер се появява състояние, наречено “постхерпетична невралгия”. Казано иначе, след изчезване на обрива на негово място продължава да се усеща сърбеж, болка и повишена чувствителност.

Херпес зостер засяга главно хора с по-слаба имунна система и възрастните. Рискът за поява заболяването се увеличава с годините, принуждавайки медицинските специалисти да извършват редовни изследвания за профилактика на възрастното население. 

Ранната диагностика и правилното противовирусно лечение са ключови за излекуването и предотвратяването на усложнения.

В тази статия ще разгледаме различните рискови фактори за появата на херпес зостер, както и ефективното лечение, нужно за борбата с тази болезнена вироза. 

Симптоми на херпес зостер

Симптоматиката при това инфекциозно заболяване е много характерна. Обикновено започва с болка в едната половина на тялото или лицето, последвана от изтръпване и чувство за парене.

Тези симптоми са придружени от сърбящ обрив и свръхчувствителност в засегнатата област. След няколко дни, на мястото на обрива се появяват мехури, пълни с бистра течност, наподобяващи тези при варицелата. 

След пукане на мехурите, на тяхно място се появява коричка. Раните зарастват за период от 15-30 дни. Болката може да бъде толкова силна, че пациентите я описват като пронизваща. 

В някои случаи на херпес зостер може да се наблюдава повишаване на температурата, главоболие, отпадналост или чувствителност към светлина (фотофобия), преди появата на обривите по кожата.

Както споменахме по-горе, “постхерпетичната невралгия” е специфичен симптом, при който болката и повишената чувствителност могат да продължат от няколко месеца до години след преболедуването.

Друга рядко срещана форма на зостера е свързана със засягане на очите. При нея могат да настъпят трайни увреди на зрението, ако не се предприемат навременни мерки.

Причини и рискови фактори

Както споменахме, това е заболяване, причинено от реактивация на вируса на варицела зостер, който се е намирал в нервната тъкан. Рисковите фактори за реактивация са многобройни, като най-значимият е възрастта.

Ако сте на 50-60 годишна възраст, рискът за преболедуване от херпес зостер е много висок, поради отслабването на имунитета с годините.

Други рискови фактори са:

  • Слаб имунитет при хора, болни от СПИН
  • Ракови или автоимунни заболявания

Хората, провеждали имуносупресивна или кортикостероидна терапия също попадат в рисковата група.

Стресът и физическото претоварване са сравнително редки причини за появата на вирусната инфекция, но не са изключени. Важно е населението да познава заболяването и причините за възникването му, за да се подобри превенцията срещу него.

Възможни усложнения

Херпес зостер е заболяване, което може да доведе до сериозни и дълготрайни последици за здравето, а болката, причинена от него да срине напълно ежедневието ви. 

Ето някои от възможните усложнения:

  • Постхерпетична невропатия: Това е състояние след преболедуване от зостер вирусна инфекция. Характерна за него е болката, която продължава месеци и дори години след изчезването на обрива. Това усложнение влошава качеството на живот, защото предизвиква хронични болки и дискомфорт в тялото.
  • Херпес зостер офталмикус: Когато вирусът засегне лицевия нерв, настъпват увреди в зрителния анализатор. Те могат да доведат до корнеални язви и дори трайна загуба на зрението. Това е рядко усложнение, засягащо едва 10% от хората, страдащи от херпес зостер.
  • Бактериална инфекция: Обривът може да бъде инфектиран след разчесване. Инфектираните обриви могат да зараснат, оставяйки белег, траен спомен за заболяването.
  • Дисеминиран зостер: Това е тежка форма на заболяването, срещаща се при имунокомпрометирани пациенти. При нея заболяването се разпространява широко извън първоначалната си кожна локализация. Засягат се различни части от тялото и дори вътрешните органи, като може да завърши с фатален край. Среща се при 2-10% от имунокомпрометираните пациенти, боледуващи от вируса.

В редки случаи може да се появят проблеми с нервната система, чиито  симптоми се проявяват като  лицева парализа, загуба на слуха или енцефалит (възпаление на мозъка).

Лечение и медикаменти

Ефективното справяне с херпес зостер включва комбинация от лечение на симптомите, промоция на здравето и превенция на усложненията. 

Освен антивирусните лекарства, които са абсолютно задължителни при такъв тип инфекция, на помощ идва поддържащото лечение на неприятните симптоми, включващо болкоуспокояващи и природни хранителни добавки и билки.

Болкоуспокояващи

За справяне с инфекциозното заболяване се използват два типа болкоуспокояващи: без лекарско предписание или с рецепта.

От болкоуспокояващите без лекарско предписание ефективни са ацетаминофен и други нестероидни противовъзпалителни средства. 

От лекарствените препарати, изискващи лекарско предписание най-често предписваните са опиоиди, антиконвулсанти, антидепресанти и локални аналгетици.

Витамини и хранителни добавки

Добавки за мозъчна дейност.

Природната медицина има своите ползи и тук - редица витамини и билки намаляват симптомите на херпес зостер и водят до излекуването му.

Ето някои хранителни добавки и билки, подбрани от ВитаОн, които ще ви бъдат от полза в борбата с вирусната инфекция.

Витамин С

Витамин С на ВитаОн играе съществена роля в борбата с варицела зостер вируса. Той стимулира имунната система, а със своите антиоксидантни свойства помага за намаляване на възпалението и потиска разгръщането на симптоматиката.

Високите дози на витамин С, приемани под формата на хранителна добавка или чрез храната стимулират защитните сили на организма и ускоряват възстановяването.

Въпреки, че не лекува самостоятелно заболяването, той може да се добави в антивирусната терапия, за да ускори процесите на оздравяване и да осигури облекчаване на симптомите. 

Витамин В12

Ако страдате от постхерпетична невралгия, витамин В12 е идеалната хранителна добавка за вас. Той укрепва нервите и намалява невропатната болка. Бори се с дискомфорта, причинен от невралгията и стимулира регенерацията на увредените нерви.

Витаминът притежава също антиоксидантни и регулаторни функции. Може да приемате В12 на ВитаОн под формата на капсули за перорална употреба - по 1 капсула дневно.

Цинк

Лесноусвоима форма на цинк, регулиращ функцията на имунната и ендокринната система и предоставяща мощна антиоксидантна защита.

Цинкът подпомага справянето със симптоматиката при херпес зостер. Той укрепва имунитета и ускорява оздравителните процеси в раните. Други негови функции са потискане на възпалението и стимулиране на кожната регенерация. Освен това той е известен и като регулатор на белтъчната синтеза и стимулатор на половите хормони.

Маточина

Маточината е широко разпространена из нашите географски ширини. Със своите многобройни лечебни свойства, тя намалява болката, сърбежа и възпалението, причинени от херпес зостер.

Билката има антивирусни свойства, които пречат на миграцията на вируса в кожата и стимулират възстановяването. Тъй като маточината може да се приема под различни форми, от ВитаОн сме избрали най-удобният начин за нейното приемане, а именно под формата на билкова тинктура. Билковата тинктура се съчетава чудесно с антивирусното лечение.

Жълт кантарион

Билковата тинктура от жълт кантарион представлява висококачествен водно-алкохолен екстракт, извлечен от цветовете на билката Hupericum perforatum. Със своите антиинфламаторни свойства жълтия кантарион намалява възпалението, облекчава болката и премахва обрива.

Освен това тинктурата намалява нивата на стрес, които могат да бъдат фактор в реактивацията на варицела зостер.

Както болкоуспокояващите, така и природните лекове могат да се комбинират с антивирусното лечение, за по-бързо излекуване.

Винаги се консултирайте с лекар, преди да започнете каквото и да е лечение срещу херпес зостер.

Хигиена при херпес зостер

Поддържането на добри хигиенни навици е от изключителна важност при тази вирусна инфекция.

Къпане

При къпане използвайте хладка вода и обикновен сапун. Измийте обрива внимателно, без да използвате гъба за баня, защото с нея може да раздразните кожата. След баня попийте водата от тялото си с чиста кърпа, без да прилагате сила върху кожата. 

От изключителна важност е да не споделяте вашите лични дрехи и вещи, с цел да не се разпространява инфекцията. Използвайте широки, дишащи дрехи, за да намалите дискомфорта от обрива.

Забранени храни и препоръчителна диета

Диета при херпес зостер

Храните, които е добре да намалите или да отстраните от менюто си, ако страдате от херпес зостер не са малко, но тук ще ви представим само тези, които трябва да отстраните напълно от менюто си. 

Такива забранение храни са:

  • Храни, богати на аргинин - шоколад, фъстъци, зърнени култури
  • Рафинирани въглехидрати
  • Богати на въглехидрати храни като хляб и различни видове сладкиши

Разбира се, към забранените храни попадат и храни, богати на захари, тъй  високите нива на захари потискат имунитета.

Както има забранени, така и има препоръчителни храни, които са полезни и които подпомагат възстановяването от инфекциозното заболяване.

Ако страдате от херпес зостер, препоръчителни храни са:

  • Храни, богати на Омега 3 мастни киселини: Тези храни намаляват процесите на възпаление. Рибата е една от основните храни, които трябва да бъдат включени в диетата ви.
  • Храни, богати на антиоксиданти: Плодовете и зеленчуците са антиоксидантен резерв и техният прием допринася за по-доброто функциониране на имунната система. 
  • Храни, богати на лизин: Те инхибират (потискат) репликацията на вируса. Богати на лизин са млечните продукти, рибата, пилешкото месо и други.

Възстановяване и последствия

Възстановителният период при херпес зостер е от 2-4 седмици. Разбира се, това е относително, тъй като при всеки вирозата протича по различен начин, в зависимост от възрастта, цялостното състояние и различните рискови фактори.

В този период трябва да поддържате добра хранителна диета и адекватна почивка, за да може имунната система да работи на пълни обороти.

Последствията са разнообразни. Най-чести са кожните инфекции, появата на белег на засегнатото място, постхерпетичната невралгия, неврологичните проблеми или загубата на зрение.

Превенция

Превенцията на инфекциозното заболяване се състои в 4 основни стъпки.

Ето кои са:

  • Ваксинация: Ваксинацията е най-ефективният метод в борбата срещу херпес зостер, тъй като ваксината намалява драстично риска от зараза.
  • Подсилване на имунната система: Поддържането на балансирана диета, редовният прием на хранителни добавки и спортуването са от изключителна важност за здравето на имунната система.
  • Избягване на контакти с болни.
  • Поддържане на хроничните състояния: Състояния като СПИН, автоимунни заболявания и диабет могат да потиснат имунната система. Те трябва да бъдат контролирани, за да се предотврати появата на херпес зостер.

Спазването на тези четири основни стъпки може да ви помогне да намалите риска от появата на херпес зостер.

Държава 

Ваксинационна програма 

Целева група

България

Няма рутинна програма 

Ваксината се предлага в частния сектор 

Франция

Препоръчителна, но не рутина

Възраст над 65 години

Испания

Ваксинация в определени региони

Хора над 65 години

Германия 

Препоръчителна за възрастни

Хора над 60, особено в рискови групи

Великобритания 

Да, поставя се рутинно

Хора над 70 години

Швеция

Препоръчителна, но не се покрива от здравната каса на държавата

Хора над 65 години

*Таблицата е информативна и показва в кои държави има ваксинационни програми и какви са целевите групи от хора.

Кога да се консултирате с лекар?

Кога да се консултирате с лекар?

Консултацията със специалист е задължителна, ако симптомите на болка и дискомфорт не отшумят след заздравяване на раните. Това е признак за поява на постхерпетичната невралгия и трябва да бъдат взети мерки. Ако симптомите се усилят или се появят симптоми от страна за зрителната система, веднага се консултирайте с лекар. 

Заключение

Херпес зостер е вирусна инфекция, която протича с появата на болезнен, сърбящ обрив в едната половина на тялото. Отминава за около 2-4 седмици. Това е лечимо заболяване, но пренебрегването му може да доведе до сериозни последици.

Навременната диагностика и лечение с антивирусни лекарства и ваксини е от съществено значение. Освен антивирусната терапия, специалистите съветват да се използват също болкоуспокояващи и природни лекове, с цел намаляване на симптоматиката. Хранителните диети и честите упражнения също помагат в лечението на вируса, като подсилват имунната система.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Мога ли да се заразя, ако съм имал контакт с болен от херпес зостер? 

Съществува възможност за заразяване с вируса на варицела зостер. Ако заразеният не е преболедувал варицела, рискът от развитие на варицела е висок.

Има ли превенция за херпес зостер?

Превенция има и тя е чрез ваксинация. Приложението на ваксини на хора над 50-годишна възраст е препоръчително, тъй като те имат по-слаба имунна система.

Мога ли да приемам трициклични антидепресанти при херпес зостер?

Може да приемате лекарства като амитриптилин или нортриптилин, ако имате постхерпетичната невралгия. Трицикличните антидепресанти спомагат за облекчаването на невропатната болка при херпес зостер. Тези медикаменти обаче носят своите рискове и трябва да бъдат препоръчани от медицински специалист. 

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.