Този сайт има ограничена поддръжка за вашия браузър. Препоръчваме да преминете към Edge, Chrome, Safari или Firefox.
Поздравления! Вашата поръчка отговаря на условията за безплатна доставка Остават Ви 90 лв до Безплатна доставка

Промо пакети


Количка 0

Остават ви 125.00 лв до подарък Мурсалски чай - билкова тинктура ПОДАРЪК
Поздравления! Вашата поръчка отговаря на условията за безплатна доставка Остават ви 90 лв до безплатна доставка
Няма повече налични продукти за покупка

Продукти
Съчетавай с
Добавете бележки към поръчката
Междинна сума Безплатно
Доставката, данъците и кодовете за отстъпка се изчисляват при плащане

Какво е мозъчна мъгла и как се лекува

Какво е мозъчна мъгла и как се лекува
  1. Какво е мозъчната мъгла
  2. Причини за появата ѝ
  3. Диагноза ли е понятието 'мозъчна мъгла'
  4. Възможни съпровождащи симптоми и какво означават
  5. Лечение и превенция
  6. Кога да се консултирате със специалист
  7. Често задавани въпроси

Мозъчна мъгла (brain fog) е жаргонно понятие, което става популярно у нас от страните в Западна Европа. На английски с този жаргон се описва състояние на затруднена концентрация, забавено мислене, отвеяност и трудности в извършването на мисловна дейност като цяло.

Състоянието не е болест, а по-скоро симптом на други здравословни проблеми, като някои хора може да го изпитат за кратко, а при други да бъде хронично и драстично да повлияе ежедневието им.

В тази статия ще ви запознаем със същността на мозъчната мъгла, причините за нейното възникване и начини да се справите с нея.

Магнезий - Магнезиев цитрат

# Какво е мозъчната мъгла

На първо място трябва да се подчертае, че мозъчната мъгла не е заболяване, а представлява обобщен симптом на различни здравословни състояния, които могат да доведат до нея.

Характеризира се с нарушения в когнитивните функции като:

  • Трудности при вземане на решения

  • Проблеми с краткотрайната памет

  • Усещане за загуба на умствена острота.

Според хората, които са засегнати от симптомите на мозъчната мъгла усещането е като за умствена блокада. Освен забавени когнитивни функции, съобщават за раздразнителност, изтощение и неспособност да изпълняват ежедневните си задачи с нормалната за тях ефективност.

Мозъчната мъгла представлява интересен за науката феномен, като за появата ѝ са открити различни фактори и причини.

# Причини за появата ѝ

Какво е мозъчната мъгла?

След като ви запознаем с причините за появата на мозъчната мъгла, бързо ще намерите доста общо между нея и синдрома на прегарянето, тъй като по същество тя е един от симптомите на бърнаут синдрома.

# Стрес

На първо място се посочва стресът, който е фактор за голяма част от заболяванията като цяло. Хроничният стрес води до повишени нива на кортизол - хормонът на стреса.

При хронично високи нива на кортизол може да се наблюдава спад в когнитивните функции като намалена концентрация, нарушена памет и умствена острота.

# Липса на сън

По време на сън, тялото и мозъкът се възстановяват, като през този период се отделят специфични вещества, имайки за цел да възвърнат биохимичната хомеостаза.

Науката отдавна е доказала като факт, че недостатъчният сън намалява способността на мозъка да обработва бързо и ефективно информация.

Освен количеството, за съня е важно и качеството. Заболявания като сънна апнея, често събуждане по различни причини, прием на алкохол - всички те могат да нарушат качеството на съня. Крайният резултат отново е поява на мозъчна мъгла.

# Хормонални промени

Хормонални промени като колебания в щитовидните и половите хормони също могат да се отразят на когнитивните функции на мозъка. Доказана е ролята на тиреотропните хормони, естрогена, тестостерона и пролактина за правилното функциониране на нервната система. 

Знае се също така, че техните нива при мъжа и жената е важнода бъдат в рамките на нормалните за двата пола и всеки дисбаланс в съотношението между тях може да доведе до трудна концентрация, раздразнителност, намалена умствена продуктивност.

# Мозъчна мъгла при менопауза

Това е частен случай на състоянието, дължащо се на физиологичните промени в женския организъм, които настъпват при менопаузата. 

Тези промени са свързани с понижаване нивата на естроген и водят до раздразнителност, склонност към депресивни състояния, липса на концентрация и енергия. Постепенно с отминаване на промените и възобновяване на хомеостазата, мозъчната мъгла отминава, като при отделните жени може да отнеме и различен период от време.

# Дефицит на есенциални хранителни вещества

Дефицитът на есенциални хранителни вещества като недостатъчен прием на витамини, особено тези от група B (B1, B6, B12) и на витамин Д е свързан с влошаване на мозъчните функции и намалена умствена ефективност. Минералите като магнезий също имат важно значение за нервната система.

# Хронични възпалителни заболявания

Хроничните възпалителни заболявания, свързани с повишен оксидативен стрес много често нарушават мозъчната дейност и водят до появата на умствена мъгла. 

Същото се отнася за някои автоимунни заболявания и особено за диабета. Различни вирусни инфекции с изразен невротропизъм (повишен афинитет към нервната тъкан) могат остро да влошат умствената дейност и да доведат до временна или перманентна мозъчна мъгла.

# Лекарства

Медикаментите, предписвани при медицински състояния като хроничен болков синдром и различни депресивни заболявания, почти винаги водят до задълбочена форма на мозъчна мъгла. 

При тази форма човек няма желание за извършване на мозъчна работа и се чувства със силно намален капацитет за това. Такива лекарства са опиатите, антидепресантите, антиконвулсантите и други.

# Диагноза ли е понятието 'мозъчна мъгла'

Мозъчната мъгла не е официална медицинска диагноза. Тя сама по себе си представлява симптом на други здравословни състояния и може да ни насочи към диагнозата на основната причина за появата ѝ. 

Този процес е свързан със снемането на подробна медицинска анамнеза, която да установи причината за появата на тази съвкупност от когнитивни нарушения. 

Установяване на причините за появата на мозъчна мъгла може да е нелека задача и да налага консултация със специалист.

# Възможни съпровождащи симптоми и какво означават

Често мозъчната мъгла е придружена и от други симптоми, които са пряко свързани с основното заболяване/състояние. 

Умората, която обикновено акомпанира на мозъчната мъгла може да даде сигнал за налична анемия, проблеми с щитовидната жлеза, сънна апнея, дефицит на някои витамини.

Главоболието, макар и по-рядко, също придружава мозъчната мъгла, като то може да е знак за дехидратация, нервно пренапрежение или нарушено качество на съня и други по-специфични проблеми на мозъчната кръвоносна система например.

Раздразнителност и промени в настроението пък може да индикират хормонален дисбаланс, прекомерен стрес и други.

Комбинацията от всички тези симптоми обикновено насочва опитния специалист към бърнаут синдром, който може да бъде породен от различни фактори, най-често психическо и физическо изтощение.

# Лечение и превенция

сън

Мозъчната мъгла не е болест, а състояние, което затруднява ясното мислене. Затова не може да се говори за лечение в традиционния смисъл. Въпреки това, прилагането на определени методи и стъпки може значително да облекчи симптомите и да подобри качеството на живот.

# Промяна в начина на живот

Осигуряването на редовен качествен сън, който да е не по-кратък от 6-8 часа има ключово значение за мозъка и способността му да изпълнява своите функции.

Регулирането на баланса между работа и почивка може да има огромно влияние върху мозъчните функции и когнитивните процеси. Прекомерният стрес най-често е породен от “преработване”на фона на недостатъчно време за отдих и релакс.

Редовните физически упражнения също имат стимулиращо действие върху мозъка, а освен това се борят ефективно с нивата на кортизол, съответно и стрес в организма.

# Начин на хранене

Лечение и превенция

Консумацията на храни, богати на антиоксиданти, като плодове и зеленчуци, помага на организма да си набави необходимите микронутриенти и полезни биохимикали, включително полифеноли, които подобряват мозъчните функции. Включването на 'живи' храни като ферментирали продукти също допринася за баланса на хранителните вещества.

Приемът на Омега-3 мастни киселини, които се съдържат в мазни риби като сьомга, пъстърва и херинга, доставя важни вещества за мозъка и нервната система, подпомагайки тяхното оптимално функциониране.

Хидратацията също играе ключова роля. Достатъчното количество вода поддържа мозъка активен и в добра кондиция, което е важно за концентрацията и умствената яснота.

Необходимо е да се избягват храни с високо съдържание на захар, рафинирани продукти, трансмазнини, вредни добавки, алкохол, както и прекомерната употреба на кафе и други стимуланти. Тези вещества могат да увредят мозъчната функция и да влошат цялостното здраве.

# Билки и хранителни добавки при мозъчна мъгла

Добавки за мозъчна дейност.

При съмнение за недостиг на важни за мозъка и нервната тъкан вещества, можете да приемате магнезий, витамин Д или витамини от група Б под формата на хранителни добавки.

Добре е да се приемат вещества като холин и различните му форми,  билки и техните екстракти. Те са доказано ефективни за подобряване на мозъчната работа и умствената дейност. 

Билки като гинко билоба, ашваганда, розмарин, жълт кантарион, куркума могат да се приемат както под формата на сухи екстракти, така и като концентрирани билкови тинктури или запарки.

# Домашни лекове

В домашни условия ароматерапията с етеричните масла от розмарин, мента, бор, лавандула и цитруси може да освежи ума и да намали чувството за умствена умора.

Добър ефект имат и чайовете от комбинации от различни билкови отвари, които подобряват мозъчното кръвообращение и острота.

# Медитация

Макар и трудни за първоначално усвояване, различните медитационни техники могат осезаемо да намалят тежестта на мозъчната мъгла и да освежат духа и тялото.

# Кога да се консултирате със специалист

Консултация с лекар е необходима при следните случаи:

  • Мозъчната мъгла продължава повече от две седмици.

  • Симптомите се влошават или се появяват нови като замаяност, загуба на равновесие или силна умора.

  • Състоянието пречи на ежедневната ви работа или социалния живот.

Въпреки това не може да се каже еднозначно кога е време да се посъветвате със специалист, тъй като всеки сам познава тялото си и временните фактори, които могат да въздействат за появата на мозъчната мъгла.

# Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

# Може ли мозъчната мъгла да е причинена от прегаряне

Да, най-често тя е симптом на комплексното състояние, познато като бърнаут синдром или синдром на прегарянето.

# Какво е най важно за възстановяване на мозъчната функция

Сънят и почивката са основните фактори, за които трябва да се погрижите при наличие на мозъчна мъгла.

# Пречи ли консумацията на захарни изделия алкохол и бързи храни

Консумацията на тези храни и напитки водят до различни негативни промени в цялото тяло и бързо се отразяват на мозъчната дейност.

# Източници

Оставете коментар

Моля, обърнете внимание, че коментарите трябва да бъдат одобрени преди публикуване.