Лаймска болест: Симптоми и възможности за ефикасно лечение

Лаймска болест: Симптоми и възможности за ефикасно лечение

Михаил Валентинов

Лаймската болест е инфекциозно заболяване, което се получава, когато заразен кърлеж ухапе човек. Специфичното за тази инфекция е характерната болка в ставите и високата температура.

В тази статия ще разгледаме възможните начини за лечение и превенция на Лаймската болест.

Какво представлява Лаймската болест?

Какво представлява Лаймската болест?

Причината за появата на Лаймската болест е бактерия от род Borrelia, наречена още Borrelia burgdorferi. Този специфичен микроорганизъм е вид спираловидна бактерия (спирохета), която се предава основно чрез ухапване от кърлежи от рода Ixodes. 

Кърлежите населяват точно определен вид горски елени и затова се наричат още еленови кърлежи. Обикновените кърлежи, които са “дървесните” и “кучешките” не са носители на инфекцията

Лаймската болест, наречена още “борелиоза”, е разпозната за пръв път през далечната 1975 година в град Лайм, щата Кънектикът, когато децата започват да получават симптоми на ювенилен ревматоиден артрит. 

Учените установяват, че всички те са били ухапани от еленови кърлежи и свързали ухапването с появата на ювенилен артрит. Borrelia burgdorferi sensu stricto е причинителят на почти всички случаи на болестта в Северна Америка.

Таблица на заболелите от Лаймска болест по региони (2018-2023)

Регион

2018-2019

2020-2021

2022-2023

Европа

Постоянен ръст в Централна и Източна Европа.

Стабилни нива, но намаление на случаите заради COVID - пандемията

Леко увеличение след края на ограниченията

Северна Америка

Постоянен ръст на случаите, особено в централни и североизточни щати

Спад на случаите заради пандемията

Увеличение в Канада и САЩ, възстановяване на нивата преди COVID-19

Канада

Постоянно увеличение, особено в южните райони

По-малко регистрирани случаи заради пандемията

Възстановяване на нивата преди пандемията

Централна Европа

Високи нива в Чехия и Полша

Намалението на дейностите на открито води до намалена заболяемост

Отново високи нива в Чехия и Полша

Скандинавия

Увеличение на случаите в Швеция и Финландия

По-малко регистрирани случаи

Леко увеличение

Азия

Рядка, но регистрирана в някои части на Китай и Русия

Ограничени случаи 

Леко увеличение в Русия

Австралия и Нова Зеландия

Не е ендемична, регистрирани няколко внесени случаи

Без значителни промени

Стабилно ниски нива, само внесени случаи

  • Европа: Лаймската болест е силно разпространена в Източна и Централна Европа и в Скандинавия. Наблюдава се увеличена заболяемост със спад в периода на COVID-пандемията.
  • Северна Америка: Огнищата са основно в североизточните и централни САЩ и Канада. Наблюдава се възстановяване на нивата след пандемията.
  • Азия: Лаймската борелиоза е по-рядка, но срещана в някои части на Китай и Русия.
  • Австралия и Нова Зеландия: Болестта не е ендемична и се регистрират се само внесени случаи.

Симптоми на болестта

Ухапването от кърлеж може да изглежда като малка, обикновено сърбяща подутина по кожата ви, наподобяваща ухапването от комар. За разлика от комара, кърлежът не оставя болезнено усещане при ухапването и много често хората забелязват, че са ухапани, след като видят подутината. 

Симптоматиката при Лаймската болест варира. Тя обикновено се появява на етапи, които могат да се припокриват. При повечето хора ранната фаза протича безсимптомно. 

Ето ги и трите основни фази, през които преминава симптоматиката на състоянието.

Ранна локализирана фаза

Първата (ранната фаза) се появява през първите 3-30 дни от ухапването от кърлежа. Този стадий от заболяването се характеризира с много малко симптоми. Нарича се още “ранна локализирана фаза”. 

Обривът е най-честият симптом при ранната фаза, но той може и да не се появи. Обикновено обривът е кръгъл, намиращ се около мястото на ухапването. В центъра обривът се вижда ясно, а по краищата започва да избледнява. Това централно зечервяване носи името “bull’s eye” и е патогномоничен белег за заразяване с Лаймска болест. Освен това обривът е топъл на допир, но не боли и не сърби. 

Други симптоми, които могат да се появят в ранната фаза са: 

  • Главоболие
  • Подути лимфни възли
  • Температура
  • Тежка умора
  • Скованост в ставите.

Възможно е да се появят и болки в мускулите и крампи.

Ранна дисеминация

Без да се проведе необходимото лечение, болестта преминава във втора фаза. Тя се нарича фазата на “ранна дисеминация” и настъпва 3-10 седмици след ухапването от кърлежа. Втората фаза е често по-тежка и по-разпростираща се. 

Симптомите на ранната дисеминация са същите като в първата фаза, като се наслагват и други.

Ето ги и тях:

Симптоми на болестта лайсма болест

  • Поява на допълнителни обриви по цялото тяло
  • Болки във врата и слабост в лицевата мускулатура
  • Настъпват промени в сърдечно-съдовата система - често болните имат неправилна сърдечна дейност или аритмии.
  • Болки, които започват от гърба и ирадиират (разпространяват се) към бедрата и подбедриците.
  • Изтръпвания по крайниците.

Късна дисеминация

Третата фаза се нарича фазата на “късната дисеминация” и включва симптоми от първите две фази и други, които се наслагват. В третата фаза най-честото състояние е появата на артрит в големи стави, особено в коленните. 

Болката, подуването и сковаността в ставите са неизбежни симптоми, с които трябва да се справите. Третата фаза започва обикновено след втория месец от ухапването и може да продължи до 1 година. 

По нашите ширини типът Лаймска болест може да причини рядко кожно състояние, наречено “хроничен атрофичен акродерматит”. При този тип дерматит кожата по гърба на ръцете и краката се обезцветява и подува. Това състояние може да засегне също лактите и коленете. Характерно за акродерматита е, че се появява от няколко месеца до години след ухапването от кърлежа. 

Начини на разпространение

Кърлежите от род “Ixodes” са основните причинители на Лаймската болест. Има няколко начина и различни видове фактори, по които може да се предаде Лаймската болест. 

Ще разгледаме най-честите начини за разпространение:

  • Ухапване от кърлеж (основният метод на предаване)
  • От животни, които са резервоар на кърлежи
  • Географски фактори: Лаймската болест е по-разпространена в районите с тревиста растителност, покрай блата и дъждовни гори.
  • Климатични особености: Кърлежите са по-активни през по-топлите месеци от годината, затова Лаймската болест се среща главно през лятото.
  • Вертикално предаване: Много рядко от човек на друг, но е възможно предаване от бременна, заразена с борелиоза, към детето.
  • Предаване чрез кърма и кръвопреливане.

Диагностика и тестове

Диагностицирането на Лаймската болест се основава на комбинация от клинични, лабораторни и физиологични изследвания. Основните методи за диагностика са следните няколко.

Клинична диагноза

Този вид изследване започва със снемане на анамнеза или история на заболяването. Казано иначе, специалистът ще вземе подробна информация за започването на симптомите и дали сте имали престой в райони с кърлежи и данни за ухапване от кърлежи. Ако имате характерния “bull’s eye” признак, веднага може да се постави диагнозата “Лаймска болест”. 

Серологично изследване 

Провеждането на лабораторни изследвания е от изключителна важност, особено в по-късните стадии на заболяването, когато клиничната симптоматика е неясна или липсва. 

Серологични методи за изследвания са: 

  • ELISA: Този метод се използва за откриване на антитела срещу Borrelia burgdorferi. ELISA измерва имунния отговор на организма към инфекцията.
  • Изследване на IgG/IgM антитела: IgM антителата позитивират 2-4 седмици след заразяването, а IgG - от няколко месеца до година след заразата и остават във високи концентрации дълго време.
  • Western-Blot.

PCR тест

PCR се използва за откриване на ДНК на Borrelia burgdorferi в телесните течности като синовиалната течност (течността на ставата), ликвор или кръв. Тестът е изключително полезен при пациенти с Лайм артрит или неврологични симптоми (невроборелиоза). PCR не дава добра ефективност в ранните стадии, но е от полза за късните. 

Лумбална пункция 

Лумбалната пункция се извършва при съмнение за невроборелиоза (тежко неврологично усложнение на Лаймската болест). Прави се пункция на гръбнака, за да се изследва цереброспиналната течност. В ликвора може да се установят повишени нива на антитела срещу Borrelia burgdorferi.

Кардиологично изследване

Често Лаймската болест води до сърдечни проблеми. Затова инфекционистите пускат множество кардиологични изследвания, за да видят дали е запазена функцията на сърцето.

Пункция на ставна течност 

При пациенти, страдащи от Лаймски артрит се прави пункция (извличане на течност) на ставата и се изследва за наличие на антитела и повишено количество на бели кръвни клетки. 

Кожен тест 

Когато има наличие на хроничен атрофичен акродерматит, може да се направи биопсия от кожната лезия, за да се изследва за бактерии в засегнатите тъкани. 

Правилно подбраните тестове и добрите медицински познания на специалистите са от изключителна важност за поставяне на диагноза Лаймска болест. 

Диференциални диагнози

Диагностика и тестове

Диференциална диагноза на Лаймската болест е доста обширна. Тя включва разграничаване от куп други заболявания, тъй като протича на различни етапи, всеки с множество симптоми, които се припокриват с много други заболявания. 

Ще изброим няколко условия за отдиференциране на Лаймската болест по реда на етапите на протичане.

Ранна локализирана Лаймска болест

Както споменахме, в ранния етап се появява еритема мигранс, грипоподобни симптоми като температура, главоболие, умора и мускулни болки.

Тогава правим диференциална диагноза с някой от следните състояния:

  • Ухапване от друг вид насекомо: При ухапването от комар или паяк, например, се получава болка на мястото на ухапването и силен сърбеж с подутина, докато при борелиозата болка няма.
  • Целулит: Целулитът е бактериална инфекция на кожата, причинена от стрептококи и стафилококи. При него се появява болезнена подутина, често придружаваща от сърбеж. За разлика от Лаймската болест, целулитът е силно болезнен, липсва типичното разрастване на обрива и я няма придружаващата симптоматика, характерна за Лаймската борелиоза.
  • Вирусен екзантем: При вируса на целувката (Epstein-Barr) или парвовирус B19 могат да се появят подобни на лаймската болест симптоми с придружаващ обрив. 

Ранна дисеминирана Лаймска болест 

Във втория етап симптоматиката се засилва. Появяват се множество еритеми, лицеви парализи, сърдечни проблеми, болки в ставите, неразположеност и други.

 Диференциалната диагноза тук се прави със следните заболявания:

  • Парализа на Бел: Парализата на Бел е парализа на лицевия нерв, причинена от вирусна инфекция като херпес симплекс. Разликата между парализата на Бел и Лаймската болест е, че при последната лицевата парализа може да бъде двустранна.
  • Менингит: В ранната дисеминирана фаза Лаймската болест може да предизвика менингит. Разликата е, че менингитът не показва други странични признаци като обрив и болки в ставите.
  • Мононуклеоза: При Epstein-Barr вируса може да причини умора, треска, болки в гърлото и генерализирани болки в тялото, имитирайки ранната дисеминирана фаза на Лаймската болест.
  • Системен лупус еритематозус (SLE): Системният лупус е автоимунно заболяване, което има специфични антитела, които се изследват. Прави се диференциална диагноза, защото симптоматика е идентична с тази на Лаймската болест.
  • Ревматоидна треска: Появява се след стрептококова инфекция, а не след ухапване от кърлеж. 

Късна дисеминирана Лаймска болест

Късната фаза настъпва след 2-3 месеца от ухапването от заразения кърлеж. Характерни признаци за нея са хроничен артрит, енцефалопатия, периферна невропатия и хронична умора.

Прави се диференциална диагноза със следните заболявания:

Прави се диференциална диагноза със следните заболявания

  • Остеоартрит: Остеоартритът е дегенеративно заболяване и се характеризира със силни болки в ставите, най-вече коленните. Затова се прави диференциална диагноза с него, но разликата е, че при него липсват системни симптоми и той засяга главно хора с тежка интензивна работа.
  • Ревматоиден артрит: При ревматоидния артрит засягането на ставите е симетрично.
  • Множествена склероза: Лаймската болест може да доведе до неврологични усложнения като слабост, изтръпвания и когнитивни проблеми, които да заблудят специалиста със състоянието на множествена склероза. Ключовото при множествената склероза е, че при нея има характерни лезии, които се виждат на ЯМР.
  • Синдром на хроничната умора: И при двете състояния има тежка хронична умора, но при Лаймската болест има ухапване от кърлеж и характерен обрив.
  • Синдром на Sjogren: При Sjogren има освен умора и болка в ставите, сухота в очите/устата и специфични анти-SSA/Ro антитела.

Начини на лечение и прогноза на заболяването

Лечението на Лаймската болест се определя главно от стадия на инфекцията и симптомите на пациента. Основният подход за лечение е антибиотичната терапия, която е най-ефективна в началните етапи на болестта.

Антибиотично лечение

В ранния стадий лечението започва веднага след поставяне на диагнозата. Най-често използваните антибиотици са доксициклин, амоксицилин, цефуроксим. В по-напредналите стадии се прилагат антибиотици от групата на цефалоспорините и пеницилините за овладяване на тежката симптоматика. 

Лечение на специфичните симптоми и усложнения

При Лайм артрита, невроборелиозата и Лаймската кардиопатия се използват различни класове лекарства и антибиотици, предназначени за различните видове усложнения.

Поддържаща терапия 

Поддържащата терапия се извършва с прилагането на нестероидни противовъзпалителни (НСПВЛ) и кортикостероиди. От НСПВЛ за облекчаване на болките в мускулите и ставите се изписва ибупрофен и напроксен, а кортикостероидите са за по-тежките случаи като Лайм артрит или неврологични симптоми.

Допълнителна терапия 

В помощ на антибиотичната терапия някои билки и хранителни добавки могат да бъдат използвани като допълнителни средства за облекчаване на симптомите и подобряване на общото благосъстояние на организма.

Витамин Д

Витамин Д

Витамин Д е хранителна добавка с мощно имуностимулиращо действие, което е изключително полезно при Лаймската болест. Помага за контролирането на възпалителните процеси. 

Тъй като витамин Д се синтезира от слънчевата светлина, е препоръчително да си го набавяме като хранителна добавка през месеците, в които не сме изложени дълго време на пряка слънчева светлина. Приемайте витамин Д по всяко време от годината, за да имате здрава имунна система.

Витамин С 

Витамин С като хранителна добавка има силен антиоксидантен и имуностимулиращ ефект. Приемът на този витамин, освен с храната, но и като хранителна добавка, ще ви помогне в борбата с инфекцията и ще намали възпалението. Хранителната добавка може да приемате под формата на капсули за перорална употреба. 

Есенциална добавка, осигуряваща неохбодимите количества витамин Ц за здрава съединителна тъкан, имунитет и цялостно здраве.

 

Куркума

Куркумата е има изключително много лечебни свойства, някои от които са противовъзпалителни и антиоксидантни. Много често може да се комбинира и с джинджифил, който подсилва нейните ефекти.

Котешки нокът

Котешкият нокът (Uncaria tomentosa) има силно антимикробно, противовъзпалително и имуностимулиращо действие. Котешкият нокът е билка, която намалява на възпалителните процеси в ставите и укрепва имунната система. 

Японска фалопия

Силна антиоксидантна билка с мощни лечебни свойства. Изключително полезна за симптомите на Лаймската болест. Поддържа тонуса на сърдечно-съдовата и нервната система и има антимикробно действие срещу Borrelia burgdorferi.

Превантивни мерки

Превенцията на Лаймската болест е основно насочена към избягване на ухапвания от кърлежите. 

Ще посочим основните начини за предпазване:

  • Избягвайте местообитанията на кърлежите: Избягвайте зони с високи тревисти растителности и поддържайте тревата в двора си ниска.
  • Носете подходящи дрехи: Носенето на дълги дрехи намалява контакта с кожата, а носенето на по-светли дрехи ще ви помогне да забележите кърлежа по-добре.
  • Използвайте репеленти: ИзползванеТО на специални репеленти отблъсква кърлежите и намалява заразяването с Лаймска болест драстично.
  • Правилно премахване на кърлежите: ако сте били ухапани от кърлеж, внимателно с помощта на пинсета отстранете кърлежа, като внимавате да не откъснете тялото му и главата да остане забита в кожата.
  • Профилактика при домашни любимци: използвайте антипаразитни продукти за вашите домашни любимци, защото те могат да са преносител на заразата.

Използвайки тези превантивни мерки, ще се предпазите от заразяване с Лаймска болест или поне ще намалите шанса до минимум.

Кога да посетите лекар?

умора лаймска болест

Потърсете специалист, ако забележите появата на характерния “bull’s eye” обрив, започнете да усещате грипоподобни симптоми (главоболие, отпадналост, температура) след ухапване от кърлеж или изпитвате болки и подувания в ставите или неврологични симптоми като лицеви парализи и изтръпвания. 

Незабавно трябва да се консултирате с лекар, ако симптомите се засилят и започнете да имате сърдечно-съдови проблеми. Това може да е знак за Лайм кардит. Ако кърлежът е бил в кожата повече от 36 часа и гореизброените симптоми продължават да са налице, е задължителна консултацията със специалист. 

Заключение 

Лаймската болест е заболяване, пренасяно от кърлежите от рода Ixodes, причинено от бактерията Borrelia burgdorferi, характеризиращо се със симптоми като висока температура, умора и характерна кожна екзантема “bull’s eye”. 

Ранната диагностика и лечението с антибиотици и хранителни добавки са от решаващо значение за предотвратяване на дългосрочни усложнения. Избягвайте гъсти тревисти местности и спазвайте наложените епидемични мерки, за да се предпазите от заразяването с Лаймската болест.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Може ли Лаймската болест да бъде излекувана? 

Лаймската болест е лечимо заболяване. Особено ако е открита навреме и е започнато навременно антибиотично лечение, повечето хора се излекуват за 2-3 седмици от започване на лечението. 

Какви са основните симптоми на Лаймската болест? 

Ранните симптоми включват грипоподобни симптоми и характерния патогномоничен обрив “bull’s eye”. По-късните симптоми са неврологични промени (лицеви парализи или изтръпвания), Лайм артрит (болки и подуване в ставите) и Лайм кардит (сърдечно-съдови проблеми). 

Мога ли да се заразя повторно с Лаймска болест?

За разлика от друг тип заболявания, при които има изградени ваксини или тялото само си изгражда антитела срещу болестта, тук е напълно възможно да се заразите отново, дори и след успешно излекуване от предишно боледуване от Лаймска болест. 

Източници

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.