Предменструален синдром (ПМС):Всичко, което трябва да знаете

Предменструален синдром (ПМС):Всичко, което трябва да знаете

Михаил Валентинов

Предменструацията е естествен процес, който започва около две седмици преди менструацията. Около 90% от жените в репродуктивна възраст изпитват различни симптоми през този период.

В тази статия ще разгледаме кои са основните неща, които трябва да знаете за предменструалния синдром и как може да облекчите нежеланите ефекти от него. 

# Какво е предменструален синдром

Какво е предменструален синдром?

Предменструалният синдром (ПМС) е съвкупност от физически, емоционални и поведенчески симптоми, които се появяват в дните преди менструация

Причинява се основно от хормонални промени и засяга много жени в репродуктивна възраст. Специалистите свързват ПМС със спад в нивата на естроген и прогестерон, ако не е настъпила бременност през този период.

ПМС отминава след няколко дни, когато организмът на жената започне да се подготвя за новия менструален цикъл и нивата на тези хормони отново се покачат. 

Много жени навлизат в менструалния си цикъл, без да изпитват предменструални симптоми, или те се проявяват в лека и почти незабележима форма.

За други обаче ПМС може да бъде толкова тежък, че да затрудни нормалния им ритъм на живот, включително да наложи отсъствия от работа и да повлияе на ежедневните им дейности. 

В най-тежките случаи това състояние може да прерасне в предменструално дисфорично разстройство (ПМДР) - състояние, което силно засяга физическото, психическото и емоционалното състояние на жената.

Предменструалният синдром отшумява окончателно с настъпването на менопаузата - естествен процес, който бележи края на репродуктивния период.

# Причини и симптоми на ПМС

Както споменахме по-горе, предменструалният синдром съчетава група от емоционални, поведенчески и физически симптоми, които възникват циклично всеки месец около лутеалната фаза на жената (периодът след овулацията и преди настъпването на същинската менструация). 

Има множество хипотези за възникването на причините и симптомите на това състояние и сега ще разгледаме някои от тях. 

# Причини за възникване на ПМС

Причините за появата на предменструален синдром не са никак малко, но има няколко, които се определят като основни.

Ето кои са те:

  • Хормонална флуктуация: Симптомите на ПМС са пряко свързани с хормоналната функция на прогестерона и естрогена, чиито нива се повишават по време на менструалния цикъл. Колебанията в хормоналния баланс могат да повлияят на области в мозъка, отговорни за настроението и психическото състояние на жената.

  • Нутритивни дефицити: Недостатъчен прием на определени витамини и минерали като магнезий, калций, витамин Д и витамини от група Б, може да изостри симптомите на ПМС. Лошото хранене също може да повлияе на синтезата на невротрансмитери и хормоналния баланс.

  • Генетични фактори: Фамилната анамнеза също е от съществено значение, когато говорим за наличието на постменструалния синдром. Жените, чиито роднини са страдали от постменструален синдром в миналото са по-склонни да го развият.

  • Простагландиновата активност: По време на лутеалната фаза нивата на простагландините се увеличават. Това са биологично активни липидни съединения, които, макар и да не са хормони, имат хормоноподобни ефекти. Повишената им синтеза може да доведе до физически симптоми като подуване на корема, силно главоболие и повишена чувствителност в гърдите.

  • Невротрансмитерната чувствителност: Дисбалансът на невротрансмитерите в мозъка, като серотонин, допамин и гама-аминомаслена киселина (GABA) играе съществена роля в проявата на ПМС. Ниските нива на серотонин могат да доведат до емоционални колебания, отпадналост и засилен апетит. Намалените стойности на допамина са свързани с понижена енергия и липса на мотивация – често срещани симптоми при предменструалния синдром. 

  • Начин на живот и стрес: Нездравословното хранене, хроничният стрес, липсата на физическа активност и нарушенията в съня могат да засилят симптомите на ПМС.

Начин на живот и стрес:

# ПМС Симптоми

ПМС симптомите могат да варират значително по интензивност и да засегнат различни аспекти от живота на жената. Разделяме ги в три основни категории, с които ще ви запознаем сега.

# Физически симптоми

Физическите симптоми са доста ясно изразени и обикновено включват няколко основни симптома.

Ето кои са те:

  • Подуване: Подуването е често срещан симптом при постменструалния синдром, като се характеризира с чувство за тежест и пълнота в корема. Процесът се дължи на хормонални промени, които довеждат до задържане на вода в абдоминалната област.

  • Напрежение в гърдите: Високите нива на естроген засилват чувствителността и довеждат до болка в гърдите. Много жени изпитва тази чувствителност като част от постменструаления синдром няколко дни преди появата на менструацията.

  • Отпадналост: Наблюдават се ниски нива на концентрация и силно чувство за умора вследствие от нарушения в съня.

  • Промяна в апетита: Промяната в апетита е често срещан симптом на постменструалния синдром. Жените изпитват силни хранителни желания, особено за храни, богати на въглехидрати. Може да изпитват и непреодолимо желание за сладки и солени храни, което е свързано с хормонални колебания, които повлияват нивата на серотонин и другите невротрансмитери.

  • Главоболия или мигрени: Хормоналните проблеми водят до промени във васкуларизацията и довеждат до силни болки в главата а понякога и до мигренозни пристъпи. 

# Емоционални симптоми

Такива са т.нар. “mood swings” или внезапни промени в емоционалното състояние. Жените страдащи от постменструален синдром изпитват чувства на раздразнителност, гняв или тъга, които настъпват, без очевидна причина. 

Тези “mood swings” се появяват поради промени в хормоналната генеза на естрогените и прогестероните и повлияват мозъчната дейност, свързана с производството на серотонин, който е отговорен за регулирането на настроението. 

# Поведенчески симптоми

Промените в поведението през периода на ПМС също не са за подценяване.

Те включват:

  • Проблеми със съня: Повечето жени изпитват затруднения със заспиването или чести пробуждания през нощта, което води до нарушен сън. Всички тези проблеми се дължат на промени в прогестероновата синтеза.

  • Намалена концентрация: Жените, които страдат от ПМС имат трудности в това да се съсредоточават или забравят дребни детайли. Изпитват затруднения с фокусирането върху задачи, което може да навреди на всекидневните им дейности. Тези проблеми са често свързани с хормонални колебания, които влияят на мозъчната функция, включително на паметта и когнитивните способности.

  • Социални проблеми: Наблюдава се желание за избягване на социални ситуации или ежедневни отговорности. 

Ако всички гореизброени симптоми започват да се усилват с времето, е необходимо да се потърси лекарска помощ. 

# Как да облекчим предменструалния синдром

Облекчаването на предменструалния синдром често включва комбинация от различни промени в начина на живот, хранителни диети, а понякога дори и лекарствена на терапия. 

Ще изброим няколко начина, които могат да ви помогнат да се справите с неприятните симптоми.

# Здравословно хранене

Здравословното хранене играе съществени роля в справянето с предменструалния синдром (ПМС) и в поддържането на цялостното здраве на организма. 

Диетата, богата на витамини, минерали и важни нутриенти, може да подобри както физическите, така и емоционалните симптоми, като същевременно укрепва имунната система и задоволява енергийните нужди, оказвайки положително влияние и върху храносмилането.

Балансираната диета, включваща високи дози протеин и ниски въглехидрати, както и добавянето на здравословни мазнини, спомага за регулиране на нивата на кръвната захар и укрепва имунната система. 

Храните, богати на калций и магнезий като зелен фасул, млечни продукти, ядки и семена, могат да намалят напрежението в гърдите и подуването в корема.

Намаляването на кофеина и захарта има благоприятен ефект върху контролирането на раздразнителността и фазите на промени в настроението (mood swings), а добавянето на Омега-3 мастни киселини и осигуряването на достатъчно хидратация са ключови за намаляване на симптомите на ПМС.

# Билки

Билки за детокс

Много хора не осъзнават, че има множество натурални добавки и билки за женско здраве, които могат да се справят с лечението на симптомите на ПМС. 

Ето и някои от най-използваните билки при лечение на симптомите на ПМС. 

# Куркума

Куркуминът, основната активна съставка в куркумата, притежава мощни антивъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите на предменструалния синдром. 

Редовната употреба на билката може да намали мускулните крампи, подуването на корема и внезапните промени в настроението, като допринася за цялостен комфорт и емоционална стабилност.

За оптимално усвояване куркумата е най-ефективна в комбинация с черен пипер или полезни мазнини, които подпомагат абсорбцията ѝ в организма. Тя може да се приема по различни начини – чрез храната или под формата на хранителна добавка.

Пример за такъв продукт е билковата тинктура „Биотонус“ на ВитаОн, която комбинира полезните свойства на джинджифил и куркума, осигурявайки естествена подкрепа за организма.

# Гинко билоба

Гинко билобата е мощна хранителна добавка, която подобрява циркулацията и понижава нивата на стрес. Страхотен избор е за справянето със симптомите на предменструалния синдром като “mood swings”, отпадналост и главоболие. 

Освен това билката подобрява циркулацията и подкрепя мозъчната функция, като способства за по-добро снабдяване на мозъка с кислород и хранителни вещества.

Добавяйки гинко билоба към вашата диета ще подобрите менталното си здраве и ще постигнете емоционален баланс по време на пристъпите на предменструалния синдром. 

# St.John worth(Хиперикум)

St.John worth (Хиперикум)

Хиперикум е антиинфламаторна билка, която се използва в природната медицина от векове. Билката подобрява настроението и понижава симптомите на раздразнителност, контролирайки нивата на серотонин в мозъка. 

# Спорт

Всекидневните упражнения като йога, аеробно дишане и физическото натоварване, подпомагат освобождаването на ендорфини, които намаляват болката, стреса и имат положителен ефект върху настроението. 

Йогата и стречингът намаляват напрежението в мускулите и облекчават крампите, а аеробното дишане подобрява циркулаторните функции и повишава енергийните нива. 

Физическите тренировки, от своя страна, подобряват цялостната функция на организма и увеличават имунитета му. 

Стремете се към активен начин на живот, като по този начин ще можете да подобрите цялостното благосъстояние на тялото си. 

# Консумация на повече вода

Увеличеният прием на течности може да спомогне за справяне със симптомите на ПМС, като подобрява дехидратацията на тялото, чувството за отпадналост и подуването в корема. 

Пиенето на достатъчно вода през целия ден балансира водно-солевия баланс в организма и подпомага изхвърлянето на ненужните токсини. Добрата хидратация, освен това намалява главоболието и подобрява енергийните нужди. 

Пиенето над 2 л течности дневно кара тялото ви да се справи с хормоналната флуктуация и лесно да се справя със симптомите на предменструалния синдром. 

# Сън

Сън

Стремете се да спите между 7 и 8 часа дневно, като по този начин тялото ви ще може нормално да регулира нивата на стрес и хормоналната функция. Сънят позволява на тялото да се регенерира от всички проблеми - емоционални, физически и психически. 

# Контрол на стреса

Практикуването на медитация, упражнения за дълбоко дишане или пречистването на ума могат да помогнат за понижаване нивата на стрес и балансиране на хормоните и насърчаване на емоционалната стабилност. 

Управлението на стреса може значително да намали раздразнителността и тревожността свързана с предменструалния синдром. 

# Кога да се консултирате с лекар

Трябва да потърсите лекар специалист, ако симптомите започнат да се влошават с времето или започнат да влияят на всекидневните ви дейности. 

Необичайни симптоми като силна болка или усещане за тежест в коремасъщо трябва да бъдат алармиращ сигнал за консултация с лекар специалист.

Освен това, ако изпитвате силен емоционален дистрес като например тежък “mood swing” или депресия е важно и наложително да потърсите лекарска помощ за необходимото лечение, медикаментозна терапия и поставянето на по-точна диагноза на състоянието. 

# Заключение

Предменструалният синдром е често срещано състояние, което засяга милиони жени по света, причинявайки симптоми от различно естество.

Синдромът се появява по време на лутеалната фаза, която бележи края на овулацията и продължава до настъпването на същинската менструация. 

Интензивността и продължителността на симптомите може да варират като най-често срещаните от тях са чувство за пълнота и подуване на корема, появата на множество мускулни крампи, отпадналост и промени в емоционалното състояние на жената.

Установяването на здравословен начин на живот и приемът на хранителни добавки и билки може значително да подобри дискомфорта и симптоматиката при ПМС. Все пак, ако симптомите не преминат, е важно да потърсите лекарска помощ и да започнете нужното лечение. 

# Често задавани въпроси

често задавани въпроси

# Може ли да имам симптоми свързани с ПМС 10 дни преди цикъл

При някои жени е напълно възможно да имат симптоми свързани с предменструалния синдром около 10 дни преди настъпването на менструация. Всеки организъм е различен и хормоналните колебания могат да настъпят по-рано особено при жените с по-продължителна менструация. 

# Колко време продължава ПМС

Предменструалният синдром и различен при всяка една жена. Той настъпва веднага след приключване на ановулаторния цикъл и продължава до настъпването на менструацията.

# Има ли лечение на ПМС

ПМС се лекува изцяло симптоматично. Няма точно определено лечение или лекарство, което да подобри всички симптоми едновременно. Лечението зависи от тежестта на синдрома и интензитета и продължителността на симптомите. 

# Източници

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.