11 болести на дихателната система и техните симптоми

11 болести на дихателната система и техните симптоми

Др. Мартин Христов
Дихателната система играе съществена роля в дишането и поддържането на кислородните нужди на нашия организъм. Въпреки сложното ѝ устройство, тя е податлива на различни видове патологични агенти от околната среда, които могат да доведат до влошаване на нейните функции и общото благосъстояния на организма. 

Тези състояния могат да варират от остри респираторни инфекции до хронични такива, често съпътстващи се от припокриващи се симптоми, правейки поставянето на точно определена диагноза предизвикателно. 

Независимо дали са причинени от инфекции, околни фактори или генетична предразположеност, заболяванията на дихателната система могат значително да навредят на ежедневието. 

В тази статия ще разгледаме 11 от най-честите заболявания на дихателната система. 

Какво е пулмологията?

Какво е пулмологията?

Пулмологията е дял от медицината, който се занимава с изучаването, диагностика и лечението на заболяванията на белите дробове и дихателните пътища. 

Специалистите, които се практикуват пулмология, се наричат “пулмолози”. Те се занимават с лечението на различни пулмологични заболявания като астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), различни видове пневмонии и много други, за които ще стане ясно малко по-надолу в статията.

В пулмологията се използват различни диагностични методи и изследвания като рентгенография, компютърна томография, спирометрия (функционално изследване за дишането) и много други. 

Пулмолозите използват различни видове лечения, включващи медикаменти, терапия с кислород, а в някои случай и хирургични интервенции. 

Фактори, които увреждат дихателната система 

Както споменахме по-горе, дихателната система е от съществено значение за доставянето на кислород до тялото и елиминирането на въглеродния диоксид от него. Това е една сложно устроена машина, включваща белите дробове, дихателните пътища и диафрагмата. 

Различни фактори обаче могат да доведат до увреждане на дихателната система, което може да доведе до остри или хронични заболявания. 

Тези фактори могат да бъдат резултат от:

  • Експозиция (излагане) на околната среда

  • Избор на начин на живот

  • Инфекции

  • Различни видове генетични заболявания. 

Защитата на дихателната система е от съществено значение за поддържането на добро здраве и разбирането на тези увреждащи фактори е първата стъпка в превенцията и лечението. 

Кои са основните рискови фактори, които увреждат дихателната система, ви представяме в следващите редове. 

Тютюнопушене

Тютюнопушене

Тютюнопушенето е една от най-значимите причини за респираторни заболявания, която може да бъде избегната. 

Канцерогенно количество на вредни химически вещества като катран, никотин, въглероден оксид и други, увреждат дихателните пътища, кръвоносните съдове и белодробната тъкан. Дългата експозиция на такива вредни химикали довежда и до появата на почечето берлодробни заболявания като ХОББ, белодробен емфизем, рак на белия дроб и други. 

Цигареният дим причинява възпаление на белодробния паренхим (белодробната тъкан), причинявайки нарушения в дишането. 

Освен това димът разрушава алвеолите (малки въздушни торбички) в белите дробове, намалявайки тяхната функция да обменят кислород и въглероден диоксид. 

Тези процеси постепенно намаляват белодробната функция, водейки до появата на хронични заболявания, изискващи дългосрочно лечение. 

Професионални рискове 

Хората, работещи в определени отрасли или среди, могат да бъдат изложение на опасни химични вещества като азбест, силициев диоксид, въглен прах и различни видове химикали. Те могат да доведат до сериозни увреди в белите дробове. 

Вдишване на тези вредни вещества с течение на времето може да доведе до появата на професионални болести. Сред тях са силикоза (болест на белите дробове причинена от вдишването на силиций) или пневмокониоза (група от белодробни заболявания причинени от вдишването на различни видове частици), както и неопластични (ракови) такива. 

Замърсяване на въздуха 

Замърсеният въздух включва в себе си множество прахови частици, азотен диоксид, серен диоксид, озон и други. Тези замърсители причиняват възпаление и дразнене на белите дробове, увеличавайки производството на слуз и стесняване на дихателните пътища. 

Хроничната експозиция може да доведе до дълготрайно увреждане на белите дробове и да обостри вече съществуващи заболявания като астма, бронхит или други. 

Инфекции 

Респираторни инфекции като пневмонии, туберкулоза, грип, орнитоза (инфекция предавана от птици) могат да доведат до сериозни увреди в белодробния паренхим. 

Те водят до натрупването на гъста течност в белите дробове, която нарушава газовата обмяна и по-този начин нарушат нормалните газови нужди в организма. 

Тежките инфекции могат да доведат до трайни уреди в белодробните структури и затова навременната диагноза и лечение са от съществена важност. 

Алергии

Алергичните реакции към вещества като цветен прашец, акари, пърхот от домашни любимци, мухъл и други водят до възпалителни процеси в дихателната система. Те могат да причинят затруднено дишане, хрипове, кашлица и други симптоми, водещи до нарушения в начина на живот на болните.

Генетична предиспозиция 

Генетична предиспозиция 

Някои генетично обусловени заболявания като дефицита на алфа-1 антитрипсин и кистична фиброза, предразполагат хората към респираторни заболявания, причиняващи прогресивна увреда на белите дробове. 

При кистичната фиброза се наблюдава натрупване на гъст, лепкав секрет, водещ до повтарящи се инфекции и възпалителни процеси.

Дефицитът на алфа-1 антитрипсин е генетично заболяване, което може да доведе до ХОББ, тъй като липсата му като протеин може да доведе до тежки увреди в белодробната тъкан. 

Възраст 

С напредване на възрастта ефективността на белите дробове намалява. Те губят своята еластичност и способност за ефективно разширяване и свиване. По този начин възрастните хора стават по-податливи на инфекции и респираторни проблеми. 

Други 

Затлъстяването е основен проблем в световен мащаб. Много хора не знаят, но наднорменото тегло влияе сериозно върху функциите на дихателната система. 

Увеличаването на теглото довежда до по-силен натиск върху диафрагмата, което затруднява дишането. Също така увеличава риска от сънна апнея (състояния, при което дишането спира по време на сън). 

Познавайки всички гореизброени рискови фактори може да предотвратим появата на различни респираторни заболявания и да подобрим кислородните нужди на нашия организъм. 

Видове заболявания на дихателната система 

Видове заболявания на дихателната система 

Заболяванията на дихателната система могат да бъдат класифицирани в различни категории в зависимост от техния произход, симптоми и влиянието им върху организма. 

Инфекциозни заболявания на дихателната система са:

  1. Пневмония - пневмонията е възпаление на белите дробове, причинено от бактериални, вирусни или гъбични инфекции. Най-често срещаните патогени са бактерията Streptococcus pneumoniae и вирусите на грип А и Б. Съпровождащите симптоми са кашлица, болка в гърдите, задух, умора и висока температура. Лечението зависи от вида на патогена - бактрерии (антибиотично лечение), вирус (антивирусна терапия) и лечение на симптомите. 

  2. Бронхит - бронхитът е възпаление на бронхите, причинено от вируси като тези на грип или настинка. Бронхитът може да бъде остър или хроничен. Характерно за него е появата на силна кашлица, хрипове, слузести храчки и задух. При остър бронхит лечението включва умерена почивка, хидратация и медикаменти за облекчаване на симптомите, докато при хроничния може да се наложи използването на медикаменти. 

  3. Туберкулоза - Туберкулозата е хронична бактериална инфекция, причинена от бактерия Mycobacterium tuberculosis, която има различни места на органно засягане, но най-често засяга белите дробове. Туберкулозата е сериозно заболяване, което е съпроводено от продължителна и мъчителна кашлица, кръв в храчките, нощни изпотявания, хронична умора и отслабване на тегло. Лечението ѝ е също много специфично, като се използват само 4 вида антибиотика. 

Хронични заболявания на дихателната система са: 

  1. Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) - ХОББ е съчетание от група заболявания (най-често емфизем и хроничен бронхит), които водят до блокиране на дихателните пътища и нарушена обмяна на газове в белите дробове. ХОББ е най-често срещаната болест при пушачите. При ХОББ се наблюдава кашлица, задух, умора и хрипове. Лечението включва прекратяване на пушенето, бронходилататори, стероиди, кислородна терапия и други. 

  2. Белодробна фиброза - фиброзата е трайно увреждане на белодробната тъкан, което води до влошаване на белодробната функция. Болните често се оплакват от задух, кашлица, умора и отслабване на телесното тегло. Лечението е симптоматично и е с цел забавяне на процесите на срастване на белодробния паренхим. 

  3. Астма - астмата е хронично възпаление на дихателните пътища, което води до тяхното свиване и затруднено дишане. Тя често се активира от различни видове алергени и множество алергични фактори. 

Алергични заболявания на дихателната система са:

Алергични заболявания на дихателната система са:
  1. Алергичен ринит (сенна хрема) - едно от най-честите заболявания на дихателната система при деца. Сенната хрема представлява възпаление на лигавицата на носа, причинено от алергени като акари, прашец или домашни любимци. Ринитът се свързва със силен сърбеж в очите, мъчително кихане, течащ нос/запушен нос. За лечение се използват деконгестанти, антихистамини, кортикостероиди и други. 

Вродени заболявания на дихателната система са:

  1. Кистична фиброза - кистичната фиброза е генетично заболяване, засягащо основно белите дробове и червата. Образува се гъста, лепкава слуз, която е добър инкубатор на патогени и възпрепятства кислородната обмяна в белите дробове. Болните от кистична фиброза се оплакват от продължителна кашлица, чести респираторни инфекции, лошо храносмилане и проблеми с изхожданията. Има различни видове лечения. Най-често на първи избор се прибягва до лекарства за разреждане на гъстата слуз, антибиотична терапия, физиотерапия на белите дробове, а в по-тежките случаи и до белодробна трансплантация.

  2. Алфа-1 антитрипсинов дефицит - антитрипсиновата недостатъчност е наследствено заболяване при което липса важен протеин, защитаващ белите дробове от увреда. Наблюдава се емфизем, хронична кашлица и задух. Лечението е със заместителна терапия на алфа-1 антитрипсин.

Травматични и структурни заболявания на дихателната система са:

  1. Сънна апнея - сънната апнея е сериозно състояние, при което дишането по време на сън спира за кратки периоди. Това състояния води до хронична умора. Сънната апнея се причинява от обструкция на дихателните пътища или неврологични проблеми. Хъркане, спиране на дишането по време на сън, умора през деня и други са характерни симптоми на сънната апнея. За лечението на сънна апнея се използва специална система, промени в начина на живот като отслабване и спиране на алкохол. 

  2. Пневмоторакс - състояние, при което въздухът попада в плевралната кухина (пространство между белия дроб и гръдния кош), водещо до колапс на едната част на белият дроб. Характерно за пневмоторакса е силната остра болка в гърдите, затруднено дишане и цианоза (потъмняване на кожата). Лечението включва поставяне на дренаж или хирургическа интервенция в зависимост от тежестта на състоянието. 

Генерализирани симптоми при болести на дихателната система

Генерализирани симптоми при болести на дихателната система

Заболяванията на дихателна система могат да засегнат различни части на респираторният тракт - от горните дихателни пътища (нос, гърло) до долните дихателни пътища (бронхи, бели дробове). Въпреки голямата палитра от заболявания на респираторната система, голяма група от тях споделят сходни симптоми. 

Ето и най-честите генерализирани симптоми: 

  • Кашлица 

  • Задух

  • Болки в гърдите

  • Покачване на температура

  • Умора и слабост

  • Хрипове

  • Промени в цвета на кожата (цианоза или бледост) 

  • Хемоптое (Кръвохрак) 

  • Намалена физическа издръжливост.

Симптомите могат да варират в зависимост от причината и тежестта на заболяването. Навременното разпознаване на тези генерализирани симптоми е от решаващо значение за правилната диагностика и лечение. 

Кога и с какъв лекар да се консултирате?

Тъй като симптоматиката при респираторните заболявания е много припокриваща се, трябва да сте наясно към кой специалист да се насочите. 

При леки симптоми (кашлица, хрема и температура) се консултирайте с общопрактикуващ лекар. 

При продължителна кашлица (над 3 седмици) или задух трябва да потърсите помощ от пулмолог. 

Ако пък усетите остра внезапна болка или внезапен задух, налага се да потърсите спешна медицинска помощ. 

При чести инфекции и отслабен имунитет е хубаво да се консултирате с имунолог, а ако имате кашлица и експекторация с кръв в нея, отслабване на тегло или съмнение за туберкулоза, трябва да потърсите пулмолог или онколог. 

Винаги трябва да потърсите медицинска помощ, ако симптомите не се подобряват след лечение или пък се влошат още повече. 

Заключение 

Болестите на дихателната система могат да бъдат инфекциозни, хронични или структурни, засягайки както горните, така и долните дихателни пътища. 

Общите симптоми включват кашлица, задух, хрипове, повишена температура, болка в гърдите, хрипове и други. 

Някои заболявания като астмата и ХОББ са хронични, докато пневмонията и туберкулозата изискват спешна медицинска помощ и навременно лечение с цел предотвратяване на нежелани усложнения. 

Навременното разпознаване на симптомите и диагностиката са от съществено значение за успешното лечение. При продължителни симптоми и влошаващи се такива трябва да се потърси незабавна лекарска помощ. 

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Какви са най-честите симптоми при заболяване на дихателната система и кога трябва да се потърси лекарска помощ?

Най-честите симптоми при заболявания на дихателната система са задух, кашлица, болка в гърдите, хрипове, повишена температура и други. Трябва да потърсите спешна медицинска помощ при внезапен задух или внезапна рязка и силна болка в гърдите. Симптоми, които са с давност от над 3 седмици, изискват намесата на лекар специалист. 

Как да различим вирусно от бактериално заболяване на дихателната система по симптомите?

Вирусните инфекции обикновено започват с хрема, ниска температура, болки по цялото тяло, суха кашлица и кихане, докато бактериалните протичат с жълто-зелени храчки, висока температура и по-тежка симптоматика. 

Как се диагностицират заболяванията на дихателната система? 

Диагностиката включва клинични прегледи, рентгенови изследвания, спирометрия, бронхоскопия, белодробна биопсия, кръвни тестове и други. 

Източници: 

 

Назад към блога
Д

Др. Мартин Христов

Виж повече за автора

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.