Прием на колаген - коса-кожа нокти

Важен ли е приемът на колаген за коса, кожа и нокти?

Д-р Томас Велев

Всички сме виждали или чели реклами за продукти с колаген и неговите разнообразни функции в тялото. Този есенциален и незаменим протеин е наистина необходим, за да забави и намали процесите на стареене на кожата, както и за да поддържа косата и ноктите ни здрави и силни.

Именно поради тези причини е време да отделим няколко реда на функциите на колагена и как можем да се възползваме от тях максимално.

Колагенът е най-често срещаният протеин в човешкия организъм и представлява около 30 до 40% от общото количество протеин в нашите тела. 

Той е основен компонент на съединителната тъкан, която изгражда структури като сухожилия, лигаменти (ставни връзки), кожа и мускули, като по този начин „свързва“ целия организъм в едно цяло.

Има и редица други функции като структурна единица в кожата и поддържане на здравината на костите.

Известни са 28 вида колаген, като за нас най-важни са типовете 1, 2 и 3. Именно те са отговорни за здравето на нашата кожа, коса, нокти, зрителна система, а дори и част от здравето на храносмилателния тракт.

Колагенът се натрупва в тялото ни по два начина - чрез собствен синтез (ендогенен колаген) и чрез прием от външни източници (храна и хранителни добавки).

Ролята на колагена в организма: какви функции изпълнява?

Ролята на колагена

За производството на собствен колаген тялото има нужда от изходни продукти, 

В случая те са специфични аминокиселини:

  • Глицин
  • Пролин
  • Хидроксипролин
  • Аргинин. 

Интересното за тях е, че различни комбинации на аминокиселините са застъпени в съответните подвидове на колагеновите субединици. 

Един от основните „отговорници“ за контрола на синтез на колаген е хормонът кортизол. Именно той може да стимулира разграждането на колагена до изходните му аминокиселини. 

За обратния процес на синтез на колаген са необходими определени витамини и минерали, а именно – витамини А, C и Е, както и мед и цинк. Тъкмо заради постоянното и достатъчно постъпване на последните в тялото е важно спазването на хранителен режим с прием на разнообразни и пълноценни продукти.

Друг фактор, който никой от нас не може да избегне е времето, по-конкретно възрастта и остаряването на организма. 

Именно с напредване на възрастта тялото ни започва да губи потенциал за синтезиране на редица вещества (предимно анаболни процеси) и постепенно започват да преобладават катаболитните процеси (процеси на разграждане). 

Вземайки предвид последното е важно да се знае, че с напредване на времето, човек е необходимо да прави корекции в своето хранене или суплементация, с цел да осигурява на тялото необходимите на тялото му изходни вещества и “материали“ за поддържане синтеза на редица съединения.

Каква е връзката между колагена и здравето на кожата?

Ролята на колагена - функции за кожата и ноктите

Важна функция на колагена е заздравяването на стената на кръвоносните съдове, поради което той ускорява процесите на заздравяване на рани и дефекти на кожата, както и подобрява нейното кръвоснабдяване.

Липсата на колаген води до редица симптоми на кожата, които по един или друг начин често нарушават увереността и нормалния живот на човек.

Признаци за липса на колаген включват:

  • Кожата става нееластична и отпусната.
  • Често изтънява (дори става леко прозрачна).
  • Изсушава се и губи своя блясък. 

Покрай тези събития се появяват и първите признаци на стареене с образуването на бръчки – от фини такива до силно изразени с времето.

Приемът на витамин А едновременно с колаген увеличава производството на колаген и забавя процесите на раково израждане на клетките на кожата. Заедно, двете хранителни добавки забавят процесите на стареене на кожата и подобряват регенеративните й способности.

Колагенът като суплемент успешно се комбинира и с витамин Е, който оказва благоприятно антиоксидантно действие върху кожата. Двете хранителни добавки имат усилващо действие спрямо ефекти като намаляване на бръчките и изглаждане на кожните несъвършенства. 

Друга успешна и работеща комбинация е тази между колаген и хиалуронова киселина. Двата суплемента подпомагат хидратацията на кожата и спомагат за изглаждане на бръчките, появили се с времето. Приемът на хиалуроновата киселина може да бъде както през устата, така и локално - директно върху кожата.

Каква е връзката между колагена и здравето на косата?

Колаген за здрава коса

Основният структурен протеин на косъма е кератинът. Тялото ни използва различни аминокиселини за производството му, някои от които са налични именно в колагена. 

В случая основната такава е пролинът, която тялото може да използва за изграждане на „структурните блокове“ при синтеза на кератин.

Колагенът може да изпълнява ролята на антиоксидант и да се бори с оксидативния стрес, причинен от действието на свободните радикали.

Те са естествени продукти и резултат на множество метаболитни процеси на тялото, като могат да бъдат образувани и в резултат на тютюнопушене, прием на алкохол, замърсяване на въздуха и други.

Свободните радикали имат доказано вредно влияние върху нормалната структура на космените фоликули.

Колагенът изгражда до 70% от дермата (средният слой на кожата), който съдържа основата на всеки косъм. 

В частност, той поддържа еластичността и здравината на този кожен слой, изключително важен за косата и нейната функция. Тъй като растежът на косъма започва от кожата, именно поддържането на нейното здраве подобряване на здравето на косъма и намаляването на неговото изтъняване.

Загубата на цвят на косата (посивяване) се дължи на генетични процеси, но също така има доказателства, че увреди на клетките, отговорни за продукцията на пигмент, често са резултат на действие на свободни радикали. 

Именно тук отново функцията на колагена като антиоксидант има положително влияние, що се касае до намаляване загубите на пигменти.

Каква е връзката между колагена и здравето на ноктите?

Здравето на нашите нокти е често подценявана тема, но то може да повлияе значително общото състояние на организма. Не е случайно това, че именно състоянието на ноктите може да бъде показателно и да се използва за диагностициране на някои общи заболявания на организма.

Както вече споменахме, колагенът съдържа някои аминокиселини, като пролин и аргинин, които имат пряко отношение към здравето и растежът на нашите нокти. Аргининът подпомага доставката на кислород и хранителни вещества към тъканите, докато пролинът, както вече знаем има пряко отношение към синтезата на кератин.

Проучвания показват резултатите на група от около 50 жени, които приемали колаген в продължение на 24 седмици, като по-голямата част от изследваните са показали значително подобрение в здравето на техните нокти.

Симптомите, които били изследвани били предимно растеж, здравина, както и якост (неподатливост на огъване) на ноктите.

Резултатите са наблюдавани в края на 24 - тата седмица, както и 4 седмици след спиране на приема на колаген. 

Повечето от изследваните дами били очаровани от резултатите и споделили, че биха включили приема на колаген като редовна част от тяхната суплементация.

Намаляване на колагена с възрастта и свързаните с това ефекти

Остаряването на кожата е физиологичен процес, който засилва своето проявление с напредване на възрастта. Именно с нейното напредване намалява и количеството на колаген в тялото на човек.

Постепенно кожата започва да губи своите свойства като блясък, еластичност и пигментация, поради отпадане на някои физиологични процеси в нея, както и нарушения в нейната структура.

Тези процеси често имат се влияят от множество фактори като генетика, хормонален баланс, метаболизъм, както и външни фактори като тютюнопушене, излагане на слънце, замърсяване на въздуха и хранителен режим.

Колагенът, който е отговорен за поддържането на състоянието на кожата е от 1-ви тип. Именно той изгражда скелетът на кожата, поддържа нейната здравина, еластичност и способност за регенерация. 

Какво да включваме в хранителния си режим за поддържане на оптимални нива на колаген?

Храни богати на колаген

Както вече споменахме, колагенът се синтезира от нашето тяло, но често неговото количество не може да уравновеси процесите на разграждане на колаген, откъдето и се появяват симптомите на колагенов дефицит.

Един от начините да помогнем на тялото ни да се справи с този дефицит е като включим в диетата ни храни, които са с богато колагеново съдържание. 

Повечето такива храни са с животински произход. Съществуват храни с растителен произход, които по-скоро засилват ендогенната синтеза на колаген, отколкото да ни доставят готов колаген за използване.

Костен бульон 

Колкото и странно да звучи, именно костният бульон е една от храните с най-високо съдържание на колаген. Дори повече, ако търсите най-високо съдържание именно на колаген тип 1 (по повод здраве на кости, нокти, коса), то бульонът от телешки кокали би доставил именно най-голяма концентрация на този важен протеин.

Риба

Колагенът, който се намира в рибните продукти е различен от този в бозайниците. Разликата се изразява в рисковете от предаване на болести, цена, начин на извличане, усвояемост, както и молекулно тегло.

Стриди

Стридите изиграват своята роля, осигурявайки на тялото високи дози цинк, който е важен елемент в синтезата на ендогенен колаген.

Алое вера

Растението е богати на редица химични съединения, които имат директна полезна роля при синтеза на колаген. Алое верата е богата на аминокиселини, които са структурни градивни елементи на колагена. 

Освен това тя е с високо съдържание на витамини като С, Е и цинк, които имат ключова роля в стабилизацията на колагеновата молекула. Силните антиоксидантни свойства на растението пък предпазват молекулата на колагена от вредното действие на свободните радикали.

Авокадо

Научно доказано е, че маслото от този продукт стимулира мощно синтезата на естествен, ендогенен колаген. Полезното в случая е, че освен колаген, авокадото съдържа и много витамини и минерали и има холестеролопонижаващи ефекти.

Пиле 

Пилето е известно с високото си съдържание на колаген тип 2, който има пряко отношение към еластичните хрущяли и здравето на ставите на организма. Ефектите по повод на кожата са именно подобряване на нейната еластичност и борба с един от най-неприятните симптоми на остаряването – бръчките.

Различни видове колагенови добавки 

Колаген смути - източник на хидролизиран колаген, осигуряващ здрава съединителна тъкан, здрави стави, коса и кожа.

Когато приемаме богата на протеини храна, тялото ни използва аминокиселините, за да произведе колаген. Той обаче, в неговата натурална форма е труден за усвояване, тъй като се състои от дълги и плътни колагенови фибри.

Повечето хранителни добавки използват по-малки съставни части на колагена с цел по-лесно и бързо усвояване. Те се наричат хидролизиран колаген или колагенови пептиди. 

Можем да разделим хранителните добавки с колаген на три групи:

  • Хидролизиран колаген: Познат още като колагенови пептиди (колаген хидролизат), получен чрез излагане на висока температура, която предизвиква разпад на колагена на по-малки протеини.
  • Желатин: С частично разпаднат колаген на по-малки протеини
  • Непреработен/суров колаген: При него липсва каквато и да е денатурация и се съдържат цели колагенови протеини.

Всяка от трите групи хранителни добавки, таргетиращи здравето на кожата, косата и ноктите, носи своите ползи, затова е добре преди началото на приема на някоя от тях да се консултираме с експерти.

Дозировка и режим на прием на колаген

Приемът на колаген едновременно с витамин С дава на тялото най-добра възможност за усвояване на протеина. Витаминът е важен елемент в усвояването на колагена, тъй като повишава неговата бионаличност (степента на наличност в кръвта).

Препоръчваната доза на колаген на ден, ако целим подобряване състоянието на нашата кожа, коса и нокти е около 5-8 гр колагенови пептиди/ден за период от 8 до 12 седмици.

След това се препоръчва кратко прекъсване на курса за около 1-2 седмици, след което можем да направим нов курс от 8-12 седмици.

Изключително удобна и лесно усвоима форма на хранителна добавка с колаген е колагеновото смути. То представлява частично хидролизиран телешки колаген в прахообразна форма. 

Приеман като вкусен шейк, той може да се консумира по всяко време на деня, дори и на работното място, след като бъде смесен и разбъркан с вода, сок или напитка по избор.

Какви са възможните ефекти и за кого е подходящ?

Колагенът е изключително застъпен в човешкия организъм протеин, който има множество структурни, защитни и регенеративни функции. Именно той е отговорен за състоянието и допринася за здравето на нашите нокти, коса и кожа.

Колагенът, който тялото ни произвежда, често е недостатъчен за уравновесяване на процесите на разграждане на колаген. Оттук и необходимостта от прием на колаген от външни източници, като целта е да се постигне здраве и регенерация на редица органи и системи на тялото. Такива източници могат да бъдат храни и хранителни добавки. 

Храните с високо съдържание на колаген са предимно от животински произход, но има и такива с растителен произход, които играят определена роля в синтезата на колаген от тялото.

Хранителните добавки често съдържат колаген в разпадната форма – т. нар. наречените колагенови пептиди или хидролизиран колаген са активни съставки, които са много по-лесно усвоима форма на колагена. 

Изключително удобна форма на хранителна добавка с колаген е колагеновото смути, което е лесно и бързо разтворимо с вода или сок.

Колагенът е добавка, която следва да се приема с цел поддържане на добро здраве на кожата, косата и ноктите и редица други органи на тялото.

Заключение

Колагенът е хранителна добавка, подходяща както за хора в по-млада, така и за хора в напреднала възраст. Уникалните и разнопосочни ефекти на колагена, обхващащи редица системи на организма го правят перфектен суплемент, с който да подобрим цялостното здраве на тялото. 

В крайна сметка млад или възрастен, спортист или не, всеки човек заслужава добро здраве, хубава кожа и по едно вкусно колагеново смути на ден.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Къде в тялото ни се среща колаген?

Колагенът е най-застъпения протеин в човешкото тяло. Той се среща във всички тъкани и органи и е особено застъпен в кожа, сухожилия, кръвоносни съдове, нокти и други.

С какво да се храня, за да приемам повече колаген?

Един от най-лесните и удобни начини за прием на повече колаген с храната е приемът на костен бульон. Той е изключително богат на лесноусвоим колаген. Други източници на колаген са риба, стриди, алое вера. 

Какви ефекти да очаквам при прием на колаген?

Ефектите от прием на добавката често не могат да бъдат усетени веднага, тъй като е необходим дългосрочен и постоянен прием. Все пак при достатъчен прием на колаген можете да забележите подобрение в състоянието на косата, кожата и ноктите, подобрение на здравето на ставите, както и редица други ефекти.

Източници:

Назад към блога
Д

Д-р Томас Велев

Виж повече за автора

1 коментар

Статията е много полезна! След като започнах да пия колаген, наистина виждам разлика в косата и кожата си. Още повече, че не знаех колко важен е за ноктите.Искам да добавя и колко е приятен на вкус!

Криси Пеева

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.