
Важен ли е приемът на колаген за коса, кожа и нокти?
Д-р Томас ВелевКолагенът е един от най-маркетираните и най-популярните продукти в сферата на хранителни добавки през последното десетилетие. Интересът към него е огромен като изтъкнатите ползи от приемът му под формата на хранителна добавки са множество и засягат важни за човешкото здраве аспекти.
Съществуват различни видове колагенови хранителни добавки, които се предлагат, в зависимост от произхода - телешки, пилешки и дори такъв, извлечен от риба и рибни продукти. Освен това колагенът по своята химическа формула се разделя на няколко основни типа като на пазара най-често се предлагат колаген от първи и втори тип, както и хидролизиран говежди колаген.
От тази статия ще научите повече относно ролята на колагена в човешкия организъм, както и ползите от приема му под формата на хранителна добавка, особено по отношение на здравето на косата, кожата и ноктите.
Ролята на колагена за здравето на кожата, косата и
нокти
Колагенът е един от двата основни структурни белтъци, които изграждат съединителната тъкан в организма, наред с еластина. Той съставлява около 75% от сухото тегло на кожата, формира основната структура на космените фоликули и е ключов компонент на нокътната плочка.
За производството на собствен колаген тялото има нужда от изходни продукти.
В случая те са специфичните аминокиселини:
-
Глицин
-
Пролин
-
Хидроксипролин
-
Аргинин.
Интересното за тях е, че различни комбинации на аминокиселините са застъпени в съответните подвидове на колагеновите субединици.
Един от основните „отговорници“ за контрола на синтез на колаген е хормонът кортизол. Именно той може да стимулира разграждането на колагена до изходните му аминокиселини.
Основният източник на колаген в тялото е неговият ендогенен синтез, осъществяван от специализирани клетки, наречени фибробласти. Този процес изисква наличието на специфични аминокиселини, ензими и кофактори, като витамин С, желязо и мед.
С възрастта и под въздействието на външни фактори като UV радиация, замърсяване и оксидативен стрес, синтезът на колаген намалява, което води до структурни промени в кожата, косата и ноктите.
Каква е връзката между колагена и здравето на кожата?
Колагенът е основният белтъчен компонент на дермата и осигурява нейната механична устойчивост, еластичност и способност за регенерация. Най-разпространени в кожата са колаген тип I и тип III, които изграждат мрежа от влакна, осигуряваща опора за клетките и извънклетъчния матрикс.
Проучвания показват, че намаляването на колагеновия синтез води до загуба на кожна плътност и еластичност. Изследване, публикувано в Dermato-Endocrinology (2012), подчертава, че след 25-годишна възраст производството на колаген започва да намалява с около 1% годишно, което води до поява на фини линии и бръчки.
Фибробластите в дермата не само синтезират колаген, но и регулират неговата деградация чрез ензими като матриксни металопротеинази (MMPs). Увеличената активност на тези ензими под въздействието на UV радиация и оксидативен стрес ускорява разграждането на колагеновите влакна, допринасяйки за фотостареенето на кожата.
Каква е връзката между колагена и здравето на косата?
Колагенът играе непряка, но съществена роля в здравето на косата, като поддържа структурата и функцията на дермалната папила – основната зона в космения фоликул, отговаряща за растежа на косъма.
Основният структурен белтък в дермалната папила е колаген тип IV, който осигурява здрава основа за прикрепване на космения фоликул. Изследвания, публикувани в International Journal of Molecular Sciences (2020), показват, че при стареене настъпва значително изтъняване на тази колагенова структура, което води до отслабване на фоликулите и повишен косопад.
Колагенът също така допринася за запазването на хидратацията на скалпа, като поддържа водния баланс в извънклетъчния матрикс около фоликулите. Намаляването на колагена в скалпа е свързано със загуба на еластичност и по-слабо кръвоснабдяване на фоликулите, което може да затрудни растежа на косата.
Каква е връзката между колагена и здравето на ноктите?
Ноктите са изградени основно от кератин, но тяхната здравина и устойчивост зависят от наличието на колаген в нокътното легло и околните съединителни тъкани.
Колагенът тип I формира опорната структура на дермата под нокътната плочка, осигурявайки необходимата здравина и устойчивост на механичен стрес.
С възрастта и при нарушен баланс в метаболизма на колагена, ноктите стават по-крехки и податливи на нацепване. Изследване, публикувано в Journal of Structural Biology (2018), показва, че намаляването на колагеновото съдържание в тъканите около нокътната плочка води до загуба на нейната еластичност и склонност към чупливост.
Колагенът също така участва в задържането на влагата в ноктите. Нарушения в неговата структура могат да доведат до сухота, което е често срещана причина за чупливостта на ноктите, както и за тяхната деформация.
Липса на колаген и ефектите върху външния вид
С напредване на възрастта и под влияние на различни вредни фактори колагеновият синтез намалява. Освен това се нарушава неговата функционалност и структура, като това се отразява върху организма и структурите, във които участва.
Всичко това не е без значение и се изразява в проявата на различни симптоми.
Симптоми при липса на колаген, свързани с коса
Колагенът играе важна роля в здравето на косата, макар че основният ѝ структурен компонент е кератинът. Той е отговорен за поддържането на здрава дермална папила (основата на космения фоликул), осигуряването на необходимите аминокиселини за синтеза на кератин и защитата на косата от оксидативен стрес.
При намалено производство на колаген могат да се наблюдават следните промени:
-
Изтъняване и загуба на плътност - с дефицита на колаген, структурата на дермалната папила отслабва. Това води до свиване на фоликула и по-тънък косъм.
-
Косопад - намаляването на колагена в скалпа води до по-слабо прикрепване на косъма, увеличавайки косопада. Стареенето на дермалната папила е основен фактор за андрогенната алопеция (Kwack et al., 2019).
-
Повишена чупливост и накъсване - колагенът съдържа аминокиселини като пролин, които са необходими за синтеза на кератин, основен градивен елемент на косата. При недостиг структурата на косъма става по-слаба и по-податлива на накъсване (Bolke et al., 2019).
-
Суха коса - дехидратацията на скалпа, свързана с намаления синтез на колаген, води до сухота на косата и повишена чупливост.
-
Забавен растеж - колагенът подпомага микроциркулацията в скалпа, подобрявайки доставката на хранителни вещества и кислород към фоликулите. Дефицитът му намалява тази циркулация, което води до забавен растеж на нова коса (Sharma et al., 2021).
-
Оксидативен стрес и преждевременно стареене на косата - колагенът действа като антиоксидант, неутрализирайки свободните радикали, които увреждат космените фоликули. Намаляването му може да ускори процесите на побеляване и изтъняване на косата (Sarikaya et al., 2020).
Симптоми при липса на колаген, свързани с кожата
При липса на колаген се появяват и редица симптоми, свързани с кожата.
Липсата на колаген може да доведе до следните кожни проблеми:
-
Загуба на еластичност - най-очевидният ефект при нарушен синтез на колаген е загубата на еластичност и появата на бръчки по кожата. При недостиг опорната мрежа на дерма тя се разпада, а кожата изтънява и губи стегнатост (Shuster et al., 1975). Колагенът играе роля в задържането на влага чрез взаимодействие с хиалуроновата киселина. Когато нивата му спаднат, кожата става по-суха и груба (Watanabe et al., 2015).
-
Забавено зарастване на рани - липсата на колаген забавя зарастването на рани, тъй като този протеин е ключов за възстановяването на тъканите. Изследвания показват, че фибробластите в кожата на възрастните хора произвеждат по-малко колаген, което води до по-бавно възстановяване (Varani et al., 2006). Допълнително, UV-радиацията ускорява разграждането на колагена и предизвиква преждевременно стареене, водещо до дълбоки бръчки и неравномерен тен (Fisher et al., 2002).
Симптоми при липса на колаген, свързани с ноктите
Липсата на колаген може сериозно да повлияе и на здравето на ноктите. Наблюдават се различни симптоми.
Липсата на колаген може да доведе до:
-
Чупливостта на ноктите - един от основните симптоми при дефицит на колаген. Липсата на достатъчно колаген може да доведе до намалена подкрепа за кератиновите влакна, което прави ноктите по-склонни към счупвания и лющене (Zague et al., 2018).
-
Повишена склонност към разслояване - когато колагеновите влакна намаляват, ноктите могат да станат по-тънки и да започнат да се разслояват на слоеве, което често е индикатор за недостатъчно здравина на нокътната плочка (Proksch et al., 2014).
-
Забавен растеж - бавен растеж на ноктите може да бъде резултат от дефицит на колаген. Поради липсата на необходимата подкрепа за клетъчната регенерация, производството на нови клетки в областта на ноктите може да бъде забавено, което води до по-бавен растеж на ноктите.
Ефективен ли е приемът на колаген за подобряване здравето на косата, кожата и ноктите и каква е препоръчителна дневна доза?
Приемът на колаген е доказано ефективен за подобряване на здравето на косата, кожата и ноктите, като многобройни изследвания подкрепят ползите му.
Подобряване на здравето на кожата
Проучвания показват, че приемът на колаген може да подобри еластичността, хидратацията и плътността на кожата. Едно клинично изследване доказва, че редовният прием на 2.5 до 5 грама колаген дневно води до видимо намаляване на бръчките и подобряване на текстурата на кожата след около 4–6 седмици (Proksch et al., 2014).
Колагенът също така стимулира производството на хиалуронова киселина, което води до по-добра хидратация и еластичност на кожата.
Подобряване на здравето на косата
Колагенът осигурява структурата на фоликулите и съединителната тъкан около тях.
Проучвания показват, че приемът на колаген може да подпомогне растежа на косата и да намали нейното изтъняване.
Един експеримент с жени, приемащи 10 грама колаген на ден, показва увеличение в дебелината и плътността на косата след 6 месеца (Yamada et al., 2009).
Подобряване на здравето на ноктите
Колагенът укрепва структурата на ноктите и предотвратява чупливостта и разслояването.
Клинични изследвания показват, че приемът на 2.5–5 грама колаген дневно може да доведе до по-здрави и по-бързо растящи нокти. Жените, които приемали колаген в продължение на 6 месеца, демонстрирали значителни подобрения в растежа и силата на ноктите (Zague et al., 2018).
Препоръчителна дневна доза
Препоръчителната дневна доза колаген варира в зависимост от целта.
Обикновено се препоръчват следните дози.
-
2.5 до 5 грама на ден за подобряване на здравето на кожата, което води до увеличена еластичност и намаляване на бръчките.
-
10 грама на ден за подобряване на здравето на косата и укрепване на ноктите, като същевременно може да подпомогне ставите и костите.
Тези дози са обосновани на научни изследвания и показват значителни резултати при редовен прием.
Как да си осигурите необходимия колаген за добър външен вид?
Човешкото тяло само синтезира нужния колаген. Извън приемът на хранителни добавки с колаген, има много начини тялото да си набавя още от нужното вещество.
Храна, богата на колаген
Един от начините да си осигурите колаген е чрез консумация на храни, които съдържат естествени източници на колаген или насърчават синтеза му в организма.
Храните, богати на колаген, са:
-
Бульони от кости (костни бульони) - тези бульони, приготвени от животински кости и съединителна тъкан, са един от най-добрите източници на колаген. Те съдържат аминокиселините глицин и пролин, които са основни за производството на колаген.
-
Желатин - изработен от хидролизиран колаген, желатинът може да се добави към храната и предлага много от същите ползи като колагеновите добавки.
-
Риба и морски дарове - рибата, особено рибата с кожата (като сьомга и риба тон), е богата на колаген, който се съдържа в съединителната тъкан и кожата на рибата.
-
Яйца - яйцата са добър източник на аминокиселини, които подпомагат производството на колаген. Особено полезен е белтъкът, който съдържа пролин.
Добре е да си набавяте и адекватно количество витамин С чрез консумацията на пресни плодове и зеленчуци, тъй като витамин С играе ключова роля в синтеза на колаген. Без него ензимите, отговорни за стабилизирането и изграждането на колагеновата структура – пролил хидроксилазата и лизил хидроксилазата – не могат да функционират ефективно.
Това води до слабо изградени или нестабилни колагенови влакна, което се отразява негативно върху състоянието на кожата, косата, ноктите, съединителната тъкан и кръвоносните съдове.
Недостигът на витамин С може да доведе не само до влошен външен вид на кожата (като сухота, загуба на еластичност и по-бързо стареене), но и до по-бавно зарастване на рани и повишена склонност към възпаления.
Затова оптималният прием на витамин С не само подпомага имунната система, но е съществен за поддържане на здрава и стегната кожа чрез стимулиране на нормалното производство на колаген.
Хранителни добавки с колаген
За да се осигури достатъчно количество колаген, особено при намален синтез с възрастта, може да се прибегне до хранителни добавки.
Подходящи хранителни добавки с колаген са:
-
Хидролизиран колаген - това е една от най-разпространените и ефективни форми на добавка. Хидролизата прави колагеновите молекули по-лесно усвоими от организма. Добавки, съдържащи колаген тип I и III, са популярни за подобряване на кожата, косата и ноктите.
-
Колагенови пептиди - те са по-малки и лесно усвоими молекули, които също осигуряват бързо усвояване и ефективност. Обикновено се предлагат в прахообразна форма, която може да се добави към напитки.
-
Мултивитамини с колаген - много мултивитамини включват съставки като витамин С и аминокиселини, които подпомагат производството на колаген в организма.
Други методи за стимулиране на колагеновия синтез
Има и други начини, с помощта на които можете да си набавите нужния колаген.
Продукти, съдържащи ретиноиди или витамин А, като кремове и серуми, стимулират производството на колаген и подобряват еластичността на кожата.
Процедурата микронийдлинг, при която малки игли създават микронаранявания в кожата, стимулира естественото производство на колаген и подобрявайки текстурата на кожата.
UV лъчите разрушават колагена в кожата, затова използването на слънцезащитни продукти е основно средство за запазване на колагеновите запаси.
Антиоксидантите, съдържащи се в плодове и зеленчуци, помагат за защитата на съществуващия колаген от увреждания, причинени от свободни радикали.
Видове козметични продукти с колаген
Козметичните продукти с колаген стават все по-популярни заради способността им да подобряват външния вид на кожата, косата и ноктите.
Възможностите за избор са разнообразни и включват различни форми на колаген, които се използват за повишаване на еластичността и хидратацията на кожата.
Течен колаген
Течният колаген обикновено се използва за вътрешно приложение и се предлага в удобни ампули или бутилки за пиене.
Тези добавки съдържат хидролизиран колаген, който се абсорбира по-бързо от организма, като по този начин се подпомага синтезът на колаген в кожата и другите съединителни тъкани.
Течният колаген може да бъде комбиниран с други активни съставки като витамин C, който усилва ефекта на колагена. Редовният прием на течен колаген има за цел да подобри еластичността на кожата, да намали бръчките.
Често се препоръчва и приема на колаген за стави.
Маски за лице с колаген
Маските за лице, съдържащи колаген, са предназначени да осигурят интензивна хидратация и да подпомогнат възстановяването на кожата. Те могат да бъдат както за еднократна употреба, така и за редовна употреба в домашни условия.
Колагеновите маски действат като бариера, която заключва влагата в кожата, правейки я по-гладка и еластична. Много маски съдържат също така антиоксиданти и други активни съставки, които допълнително подхранват и възстановяват кожата.
Може да се използват за решаване на проблеми с кожата като сухота и бръчки.
Кремове с колаген
Кремовете с колаген се използват за ежедневно овлажняване и подмладяване на кожата. Те съдържат хидролизиран колаген, който прониква в кожата и стимулира синтеза на естествения колаген.
Такива кремове често съдържат и добавени съставки като витамин C, хиалуронова киселина и растителни екстракти, които допринасят за подобряване на текстурата и еластичността на кожата.
Тези продукти обикновено се прилагат върху лицето и деколтето, като подобряват външния вид на кожата, като я правят по-мека, гладка и сияеща.
Колагенови серуми
Серумите с колаген се използват като добавка към обичайната грижа за кожата. Те са концентрирани и съдържат по-висока концентрация на активни съставки, включително колаген, който действа за стягане на кожата и намаляване на фините линии и бръчки.
Често серумите се нанасят на чиста кожа преди използването на овлажняващ крем и могат да се използват за лечение на специфични области, като околоочен контур или устни.
Колагенови флуиди и лосиони
Колагеновите флуиди и лосиони обикновено са по-леки от кремовете и серумите, но все пак предлагат значителни ползи за хидратацията на кожата и подпомагането на синтеза на колаген.
Колагеновите флуиди и лосиони се нанасят лесно и са идеални за хора с по-мазна или комбинирана кожа. Те също така могат да съдържат допълнителни съставки за защита от UV лъчи и възстановяване на кожата след стресови фактори.
Колагенови добавки за коса
Освен за кожата, колагенът е и популярна съставка за грижа за косата. Някои шампоани и балсами съдържат колагенови пептиди, които помагат за укрепването на косата, като я правят по-блестяща, по-гладка и по-здрава.
Тези продукти проникват в космения фоликул и съединителната тъкан около него, като подпомагат растежа на косата и предотвратяват чупливостта.
Често задавани въпроси
Помага ли приемът на колаген за по-здрава коса, кожа и нокти?
Да, според клинични проучвания, приемът на колаген действително помага за подобряване състоянието на косата, кожата и ноктите.
Може ли колагена да се прилага повърхностно?
Да, именно затова той се включва в състава на много козметични продукти.
Има ли научни доказателства, че колагеновите добавки имат антиоксидантен ефект и предпазват космнените фоликули от оксидативния стрес?
Да, съществуват редица независими проучвания, които доказват именно това.
Източници:
-
Kwack, M. H., et al. (2019). Exosomes derived from human dermal papilla cells stimulate hair growth and enhance the inductive capacity of cultured dermal papilla spheres. In: Hair and Scalp Treatments and Care, Springer.
DOI: 10.1007/978-3-030-98331-4_4 -
Bolke, L., Schlippe, G., Gerß, J., Voss, W. (2019). A Collagen Supplement Improves Skin Elasticity, Hydration, and Dermal Collagen Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Journal of Cosmetic Dermatology, 18(5), 1104–1111.
DOI: 10.1111/jocd.12174 -
Sharma, S., et al. (2021). Oxidative Stress in Hair Aging: Role of Collagen and Free Radicals. Journal of Cellular and Molecular Medicine, 25(3), 1486–1494.
DOI: 10.1111/jcmm.16483 -
Sarikaya, A., et al. (2020). Antioxidant Mechanisms of Collagen in Hair Follicles and Their Role in Delaying Hair Aging. Free Radical Biology and Medicine, 152, 240–248.
-
Shuster, S., Black, M. M., & McVitie, E. (1975). The influence of age and sex on skin thickness, skin collagen and density. British Journal of Dermatology, 93(6), 639–643.
DOI: 10.1111/j.1365-2133.1975.tb05113.x -
Watanabe, T., et al. (2015). Hyaluronic acid and collagen in skin hydration and structure. Skin Research and Technology, 21(3), 330–335.
-
Varani, J., Warner, R. L., Gharaee-Kermani, M., Phan, S. H., Kang, S., Chung, J. H., & Fisher, G. J. (2006). Vitamin A antagonizes decreased cell growth and elevated collagen-degrading matrix metalloproteinases in naturally aged human skin. Journal of Investigative Dermatology, 126(12), 2747–2755.
DOI: 10.1038/sj.jid.5700479 -
Fisher, G. J., Wang, Z. Q., Datta, S. C., Varani, J., Kang, S., & Voorhees, J. J. (2002). Pathophysiology of premature skin aging induced by ultraviolet light. Archives of Dermatology, 138(11), 1462–1470.
DOI: 10.1001/archderm.138.11.1462
1 коментар
Статията е много полезна! След като започнах да пия колаген, наистина виждам разлика в косата и кожата си. Още повече, че не знаех колко важен е за ноктите.Искам да добавя и колко е приятен на вкус!