
16 рецепти за домашно лечение на разстройство
Др. Мартин ХристовБез значение от причината за възникването на диарията, тя остава крайно неприятна, а когато става въпрос за хронична диария може да намали цялостното качество на живота ни.
От тази статия ще научите някои рецепти и ценни съвета, с които може да излекувате или поне подобрите състоянието, свързано с разстройството.
Какво помага за затягане при разстройство?

Разстройството е неприятно състояние, което може да наруши нормалния начин на живот. За щастие, има различни начини да облекчите симптомите и да възстановите нормалната функция на червата.
Диета и храни
Храната играе ключова роля в процеса на възстановяване. Придържането към лесно смилаеми храни при разстройство е основно правило при разстройство.
Храни като печени картофи, варен ориз, банани и ябълково пюре съдържат нишесте и пектин. Нишестето помага за втвърдяване структурата на изпражненията, а пектинът помага да се регулира движението на червата и да се предотврати остра диария.
Трябва да се избягват мазни, пикантни и тежки храни, които могат да натоварят допълнително стомаха. Трябва да се приема много вода, за да се поддържа хидратацията поради повишен риск от обезводняване при персистираща диария.
Напитки
Поддържането на добра хидратация е също толкова важно, колкото и храненето. Освен водата, може да приемате и други напитки за възстановяване на водно електролитния баланс, които имат и лек стягащ ефект - например вода с лимонтозу или изцеден лимон.
Лимонената киселина има адстрингентно действие и помага за намаляване на чревната пропускливост.
Когато имате разстройство, тялото губи много течности и соли, така че пиенето на напитки като изотонични разтвори или бульони е от съществено значение, за да предотвратите дехидратация.
Добавки и билки

Някои билки като мента, джинджифил, живовляк, шипки, черен кимион и други са известни със своите противовъзпалителни и антибактериални свойства. Приготвянето на чай от тези билки може да бъде полезно за облекчаване на разстройството.
Добавки като пробиотик и Л-глутамин също могат да помогнат за възстановяване на чревната флора, заздравяването на чревната стена и възстановяване функциите на чревната лигавица и да подобрят храносмилането.
Лекарствени продукти без предписание
На пазара има различни медикаменти и прахчета за разстройство без рецепта, които могат да помогнат за затягане при разстройство.
Продукти на база лоперамид се използват често за намаляване на симптомите на диария. Те работят, като забавят движението на червата и дават време на организма да абсорбира водата от храната, което помага за възстановяването на нормалната функция.
Тези лекарства трябва да се избягват при вирусни и други инфекциозни диарии, тъй като водят до интоксикация на организма поради забавеното изхвърляне на токсичните продукти, които се натрупват в чревния лумен и навлизането им в системното кръвообращение.
Други съвети
Освен храната и напитките е важно да се осигури почивка на тялото и да се избягва стресът.
Стресът може да влоши симптомите, така че релаксацията и пълноценният сън ще помогнат на организма да се възстанови по-бързо.
Бабини рецепти и домашни лекове при разстройство
Всеки знае за различни видове домашно лечение на диария и бабини рецепти за справяне с разстройството. Тук са събрани най-ефективните и доказали се във времето.
1. Оризова вода

Оризова вода при разстройство е едно от най-популярните и изпитани домашни средства за разстройство.
За приготвянето са ви нужни:
-
1 чаша ориз
-
3 чаши вода
Сварете ориза във водата до получаване на бяла, леко млечна вода. Прецедете и изпийте на малки глътки през деня.
2. Чай от кори на нар
Кори от нар при разстройство има мощни затягащи (адстрингентни) и антисептични свойства.
За приготвянето са ви нужни:
-
Корите на нар
-
Вода
Изсушете корите на нара, нарежете ги и сварете 1 супена лъжица от тях в 200 мл вода за 10-15 минути. Прецедете и пийте 2-3 пъти на ден.
3. Лимон с мед
Лимонът има антисептични и стягащи свойства, а медът успокоява стомаха и помага за възстановяване на чревната флора.
Изстискайте половин лимон в чаша с топла вода и добавете 1 супена лъжица мед. Пийте вода с лимон при разстройство на празен стомах или след всяко хранене.
4. Чай от лайка и джинджифил

Лайката има успокояващо и противовъзпалително действие, а джинджифилът помага при стомашни разстройства.
За приготвянето са ви нужни:
-
1 чаена лъжичка сушена лайка
-
1-2 см резен пресен джинджифил
-
Гореща вода
Залейте 1 чаена лъжичка сушена лайка и 1-2 см пресен джинджифил с гореща вода. Оставете да се запари за 10 минути и прецедете.
5. Бульон от моркови
Морковите съдържат пектин, който укрепва чревната стена и подобрява храносмилането.
Сварете 2-3 моркова в 500 мл вода за 15-20 минути. Прецедете и пийте на малки глътки през деня.
6. Вода с оцет
Ябълковият оцет е натурално средство с антибактериални свойства, което може да помогне за успокояване на стомашно-чревния тракт. Ябълковата киселина има свиващи свойства върху чревната лигавица
Добавете 1 супена лъжица ябълков оцет в чаша хладка вода и пийте 1-2 пъти на ден.
7. Чай от мента

Ментата е известна със своето успокояващо и антибактериално действие, което може да помогне при стомашно-чревни неразположения.
Можете да използвате както пресни, така и сушени листа от мента.
Добавете 1 чаена лъжичка мента към чаша гореща вода. Пийте 2-3 пъти на ден.
8. Чай от копър
Копърът е друга билка с успокояващо действие върху червата и помага за укрепване на чревната стена и намалява на нейната пропускливост.
Сложете 1 чаена лъжичка семена от копър в чаша вряла вода. Прецедете след 10 минути и пийте на малки глътки.
9. Чай от дъбова кора
Чай против разстройство от дъбовата кора има силно стягащо и противовъзпалително действие. Тя се използва от човека с тези цели от древни времена.
Варете 1 чаена лъжичка дъбова кора в 200 мл вода за 15-20 минути. Прецедете и пийте по 1 супена лъжица на всеки час.
10. Чай от риган
Риганът има стягащи и антисептични свойства и може да бъде полезен при стомашно разстройство.
Добавете 1 чаена лъжичка сушен риган в чаша с гореща вода и оставете да се запари за 5-10 минути. Прецедете и пийте 2-3 пъти на ден.
11. Чай от исландски мъх
Исландският мъх е известен със своето стягащо и успокояващо действие.
Залейте 1 чаена лъжичка исландски мъх в чаша гореща вода и оставете да се запари за 15-20 минути. Прецедете и пийте 2-3 пъти на ден.
12. Гореща вода с мед и канела
Канелата има антисептични свойства и помага за облекчаване на възпаленията в стомаха и червата.
Разтворете 1 супена лъжица мед и 1/2 чаена лъжичка канела в чаша гореща вода. Пийте 1-2 пъти на ден.
13. Чай от шипки

Шипките са отличен източник на витамин C и имат стягащи и укрепващи и стягащи свойства, които могат да помогнат при разстройство.
Вземете 1 супена лъжица сушени шипки и ги сложете в чаша гореща вода. Оставете да се запари за 10-15 минути и пийте 2-3 пъти на ден.
14. Чай от глог
Глогът е известен със своите стягащи свойства и може да облекчи чревните проблеми.
Залейте 1 чаена лъжичка сушени цветове или плодове от глог в чаша гореща вода и оставете да се запари за 10 минути. Прецедете и пийте 2 пъти на ден.
15. Чай от живовляк
Живовлякът има силни стягащи свойства и помага при стомашни разстройства, като същевременно успокоява чревната лигавица.
Залейте 1 чаена лъжичка сушени листа от живовляк с гореща вода. Оставете да се запари за 5-10 минути и пийте 2-3 пъти на ден.
16. Чай от дренки
Дренките са известни със своето стягащо действие и могат да помогнат при диария.
Сложете 1 чаена лъжичка сушени плодове от дренка в чаша гореща вода. Оставете да се запари за 10 минути и пийте 2-3 пъти на ден.
Тези рецепти с билки с доказани стягащи свойства могат да помогнат за пресичане на разстройство, като същевременно подкрепят чревното здраве.
Ако симптомите продължават или се влошават е важно да се консултирате с лекар.
За какво да внимавате при разстройство при дете?

При разстройство при дете е важно да се подходи с особено внимание, тъй като детският организъм има различни нужди, компенсаторни възможности и реакции в сравнение с възрастните.
Ето някои основни опасности и особености, които трябва да се вземат под внимание.
Обезводняване
Децата са по-податливи на обезводняване поради малкото количество течности в организма им и по-високата загуба на вода и електролити при разстройство. Това може да доведе до сериозни здравословни проблеми, като понижение на кръвното налягане, летаргия и нарушена функция на органите.
Най-важното е да осигурите на детето редовен прием на течности, като вода, специални електролитни разтвори или бульони. При наличие на тежко обезводняване може да се наложи хоспитализация и лечение с интравенозни течности.
Невъзможност за прием на храна и течности
Детето може да има затруднения с приемането на храна и течности поради болката в стомаха или слабост.
В такива случаи, започнете с малки глътки вода или течности на всеки 15-20 минути. Приемът на твърда храна може да бъде възстановен след като се установи нормален воден баланс.
Тежки инфекции и вируси
Разстройството при деца може да бъде симптом на вирусни или бактериални инфекции, които могат да бъдат по-опасни, отколкото при възрастни.
Болести като ротавирус или бактериални инфекции като салмонела или шигела могат да доведат до тежко обезводняване и други усложнения.
Ако разстройството продължава повече от 24-48 часа или е придружено от висока температура, кръв в изпражненията или силни болки в стомаха, незабавно се консултирайте с педиатър.
Невъзможност за самостоятелно лечение
При малките деца лечението на разстройство не трябва да се предприема без консултация с лекар, особено ако те са под 6 месеца, имат други хронични заболявания или се появят тревожни симптоми като продължителна температура или кръв в изпражненията.
Не използвайте лекарства или домашни средства без лекарско предписание. Лечението при деца трябва да се следи внимателно и да се базира на конкретната причина за разстройството.
Продължително разстройство
Продължителното разстройство при дете може да доведе до тежка дехидратация, недостиг на витамини и минерали, както и до сериозни стомашно-чревни проблеми.
Когато разстройството продължава повече от 2-3 дни или симптомите не се подобряват, консултирайте се с лекар, за да установите основната причина и да започнете специфично лечение.
Трябва да се внимава с лекарствата
Някои лекарства, които се използват при разстройство при възрастни, могат да бъдат неподходящи за деца, особено антибиотиците или лекарства за спиране на диария.
Никога не давайте на детето лекарства без рецепта или без консултация с педиатър, тъй като неправилната дозировка или избор на медикаменти може да доведе до странични ефекти.
Наблюдавайте за други симптоми
В случай на разстройство при деца е важно да се наблюдават и други симптоми като висока температура, повръщане, болки в корема, летаргия или обезцветени изпражнения.
Ако детето има комбинирани симптоми или състоянието му се влошава, се консултирайте с лекар.
В заключение, при разстройство при дете е важно да се действа бързо и да се следи състоянието на детето с внимание. Лечението трябва да бъде съобразено с възрастта и здравословното състояние на детето, както и с причината за възникването му, а при съмнение за сериозни инфекции или усложнения, е необходима консултация с педиатър.
Как да се захраните след разстройство?

Захранването след прекарано разстройство, без значение от причината е изключително важно. То има за цел постепенно да въведе храносмилателната система в работния процес и да възвърне нормалните ѝ функции като не я излага на излишен стрес.
Целта е да се снабди организма с нужните му хранителни вещества и електролити, които е изгубило по време на боледуването.
Преди да започнете с прием на храни е добре да се съсредоточите върху приема на течности, за да възстановите водно-солевия баланс.
Тук има няколко изключително подходящи варианта, отвъд пиенето на вода. Това са леко подсоленият айрян, който е източник на пробиотични бактерии с доказано благоприятен ефект върху червата. Те ще започнат процесите на възстановяване баланса на микробиома.
Освен това той съдържа електролити и малко количество белтъчини, които да стимулират възстановяването на храносмилателните функции без да натоварват червата.
Същото се отнася до домашно приготвения костен бульон - източник на електролити и витамини, както и малко количество аминокиселини и мастни киселини, които да хидратират и захранят организма.
След този етап от захранването може да включите твърди храни, които трябва да съдържат основно въглехидрати от нишестен тип, които да са лесно смилаеми и едновременно с това да не предизвикват осмотична реакция в червата, както се случва при прием на захари.
Такива храни са ориз и оризова каша, банани, печени картофи, ябълково пюре, сладки картофи, грис и препечен хляб.
След като се почувствате по-добре, може да започнете да включвате леки протеини в храната си. Това може да са варени яйца, варено пилешко месо или риба.
Избягвайте мазни и тежки меса, които може да затруднят храносмилането.
По време на възстановяването е препоръчително да избягвате храни и наптики, които могат да раздразнят стомаха и червата.

Това включва:
-
Мазни храни (пържени храни, бързо хранене)
-
Пикантни подправки
-
Млечни продукти, особено ако имате временна нетолерантност към лактоза след разстройство.
-
Продукти с високо съдържание на фибри (като пълнозърнести храни и сурови зеленчуци), които могат да предизвикат газове и подуване.
-
Кафе
-
Газирани напитки и плодови сокове
През първите дни след разстройство, по-добре е да ядете по-малки порции, но по-често, за да не претоварите червата си. Това ще позволи на организма да се възстанови постепенно и да усвои храната по-добре.
След като се стабилизирате, можете постепенно да включвате други храни в менюто си, като варени зеленчуци, зърнени храни и млечни продукти, ако сте сигурни, че те няма да раздразнят стомаха ви.
Ако почувствате болки в корема или други симптоми, върнете се към по-лека диета при разстройство и започнете да приемате течности отново, като следите състоянието си.
Захранването след разстройство трябва да бъде бавно и внимателно, като е важно да слушате тялото си и да го подготвяте за нормално функциониране на стомашно чревния тракт.
Често задавани въпроси

Ефективни ли са бабините рецепти срещу разстройство?
Да, някои от тях са с доказана ефективност дори от науката и са много подходящи поради своето лесно изпълнение, достъпност и липсата на странични ефекти.
Коя е най-добрата билка срещу разстройство?
Кората на дъб (ако се счита за билка), живовлякът, семената от копър са едни от най-добрите и ефикасни билки при диария.
Как да се захраня след разстройство?
Добре е да се започне с течност и постепенно да се въведат първи нишестени лесно смилаеми храни, като плавно увеличавате избора на хранителни продукти.
Източници:
Др. Мартин Христов
Виж повече за автораПопулярни продукти
-
Water OutОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Апетит контролОбичайна цена 39.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
АшвагандаОбичайна цена 31.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
39.99 лвЦена при промоция 31.99 лв -
Колаген смутиОбичайна цена 47.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
59.99 лвЦена при промоция 47.99 лв -
Пробиотик бленд - пробиотичен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
-
Мулти ензимен комплексОбичайна цена 29.99 лвОбичайна ценаЕдинична цена за
- При задаване на избор се опреснява цялата страница.
- Отваря се в нов прозорец.