Нервна уртикария: Обриви от стрес

Нервна уртикария: Обриви от стрес

Михаил Валентинов

Стресът е реакция на тялото, която се появява, когато изпитваме трудност, промяна или напрежение. Той може да възникне по различни начини и може да бъде както физически, изразен чрез умора и главоболие, така и емоционален, който се изразява с тревожност и раздразнителност. Ако не бъдат взети нужните мерки, стресът може да доведе до сериозни усложнения.

В тази статия ще разгледаме едно от най-често срещаните усложнения на емоционалния стрес - появата на уртикария на нервна почва. Ще разберем какви са причините за появата ѝ и как да се справим с нея.

Възможно ли е да се обрина от стрес?

Причини при пропускливи черва.

Стресът активира различни съединения в тялото, които водят до появата на нервна уртикария, която се проявява като обриви по лицето, врата, гърдите и ръцете. Обривите могат да бъдат временни или постоянни в зависимост от вида на стреса - остър или хроничен.

Овладяването на стреса чрез прилагане на различни техники за успокояване, здравословен начин на живот и пълноценен сън ограничава появата на обривите и облекчава симптоматиката.

Как изглежда обривът на нервна почва? 

Как изглежда обривът на нервна почва?

Нервната уртикария представлява повдигнати, безцветни подутини, наричани още копривна треска. Сърбеж, боцкане и чувство за парене са придружаващите симптоми на копривна треска. Както споменахме, за обрива е характерно засягане на определени части на тялото.

Локализацията е патогномоничен белег (характерен белег за дадено заболяване) за разпознаването на типа и вида на уртикарията. Уртикарията може да се влоши и да хронифицира при продължителен стрес

Специалистите твърдят, че около 20% от хората поне веднъж ще се сблъскат с подобен тип реакция на стреса. Важно е да се намери начин за нормализиране нивата на стреса. По-тежките симптоми на нервна уртикария изискват консултация с лекар и назначаване на подходящо лечение.

Каква всъщност е причината за обрива? 

Нервната уртикария е психосоматично заболявание, възникващо в резултат на физиологични реакции на организма и психологични такива. Въпреки своята психосоматична природа, нервната уртикария може да се причисли и към кожните заболявания, тъй като основните ѝ симптоми засягат кожата. Ще разгледаме най-честите причини за активирането на болестта. 

Импулси от нервната система

По време на стрес, импулси от нервната система активират хормони като кортизол и фактори на възпалението като хистамин. Тези медиатори предизвикват дилатация (разширение) на повърхностните съдове на кожата и водят до възпаление. Тези процеси водят до появата на зачервени и сърбящи обриви. Целият този механизъм е свързан с отговор на тялото към стресорите на средата.

Отслабен имунитет

Отслабената имунна система, в съчетание със стреса, прави кожата податлива на инфекции и възпалителни реакции. Стресът потиска протективните функции на имунитета и тялото не може да се справи с вредните патогени. Появяват се разнообразни обриви - от екзема и псориазис до копривна треска. Отслабването на имунната система причинява по-бавно зарастване на раните, а това затруднява още повече лечението.

Хормонални промени

Хормонални промени

Високите нива на стрес причиняват хормонален дисбаланс. Хормоналните промени водят до появата на обриви, вследствие промени в омазняването и овлажняването на кожата. Високите нива на стресовите хормони увеличават многократно кожната секреция и улесняват появата на акне. 

Хормоналните колебания в женската полова система по време на менструация, менопауза или бременност нарушават естествения баланс в кожата и я правят по-уязвима към възпаления.

Други

Друга причина за появата на нервна уртикария е увеличеното потоотделяне по време на стрес. Потоотделянето запушва порите на кожата и предразполага към възникването на акне.

Стресът може да доведе и до обостряне на вече съществуващи кожни заболявания като псориазис и розацея. Стресовите ситуации влошават храненето и пълноценния сън, което води до допълнително отслабване на кожните бариери и появата на инфекции, обриви и сухота по кожата.

Как да се справя с обрива?

Лечението на уртикарията бива два вида - за справяне със стреса и за овладяване на обрива. Природните лекове, в съчетание със съвременни методи са страхотен начин за повлияване на тежките симптоми на нервната уртикария.

Ще ви запознаем с някои от тях в следващите редове.

Локални средства 

Лечението на неврогенната уртикария включва локални средства за потискане на възпалението и омекотяване на кожните лезии. 

Антихистаминовите кремове и гелове за локално приложение се използват в съвременната медицина за намаляване на сърбежа и зачервяването при уртикария. Кортикостероидните кремове действат добре срещу възпалението и предпазват от усложнения.

Освен лекарства с лекарско предписание, може да използвате бабините рецепти със студени компреси и каламиново олио за премахване на симптомите. Ако симптоматика не отминава или се влошава, е редно да се консултирате със специалист. 

Билки

Билки

Природната медицина се бори с нервната уртикария чрез голямо разнообразие от хранителни добавки и лечебни билки.


Ето и някои от тях:

  • Куркума: Този природен дар има уникални противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Приемът на куркума намалява възпалението и облекчава кожните обриви. Билката не само облекчава зачервяването и дискомфорта при нервната уртикария, но и ускорява възстановяването на увредената кожа. Нейните лечебни свойства нарастват при комбинирането ѝ с джинджифил.
  • Камелин (див лен): Камелинът е прочут заради своите антиинфламаторни и успокояващи качества. Билката може да се прилага по разнообразни начини, като най-често се прави чай от нея, но се използва и под формата на компреси и крем за омекотяване на кожата. Пиенето на чай от камолин успешно понижава нивата на стрес и премахва психичното пренапрежение.

Добавки

Добавки за мозъчна дейност.

Сред добавките също има няколко много полезни за облекчаване симптомите на нервната уртикария.


Ето кои са те:

  • Омега 3 мастни киселини: Омега 3 мастните киселини са незаменими хранителни вещества, които имат многобройни ползи в лечението на нервната уртикария. Те са и  една от ключовите добавки за облекчаване на кожните страдания и ускоряване на регенерацията при нервна уртикария. Мастните киселини благоприятстват менталното здраве и укрепват централната и периферната нервна система.
  • Витамин Е: Този витамин играе основна роля в лечението на нервната уртикария. Той има множество полезни свойства, сред които са неговите антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. Предпазва клетките от оксидативния стрес и намалява възпалението, основни проблеми срещани при обривите на нервна почва. Освен това витамин Е усилва оздравителните свойства на кожата и стимулира овлажняването ѝ.  Освен под формата на хранителна добавка, витаминът може се използва и под формата на лечебни масла и кремове за локално приложение.

Качествен източник на витамин Е, осигуряващ здрав имунитет и антиоксидантна защита на тялото.

  • Кверцетин: Кверцетинът е вид флавоноид (клас растителни метаболити), съдържащ се в големи количества в горските плодове, ябълките и лука. Освен чрез храната, може да си го набавите и чрез хранителна добавка. Кверцетинът намалява алергичния отговор, бори се с възпалителния процес и облекчава копривната треска. Хранителната добавка инхибира липолизата и потиска освобождаването на хистамин, нужен за появата на алергична реакция. Стопирането на алергичната каскада успокоява сърбежа и зачервяването, придружаващи нервната уртикария.

Диета

диета при уртикария

Балансираната диета е много добър помощник в борбата с нервната уртикария. Спазването на диета, богата на протеини и омега 3 мастни киселини ще намали възпалението и ще подобри състоянието на кожата. Препоръчително е да се избягват храни, богати на хистамини, защото те могат да утежнят състоянието. 

Други

В продължение на методите за лечение, медитацията и контролираното дишане са допълнителни методи, които може да използвате за справяне със стреса и намаляване симптомите на нервната уртикария.

Кога да се консултирате с лекар?

Нервната уртикария е състояние, което не бива да бъде подценявано. Ако обривът не отминава след проведеното лечение, или симптоматиката се влошава и се появяват сериозни болки, упорит сърбеж и подутини, трябва да потърсите лекарска помощ. 

Появата на дискомфорт, който затруднява ежедневието ви също е алармиращ сигнал. Редовните прегледи и прилагането на различни методи за справяне със стреса са от изключителна важност за предотвратяване на обрива. 

Заключение 

Нервната уртикария е състояние, което се характеризира с появата на петна по кожата от стрес. Поради постоянното нервно напрежение, при 20% от хората се появява обрив от стрес, който засяга определени части от тялото като главата, шията, ръцете и гърдите. 

Нервната уртикария може да бъде и причина за екзацербация на друг вид обрив като екзема и псориазис. Тъй като защитните механизми на организма са потърпевши, на помощ идват природната медицина и различните съвременни методи за лечение на състоянието. 

Често задавани въпроси

често задавани въпроси

Какво е нервната уртикария? 

Нервната уртикария е кожно състояние, отличаващо се с обриви, предизвикани от стрес и тежко психическо натоварване. Обривите се появяват по различни части от тялото, като обичайно са сърбящи и парещи, а съответната кожна зона е с повишена чувствителност. 

Може ли да бъде излекувана нервната уртикария? 

Състоянието не може да бъде напълно излекувано, но придружаващите го симптоми могат да бъдат управлявани чрез подходящо лечение и намаляване на стресогенните фактори на средата, които водят до тяхното активиране. 

Как се поставя диагнозата?

Диагнозата се поставя след обстоен физикален преглед на пациента, както и подробна анамнеза (разговор относно симптоматиката). Обривът при нервна уртикария има патогномоничен белег, тъй като засяга специфични части от тялото като лице, шия, гърди и ръце. Специалистът може да приложи различни стресори, за да разбере от какво точно се появява обрива при конкретния пациент и да назначи необходимата терапия. 

Източници

Назад към блога
М

Михаил Валентинов

Оставяне на коментар

Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.