най-силните витамини за очи

Най-силните витамини за очи: пълно ръководство

Д-р Мартин Христов

Често здравето на очите се приема за даденост, а когато се стигне до някакъв проблем, е възможно да е прекалено късно за реакция. Човек не се замисля колко ценно е зрението и колко много дължим на него в ежедневието ни: благодарение на него виждаме и се радваме на близките си, съзерцаваме природата, вършим рутинни дейности. 

А кога последно посетихте профилактично офталмолог, измерихте диоптъра си или използвахте капки, с цел овлажняване на очите? А обръщате ли внимание на хранителния си режим и това дали той е достатъчно пълноценен и осигуряващ на тялото Ви всичко, от което то се нуждае?

Очите ни, както и самите ни тела, се нуждаят от редица хранителни вещества и витамини за правилно функциониране на оптимално високо ниво. Можем ли да подобрим здравето на очите ни по естествен начин, има ли значение храната, която приемаме за здравето на очите ни и как можем да оптимизираме ежедневието си, с цел да запазим зрението си за повече време? Това са въпроси, на които ще получите отговори в следващите редове.

Кратко описание на зрителната система

Зрителната система е сетивна система, която получава информация за формите, цветовете, движението и положението на обектите в пространството. Това се случва благодарение на очите и техните структури. Те от своя страна предават информацията по зрителния нерв, който я отнася до нервните центрове на главния мозък и по-точно зрителната кора. Там информацията се получава и обработва.

Окото се състои от очна ябълка, очедвигателни мускули и система от приспособления за защита. Те са представени от вежди, клепачи, мигли и слъзните жлези. Някои от тях предпазват очите като чисто механична бариера против попадане на замърсявания, докато други имат функция да предпазват окото от изсъхване. Очните ябълки се разполагат в отвори на предния черепен дял.

Най-външния слой на окото се нарича склера. Той е бял на цвят и придава формата на окото. Склерата е покрита от тънка ципа, която се нарича конюктива. Освен склерата, тя покрива и вътрешната част на клепачите, като ги предпазва от изсъхване. Средният отдел на окото се нарича увея и съдържа структури като хороидея (осигурява окото с кислород и хранителни вещества), ирис и ресничестото тяло. 

Ирисът е различно оцветен при различните индивиди, а в центъра му има отвор – зеница, чрез промяната на нейния отвор се контролира и светлинния поток, постъпващ в окото. Ресничестото тяло (още познато като цилиарно тяло) е отговорно за секрецията на вътреочната течност. Цилиарните мускули са отговорни за промяната на формата на очната леща, което позволява на окото да фокусира на различни разстояния – процес, наречен зрителна акомодация.

Най-вътрешната част на окото е ретината. Тя съдържа сетивните клетки, които възприемат качеството и количеството на светлината и се наричат фоторецептори. Именно в ретината информацията от електромагнитното излъчване на светлината се преобразува в нервен импулс, който се изпраща по посока на главния мозък. 

Фоторецепторите са два вида – пръчици и колбички. Пръчиците са отговорни за зрението при намалено осветление (нощно виждане). Колбичките са фоторецепторите, отговорни за цветното зрение през деня, като са разположени предимно в центъра на ретината.

Едни от най-честите проблеми със зрителната система са късогледството (миопия) и далекогледството (хиперметропия). При тези състояния се наблюдава неправилно пречупване на светлина през структурите на окото и съответно образът се проектира пред или зад ретината. Тези състояния най-често се коригират с очила, които реално представляват лещи, съответно разсейващи или събирателни.

Практически съвети за очно здраве

съвети за очното здраве

Някои състояния и заболявания като катаракта и макулна дегенерация, глаукома и диабетна ретинопатия, могат да бъдат избегнати, ако променим някои навици в ежедневието си или подобрим някои аспекти от хранителния ни режим.

Откажете се от цигарите. Да! Може да звучи банално, но е факт. Очите са само един от органите, които търпят вреди от тютюнопушенето. Освен че нарушават вътрешния слой на съдовете, намаляват притока на кръв и кислород, цигарите също и повишават оксидативния стрес и увредата на клетките на зрителната система. Пушенето, също така, води до пряка увреда на зрителния нерв.

Слънчеви очила. Освен като моден аксесоар, слънчевите очила могат да имат и реален протективен ефект спрямо зрението. Необходимо е предпазването от вредните UVa и UVb слънчеви лъчи. Твърде голямото и често излагане на UV радиация може да доведе до по-бързо развитие на катаракта и макулна дегенерация. За хората, които носят контактни лещи – на пазара има и такива с UV защита, така че просто потърсете.

Намалете прекарването на продължително време пред екрани, било то пред компютър, телефон или телевизор. Ако работата Ви е свързана с екрани, то осигурявайте на очите редовни почивки – на всеки 2 часа, отделяйте поне по 10-15 минути за релакс и спокойствие на очите. Претоварването на зрителния апарат може да увеличи рисковете от увреждане на зрението и симптоми като замъглено зрение, сухота в очите, болка, проблясъци и др.

Редовните консултации с офталмолог са масово подценявани. Как да знаем дали очите ни са здрави, ако не ги проверяваме редовно? Профилактичен преглед веднъж в годината или 2 пъти (за хора, чиято работа е свързана с напрежение на очите) би решило проблем или поне изпреварило задълбочаването на някои състояния, свързани със здравето на Вашето зрение.

Какво е значението на и какви са ползите от приема на витамини за здравето на очите?

Прием на добавки за очи

Хранителните добавки за подобряване Вашето зрение и очно здраве са само допълнение към хранителния режим с прием на храни, богати на активни съставки с ползи за зрението. На първо място е важно той да бъде пълноценен, балансиран и да осигурява всички необходими за организма хранителни вещества, витамини и минерали. Правилната диета ще допринесе за поддържането на здравословно тегло на тялото Ви, което от своя страна ще намали риска за развитие на диабет – една от основните причини за нарушения в зрението и слепота. Добавките за очно здраве често представляват комбинации от витамини, минерали, антиоксиданти и др. като например витамини A, E, C, лутеин, зеаксантин, цинк и др. 

  • Прием на витамин А за добро зрение
  • Витамин А е известен още като ретинол ацетат и е от жизненоважно значение за тялото, тъй като то не може да го синтезира самостоятелно и се налага той да бъде приеман от външни източници – храна (черен дроб, рибено масло и други) и хранителни добавки. Това автоматично го поставя в групата на незаменимите витамини. Витамин А е от групата на мастноразтворимите витамини и има редица полезни свойства за човешкия организъм – от незаменимо значение за развитието и растежа на плода, поддържането на здрава имунна система, участва в строежа на костите, косата и ноктите.

    Витамин А е изключително важен по отношение на здравето на зрителната система, тъй като се свързва с протеина „опсин“ при формирането на родопсина – светлоабсорбиращата молекула, необходима за скотопичното и цветното зрение.

    Витамин А се среща под две форми в храната – ретинол и каротеноиди. Ретинолът е незаменим фактор в пръчиците и колбичките (клетките на ретината), които реагират на светлината и изпращат сигнали с информация до мозъка. Витамин А, под формата на ретиночна киселина има съществена роля в поддържане на нормалната функция на конюктивалния и роговичния епител. Дефицитът му води до състояние, наречено ксерофталмия – сухота на очите, което при липса на лечение води до образуване на язви корнеалния слой и слепота.

    Качествен източник на витамин Е, осигуряващ здрав имунитет и антиоксидантна защита на тялото.
  • Витамин Е и антиоксидантната защита на очите
  • Витамин Е е известен още като алфа токоферол и изпълнява ролята на универсален антиоксидант в организма. Витаминът е от групата на мастноразтворимите витамини, заедно с витамини А, D3 и К. Освен изключително мощните антиоксидантни свойства на витамина, той има и редица други функции като например профилактика на състояния като тромбози на коронарните съдове, както и протективно действие върху свободния тестостерон при мъжете и яйцеклетките при жените.

    Именно силните антиоксидантни свойства на витамин Е са отговорни за протективните му действия по повод на очното здраве. Чрез намаляване вредните действия на свободните радикали, витаминът намалява увредите върху клетките на зрителната система, което е и един от механизмите на развитието на заболяването „катаракта“.

  • Невен
  • Освен красиво цвете, невенът е изключително полезна билка с многобройни ползи за организма на човек. Тинктурата от невен съдържа съединения като терпеноиди, флавоноиди, кумарини, хинини, етерична масла и каротеноиди, които имат благоприятен ефект върху различни аспекти от здравето на нашия организъм. Растението има силно противовъзпалително и антисептично действие. Приемано за вътрешно приложение има ползи при язвена болест, при хиперлипидемични състояния (висок холестерол), при диабет и като протектор на черния дроб. Подпомага зарастването на рани и регенерацията на тъкани и клетки. Чрез действията на невена по повод контролирането на кръвната захар, той упражнява и своите благоприятни действия относно зрителната система, по вече описаните механизми.

  • Розмарин
  • Екстрактът от стръковете на това ароматно растение има мощни действия върху човешкото тяло. Основните действия са насочени към нервната система, но се наблюдават и редица други полезни свойства. Чай от растението е използван от дълбока древност като спазмолитично, обезболяващо и успокоително средство. Влизал е в употреба при нарушения в храносмилането и апетита. 

    Прилаган е при главоболие, безсъние и депресивни състояния. Често се използва като инхалации – срещу синузити, хрема и кашлица. Положителните си ефекти върху зрителната система, розмаринът упражнява, чрез засилване действието на антиоксидативните механизми и намаляване на оксидативния стрес в тялото.

  • Черна боровинка
  • Концентрираният екстракт от листата на това растение е съставен от множество активни съставки – основно фенолни такива. Тинктурата има силно антиоксидантно и противовъзпалително действие, които имат полза при редица състояния на организма. Плодовете на растението са източник на витамин C, фибри, лутеин и известно количество захари.

    Именно активните антиоксидантни свойства имат силно отношение по повод оксидативния стрес и предпазват от токсичното действие върху клетки и структури в областта на зрителните анализатори. Активните съставки имат добри показания още при състояния на венозна клапна недостатъчност, контрол на кръвната захар, отлагането на атеросклеротични плаки по съдовете, както и при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт.

  • Витамин Ц и ролята му в здравето на роговицата
  • Също както витамин Е, витамин С (известен още като аскорбинова киселина или аскорбат) е мощен антиоксидант и има протективна функция спрямо клетките и тъканите на окото. Освен това витаминът е необходим при синтезата на колаген – съединение, което има пряко участие в изграждане на редица структури, като напр. роговицата и склерата. Има данни, че приемът на 500-600 мг/ден витамин C, може да намали риска за развитие на катаракта с над 50%.

  • Витамин Д и ролята му върху здравето на очите

  • Освен редица ползи за кожата и транспорта на редица йони в тялото, витамин Д има редица полезни свойства и що се касае до здравето на зрителния апарат. Особено силно изразено е протективната му роля що се касае до дегенерацията на макулата. Заболяването няма дефинитивно лечение, но има доказателства, че витамин д3 може да забави развитието му и да намали последиците от него. 

  • Омега 3 мастни киселини
  • Тези уникални съединения имат редица ползи за зрителния анализатор. Едно от тях е силното противовъзпалително свойство, което ограничава увредите на малките кръвоносни съдове при диабетно болни. Освен това клетъчните мембрани на ретината съдържат голямо количество омега 3 мастни киселини, което ги прави важна съставна част от тях. Друга важна функция на мастните киселини е при образуването на сълзи. Това е от съществено значение при състояния протичащи със сухота в очите.

    Омега 3 е веган формула с високо съдържание на DHA, допринасяща за по-добри когнитивни функции и намаляване на възпалението.

  • Лутеин и зеаксантин
  • Лутеинът и зеаксантинът са две съединения от групата на каротиноидите и са основни антиоксиданти, които предпазват очите от вредното действие на свободните радикали. Срещат се естествено в организма, като имат основна роля в процесите на отслабване на зрението с напредване на възрастта. Лутеинът се среща в по-високи концентрации в ретината, докато зеаксантинът е по-концентриран в макулата на окото. 

    Двата каротеноида потенцират своите действия, когато са заедно и действат като филтър на очите и блокират вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи на слънцето. Естествени източници на лутеин и зеаксантин са спанак, зеле, чушки, киви, грозде, портокали и др.

    Какви витамини да комбинираме за оптимални резултати?

    Комбинирането на различни витамини и добавки за очи с правилно и балансирано хранене би донесло максимално много ползи за здравето на Вашата зрителна система. Именно ефектите на витамини А, Е, С и D води до профилактика на редица състояния и заболявания на зрителната система, което ще ви осигури добро зрение за дълго време.

    Витамини за очи от VitaOn

    Най-силните витамини за очите са и най-често срещаните на пазара. Витамините на VitaOn са с висока концентрация на активната съставка и са без добавена захар, ГМО или други изкуствени продукти. Именно приемът на истински качествени хранителни добавки би Ви донесъл ползите, които очаквате от редовната суплементация. Не се колебайте, а заложете на качеството!

    Заключение

    Здравето на очите се определя от много фактори – хранителен режим, вредни навици, прием на хранителни добавки, придружаващи заболявания. Поддържането на добра хигиена, редовното проследяване при офталмолог и приемът на витамини, минерали и антиоксиданти може да забави или да ограничи развитие на редица очни заболявания, които в последствие могат да доведат до ограничаване на зрението и слепота. 

    Назад към блога
    Д

    Д-р Мартин Христов

    Виж повече за автора

    Оставяне на коментар

    Имайте предвид, че коментарите трябва да бъдат одобрени, преди да се публикуват.